“Blitz” (2011) vieta Stethemogrāfijā

July 31, 2011  |  Džeisons Stethems, Filmas, Raksti

Ja filmas pirmajā ainā Stethems pamostas no paģirām un sāk dzert viskiju no krūzītes, ir skaidrs, ka mūsu priekšā ir skarbais Stethems – vēl skarbāks, kā parasti. Stethems ir atpakaļ dzimtajā teritorijā – Londonā, jo šī ir britu filma, kas nozīmē mazāku budžetu (“atā” auto-avārijām un sprādzieniem, visu filmu vienā džemperītī), copper un arse (reāli, 30% teiktā nevar saprast) un Stethemu, kurš ir īgnāks, kā parasti (zem lietus mirkt – tas nav ar Audi pa pasauli braukāties). Vārdu sakot – filmas “Blitz” vieta Stethemogrāfijā!

Blitz, Stethems

Stethems šajā filmā tiešām ir īpaši negants – tik skarbs, ka no viņa baidās pat viņa kolēģi-policisti, jo viņš izturas gandrīz kā tajā teicienā “sit savējos, lai svešie baidās”. Viņam tiek uzticēts īpaši atbildīgs uzdevums – atrast poliču slepkavu, kurš tur bailēs visu Londonu, īpaši policistus. Palīgos Stethemam tiek piesaistīts pieklājīgs policists-gejs, viņa pilnīgs pretpols. Pret to Stethemam nav it nekādu iebildumu – ka tik netraucē, un ļauj iedzert. Vēl vairāk, kopīgam alkoholismam tiek pakļauts arī partneris, par ko es sākumā nedaudz satraucos, bet viss beidzās labi.

Blitz, Stethems
(Katru paģiraino rītu Stethems iesāk ar tasīti kafijas…)

Ja Stethema līdzpilsoņa Džeimsa Bonda veiksmes formula ir pareizās devās glābt pasauli, mīlēt sievietes un baudīt šņabi ar Martini (samaisīt, bet ne sakratīt), tad Stethems šajā filmā ar acīmredzamu baudu spiež uz pēdējo, par pirmajām divām lietām aizmirstot vispār. Filmas laikā Stethems tik bieži “iepļauj”, ka nolēmu filmu aplūkot tieši caur šo prizmu – jo tā ir gan Stethema, gan filmas stiprākā puse. Taisnības labad jāsaka, ka filmā spēcīgi žūpo ne tikai Stethems, bet arī citi varoņi, kas liek domāt, ka vienā no agrīnajām scenārija versijām filma, iespējams, bija domāta kā sadzīves drāma par Londonas policistiem-alkoholiķiem. Ņemot vērā faktu, ka filma veidota pēc īra Kena Bruena noveles motīviem, tas tā tiešām varētu būt.

Blitz, Stethems
(… bet ātri vien pāriet uz smago artilēriju)

Taču, ja uz brīdi novēršamies no alkohola tēmas (no kuras nevajag novērsties – ņemiet 0,7 un dzeriet kopā ar Stethemu!), filmā pāri paliek vien diezan standartizēta kriminālintriga (ticu, ka novelē bija labāk), pāris ne līdz galam attīstītas otrā plāna varoņu sižeta līnijas (atkal grāmatas vaina, griezt bija žēl, attīstīt – nebija laika), un Stethems, kurš šajā filmā vismazāk dara to, ko visi no viņa sagaida – t.i. bundža ar whoopass paliek praktiski neatvērta. Bet tas, ka filmas pusotra stunda liekas kā visas divas (ar pusi) jau ir tieša tās autoru vaina – kas noteikti lasījās vienā piegājienā, pārnests uz celuloīda, brīžiem pamatīgi piebremzē.

Blitz, Stethems

Galarezultātā iegūstam to, ko pats Stethems noteikti jau ir labi iegaumējis – atkāpties no klasiskās Stethemkino formulas kategoriski nav ieteicams, lai ko arī kāds neteiktu, jo tieši to mēs no viņa arī gaidam. Rekomendēju tikai rūdītiem Stethemfīliem, lai var filmogrāfijā atķeksēt, ka redzēts.

Filmas vērtējums Stethema filmu žanrā: 5/10
Filmas vērtējums globāli: 5/10

Vēl nedaudz župojošā Stethema, un tad arī filmas vieta Stethemogrāfijā*:

Blitz, Stethems
(Vēl vienu glāzīti…)
 

Blitz, Stethems
(un vienu – ceļakājai!)
 

Blitz, Stethems
(un vienu – draudziņam!)
 

Blitz, Stethems
(nu tad – sausu!)
 

