“Captain America: The First Avenger” (2011)

July 28, 2011  |  Raksti

Pēdejais pirms “The Avengers” Marvel varoņa solo iznāciens tika gaidīts ar zināmām bažām – šaubīgs režisors, pārāk urā-patriotisks nosaukums un kinoadaptācijai ne tas pateicīgākais kostīms draudēja apglabāt “Captain America: The First Avenger” vēl pirms iznākšanas. Tādēļ jo īpaši esmu priecīgs paziņot, ka filma ir vairāk kā izdevusies!

Captain America

Par režisoru Džo Džonstonu, ja godīgi, mani māca vislielākās bažas – ja patriotisms tāpat sūcas ārā pa visām šķirbām ikkatram ASV vasaras grāvējam, bet kostīmus var adaptēt līdz nepazīšanai (skat. “X-Men” sēriju), tad stūrmanis tomēr būs noteicošais filmas kopējai kvalitātei. Bet, par spīti “Jurassic Park III” un “The Wolfman” (vai, tieši otrādi, pateicoties “Jumanji” un “The Rocketeer”), Džonstonam izdevās tieši tas, kas bija solīts – WWII piedzīvojumu filma “Indiana Jones” stilā, ar pamatīgu sci-fi, bet nelielu humora un melodrāmas piešprici.

Vēl vairāk – iedvesmojoties vai nu no filmas tēmas, vai atbildīgā uzdevuma, Džonstonam ir sanākusi, manuprāt, viena no sirsnīgākajām un emocionālākajām supervaroņu filmām (vai tas ir pluss vai mīnuss, lemiet paši), kaut kur turpat vienā plauktā ar “Spider-Man” pirmo un otro daļu. Liels paldies te jāsaka arī Krisam Evansam, kurš no izteikta jokdara, kāds viņš bija lielākajā daļā savu filmu (tai skaitā “Fantastic 4″ filmās), pārtapa par nopietnu, cēlu un patriotisku Krisu Rodžersu.

Captain America

Globāli, pat bailes par pārlieko urā-patriotismu neattaisnojās, tieši otrādi, pretēji ASV karoga vicināšanai slo-mo (skat. katru Maikla Beja filmu) šeit vairāk runā par klasiskām un internacionālām vērtībām – kas arī ir loģiski mūsdienu lielbudžeta filmai, kurai ir jāpelna arī (pārsvarā) ārpus ASV robežām. Jau nedaudz apnikušo origin story šablonu šeit glābj galvenā varoņa sirsnība un patīkams retro (pat “Tors” šajā ziņā kaitināja vairāk), bet Hugo Vīvings tagad jau noteikti ir kļuvis par Liama Nīsona analogu gadījumos, kad jātēlo ļaunie, īpaši ar psihopātiskām novirzēm. Honorāru gan atstrādā uz visiem 100!

Captain America

Pārmest var tikai divas lietas, viena ir risināma, otra – diez vai. Tāpat kā Dzelzs Vīru un Toru pirms tam, arī Kapteini Ameriku ir jāievada kopējā “The Avengers” sižetā, un, gribot negribot, brīžiem filma ir tam jāpakārto, pat uz pēdējās rēķina. Un otrs ir tas, ka visas pašas Marvel filmas, sākot ar “Iron Man 2″, ir, būtībā, vienādas – neatkarīgi no tā, kas atrodas abās kameras pusēs. Un kamēr citi var riskēt ar visādiem “X-Men: First Class” (pilnīgs pretstats minētajam filmām), Marvel ceļa rullis noapaļos visus asos stūrus, noriktēs visas buktes un atbrīvos no jebkādām individuālisma pazīmēm, lai kā to autori varbūt arī censtos. Ilgtermiņā diezgan bīstams ceļš, ja tā padomā.

Bet šobrīd, kamēr tās ir kvalitatīvas un izklaidējošas, esmu gatavs par to nedomāt. Visi gaidam “The Avengers”, kuru tīzeris ir šīs filmas pēc-titru aina!

 
 • http://twitter.com/_madis Kārlis Pētersons

  Kārtējo reizi paldies tev par heads up – lielisks pēcfilmas tīzeris ;)
  Pats mūvis diezgan ok priekš 7dienas pēcpusdienas, bet ja tā tīri pieliek klāt pārējās Atriebēju dalībnieku filmas – salīdzinoši lēnāka un bez īpašiem omg omg wooow ōsamness momentiem.
  Then again ar cienīto vienojāmies, ka Stārks seniors ir ōsam, jo galīgi neiet tik labi kā dēlam :D
  Un baiss prieks visu laiku ieraudzīt dažnedažādus hintus no citām filmām. Un vēl vimpelis Evansam.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Tagad jau, cik saprotu, Marvel filmas atsevišķi vispār nevarēs vērtēt, bnez kā būs pēc “The Avengers”, uz ko tad hintus liks?

   Bet ar Amerikas Kapteini, man liekas, ir vienkārši – es viņu savādāk kā caur “negaidīju, ka izdevās” prizmu skatīties nevaru, jo, piemēram, “Thor” gadījumā visu izšķīra dizains, sanāks sci-fi fantasy vai nē, bet šeit jau pats varonis tāds nu, sierains nedaudz :) kas nozīmē, ka jāstrādā divtik vairāk, lai vienkārši sanāktu. Prieks, ka sanāca.

   Omg momentu varbūt tiešām īsti nav, bet man jau tas, ka pirmā filmas puse (standarta “kā es kļuvu par supervaroni”) netracināja likās kā omg moments, nu un protams Mr. Smith, kā vienmēr, bija uzdevumu augstumos.