"The Expendables" (2010)

August 19, 2010  |  Džeisons Stethems, Filmas, Raksti

Visiem daudzajiem ierakstiem par “The Expendables” bija jākulminējas ar kaut ko, šajā gadījumā ar gandrīz vai slavinošu odu grāvējfilmām, to varoņiem, un vecajiem-labajiem laikiem:

Jau ar pirmo filmas ainu filmas režisors/aktieris/scenārija autors Silvestrs Stalouns (tieši tā būtu jāraksta, ja vēlamies to darīt pēc izrunas) nostāda kvalitātes latiņu visai augstu – ja esam precīzi, tad savas iepriekšējās filmas “Rambo” līmenī, ja saprotat, ko ar to vēlos pateikt. Un tālāk ir tikai jautrāk – pēc nedaudz nesteidzīga ievada, kurš īsi izstāsta par gandrīz katru no galvenajiem varoņiem, filmas otrā puse pieber tādas ogles, ka nobāl ne tikai “Rambo”, bet pat leģendārais pulkveža Džona Matriksa reids ienaidnieka aizmugurē no filmas “Commando”. Piedod, Ārnij, bet Stallone šeit būs Tevi pārspējis (cilvēki vēl precizē, bet ienadnieka pusē filmas laikā ap 250 kritušo)!

The Expendables
(Džets, Džeisons, Silvestrs, “kaut kāds Kutjūrs” un cilvēks no filmas “Gamer”)

Man ir nopietnas aizdomas, ka Silvestrs pa lielam vispār ignorē to, kas notiek viņam “aiz loga” – t.i. mūsdienu Holivudas kino, un apzināti to neskatās, jo, ja es nezinātu, ka “The Expendables” ir šī gada filma (un ja tur nebūtu tik daudz WWE/MMA seju), varētu pilnīgi mierīgi noticēt, ka skatamies filmu no tālajiem 80-tajiem – sprādzieni, kas sastāv no detonētām benzīna mucām (nevis CGI uguns), drošsirdīgie labie, līdz kaulam ļauni ļaunie, sieviete, kas jāaizstāv, nodevējs un korumpēts CIP aģents, vārdu sakot – pilns to laiku grāvēja komplekts! Un nevajag par “lētajiem 80-to bojevikiem”, jo arī toreiz bija dārgas grāvējfilmas – vienkārši viss maksāja lētāk :)

Labākais ir tas, ka Stallone paveica teju neiespējamo – ne tikai savāca vienā filmā veco un jauno laiku grāvējfilmu zvaigznes, bet ielika katru no tiem savā, tam iederīgā vietā, lai filma nepārvērstos par pazīstamu seju kameo parādi! Pat solītā un tik plaši apspriestā minūti ilgā aina ar action superzvaigžņu trio (Arnolds, Brūss, Silvestrs) piegādā tik spēcīgi, ka pati par sevi ir biļetes cenas vērta – un uzdzen skudriņas, jo ko var zināt, varbūt pirmā un pēdējā reize, kad redzam visus trīs vienā kadrā.

Protams, nevajag pārprast, filma nav nekas ģeniāls vai pasauli mainošs – es tikai gribēju pateikt, ka tie, kas cerēja uz 80-to gadu zvaigžņu cienīgu atgriešanos, nebūs vīlušies – šis nav “Cietais Rieksts 4″. Citādi – novēlam filmai lieliskus panākumus (un ASV tā jau ir topā, un arī tepat Latvijā par filmu runā pat tie, kas parasti par filmām nerunā), un tad jau arī otrā daļa neliks sevi ilgi gaidīt, bet tur Van Damme, Noriss, Snaipcs un pārējie, kas dažādu iemeslu dēļ netika pirmajā sērijā…

Lieliska grāvējfilma šī vārda visīstākajā nozīmē! Filma kinoteātros jau no Piektdienas.

8/10

ps.
Apzināti izvairījos no, manuprāt, šājā gadījumā pilnīgi idiotiskām diskusijām par “klišejisko sižetu”, “aktierspēli” un līdzīgām lietām – Jūs labi apzinaties, kas šī ir par filmu, vai arī kļūdījāties ar filmas izvēli, ja otrais, tad ejiet uz blakus zāli, tur rāda “Inception”, un viss būs labi.

 
 • http://silakaktins.lv Silakaktins

  “Kaut kāds Kutjūrs” ir tikai leģendārs MMA kauslis un UFC slavas zāles iemītnieks.
  Amerikā diezgan pazīstams čalītis

 • Brock

  “Man ir nopietnas aizdomas, ka Silvestrs pa lielam vispār ignorē to, kas notiek viņam “aiz loga”

  Un labi vien ir, jo man arī piemēram tik reti kas patīk no tā mūsdienu kino action (tā saucamā bojeviku) žanra. Visi cenšas kaut kādu intelektuālu mēslu izspiest no katras action filmas, ka aizmirst action filmu sāli. Stallone vismaz piegādā to, ko esmu cienījis 80tajos un 90to sākumā.

 • http://deleted rick’james

  80 gadu stilā ar ĪSTĀM eksplozijām? (nevis CGI-we-love-animals-and-planet-visual-crap) apraksts tieši tāds, kā vajag lai obligāti aizietu :)

  bērnība ehh…..nostaļģija ir spēcīgs ierocis

  • http://kinokults.lv [iCE2]

   Ir, ir – tieši tādām, kā “toreiz” :)

 • Pingback: Tweets that mention "The Expendables" (2010) | Kino Kults -- Topsy.com()

 • http://www.revolution.lv agressor

  Ļoti patika. Sulīgs bojeviks.
  Žel, protams, ka Sly cīnījās plecu pie pleca ar Statham un “kaut kādiem tur Kutjūriem”, nevis Arnoldu un Villisu :)

  P.S. Labi, ka nebija vēl viens bērnības bojeviku elks – Ninja! :D

  • http://kinokults.lv [iCE2]

   Gan jau būs otrā daļa, Stallone sola, ka rādīs t.s. “Arnolda komandu”, bet Villiss būs ļaunais, plus vēl pārējie draugi – Van Damme, Snaipcs no cietuma iznāks, Čaks piekritīs utt.

   Ninja bija “Amerikāņu Ninja” – puskails Dudikoffs melnās treniņbiksēs taisa špagatu uz diviem baļķiem :D

 • http://filmumuzika.lv banesto

  lai gan apzinājos, kas tā ir par filmu, tāpat nebija lielas baudas. “Rambo 4″ patika daudz vairāk.

  • http://kinokults.lv [iCE2]

   Rembo arī biki skarbāks