Blitz, Stethems
(Poza – “Stethems” ™)
 

Blitz, Stethems
(Stethems “Blitz” seansā)
“Snatch” – 9/10 (2000)
“Crank: High Voltage” – 9/10 (2009)
“Lock, Stock and Two Smoking Barrels” – 8/10 (1998)
“The Expendables” – 8/10 (2010)
“The Bank Job” – 8/10 (2008)
“Crank” – 8/10 (2006)
“Transporter 2″ – 8/10 (2005)
“Cellular” – 8/10 (2004)
“Ghosts of Mars” – 7/10 (2001)
“The Italian Job” – 7/10 (2003)
“The Transporter” – 7/10 (2002)
“Mean Machine” – 7/10 (2001)
“Revolver” – 7/10 (2005)
“The Mechanic” – 6/10 (2011)
“The One” – 6/10 (2001)
“War” – 6/10 (2007)
“Death Race” – 6/10 (2008)
“Transporter 3″ – 5/10 (2008)
“Blitz” – 5/10 (2011)
“Chaos” – 5/10 (2005)
“In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale” – 3/10 (2007)

* Grāvējfilmas ar Džeisonu Stethemu, kur viņš ir galvenajā vai vienā no galvenajām lomām. Filmu vērtējums ir pēc Stethema skalas.

 
 • Brock

  “ņemiet 0,7 un dzeriet kopā ar Stethemu”
  Tieši to arī darijām. Izdomājām, ka jāuztaisa drinking game. Katru reizi, kā kāds iedzer filmā, tā mēs dzērām. Uz filmas beigām bijām pamīksti :D Ja atklāti, es īsti nepiefiksēju kā tad tur beidzās tā filma. Šodien būs nobeigums jānoskatās skaidrā prātā.

 • http://twitter.com/MatissLV Matīss

  Par BLITZ kopumā piekrītu, taču tavā Stethemogrāfijā vienai no filmām vajadzētu būt zemāk vai līdzvērtīgi ar Dungeon Siege.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Dungeon Siege ir tur, kur tā ir tapēc, ka es to līdz beigām nevarēju noskatīties – tā jau ir klīnika. No otras puses – neviens jau neliedz uztaisīt pašam savu sarakstu, kaut vai tepat komentāros

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Dungeon Siege ir tur, kur tā ir tapēc, ka es to līdz beigām nevarēju noskatīties – tā jau ir klīnika. No otras puses – neviens jau neliedz uztaisīt pašam savu sarakstu, kaut vai tepat komentāros

 • Oskars Podāns

  Sethemogrāfija – ļoti informatīvi, paldies, cheers :)

 • Aivabirbele

  Džeki! Esmu sieviete, kura labprāt dodas uz Stethemfilmām ar 0,7 un gaidīt gaida, kā Džeisons sados sliktajiem pa purnu, veicot visfantastiskākos trikus. Bet! BLITZ jau pirmajās minūtēs saka – šī ir skarbā britu stila filma par Londonas tumšo pusi un nav te ko gaidīt Stethema baletu ala KURJERS 14! Man ir tāda profesija, kurā nācās apjautāt 90gadu policistus par darbiņu un ticiet, puikiņi, laiks pieaugt un prast nošķirt, kur ir Stethemkino izpriecai un kur ir policistu kino, kurš kaut mazliet, bet tuvojas skarbajai realitātei. BLITZ manuprāt ir ļoti labs kino! Tā nav Stethemfilma, kur smiet un sajūsmināties un visādos veidos sapnī Džeisonam atdoties, bet tas ir kino, kurš skarbi iebāž purnā realitāti un liek kļūt pieaugušam!

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Respect!
   Visam piekrītu, bet laikam jau tomēr
   a) Gaidīju Stethemfilmu, jo tādas Stehemam vienkrši padodas labāk
   b) Kā vienkārši filmai BLITZ ir vairākas nopietnas problēmas

   Bet! Ja nu liktenis lems, labprāt noskatītos vēl citas filmas par Stethema Blitz varoni, cik saprotu, tad ir sarakstīta vesela grāmatu sērija. Un par pašu filmu un Stethemu tajā – sapratu, ka tā ļoti atgādina Gibsona “Payback”, tādā ziņā, ka it kā “bojeviks”, bet tiešām bez lidojošām mašīnām un piruetēm gaisā.

   Cik saprotu, tad ne man vienam, jo kā reizi Stethems drīz filmēsies Portera/Pārkera lomā filmā “Parker” (http://www.imdb.com/title/tt1904996/)…

 • Pingback: “Killer Elite” (2011) vieta Stethemogrāfijā « Kino Kults()

 • Armandse

  nebi ne maz tik slikta. Personazhi tomer bija koloriti bez gala!

 • Ģirts Luste

  Bet kur tad Killer Elite un Safe?

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   “Killer Elite”, protams, šeit: http://kinokults.lv/2011/killer-elite-2011/
   “Safe”, kauns atzīties, vēl nav noskatīts

   • Ģirts Luste

    ā. neierubījos topa updeit sistēmā. :)

    • http://kinokults.lv Kino Kults

     Tops ceļo no raksta uz rakstu, pie pēdējās filmas – svaigākais tops :)

 • Pingback: “Killer Elite” (2011) vieta Stethemogrāfijā | dev.kults.lv()

 • Pingback: Džeisons Stethems pārsteidz ar “Hummingbird” | Kino Kults()