“Cowboys and Aliens” (2011): labi kovboji, štruntīgi citplanētieši

September 27, 2011  |  Raksti

Stāsts par to, kā radās filma “Cowboys and Aliens”, reizē arī dod atbildi uz vienu no svarīgākajiem jautājumiem – kapēc Holivudā veido tik daudz sūdīgu filmu? Jo filma pat nav balstīta uz atzītu un tautā mīlētu komiksu (tas iznāca daudz vēlāk, nekā tika pārdotas tiesības to ekranizēt), bet gan uz vienu vienīgu bildi, kas reizē arī bija komiksa koncepts. Holivudas Mona Liza, bļin – ja 170 milj. USD vērtas filmas iedvesmo JPG bildīte (vienalga kāda satura), tas vairs neatstāj vietu jautājumiem, kapēc viss ir tā, kā ir.

Cowboys and Aliens

Par pašu konceptu jau sūdzību nav – mēs vienmēr esam par drosmīgiem eksperimentiem, un es pats ar nopūtu atceros nepieņemtos “Predator” turpinājumu scenārijus, viens no kuriem norisinājās agrajos viduslaikos, bet otrs uz 17gs. pirātu kuģa (plus, nesen viena maza filma par Londonas urļikiem pret citplanētiešiem jau pierādīja, ka šāds žanru mash-up var būt vairāk kā veiksmīgs), tapēc kovboji, vikingi vai senie ēģiptieši – ka tik filma laba. Īpaši, ja darbam pie filmas pieslēdzas nopietni cilvēki – Džons Favro, Rons Hovards, Stīvens Spīlbergs, Kreigs ar Fordu.

Ķeršos citplanētietim pie ragiem – šie nopietnie cilvēki ar savu darbu pie filmas mums cenšas parādīt, cik ļoti viņi mīl un ciena Holivudas (nu un skatītāju arī) nepelnīti aizmirsto vesterna žanru, un nespēj piedot ne Koeniem, ne pat Kevinam Kostneram (“Open Range” taču bija labs, ne?) to, ka tiem izkrita iespēja filmēt vesternu, bet viņiem nē. Tapēc tiek meklēta jebkura iespēja to darīt, arī ja studija domā, ka tiek veidota filma par citplanētiešiem. Nu, ja nav citas izejas, tad pieliks klāt arī tos.

Jo labākais, kas ir filmā, ir attiecināms tieši uz vesterna daļu – ass kā nazis Kreigs, pierasti burkšķošs Fords, kolorīti otrā plāna varoņi un fantastiski detalizēti un autentiski Mežonīgie Rietumi, pilnīgi prieks skatīties. Bet sliktākais, kā paši saprotat, slēpjas nosaukuma otrajā daļā – personīgi es vairs nevaru izturēt šos saprātīgos krabjus jau n-tajā filmā pēc kārtas, ir skaidrs, ka fantāzija ir beigusies (pie filmas strādāja 5 SFX kantori) un steidzami ir jādomā kas jauns, jo Holivudas citplanētiešu uzziņu grāmatā “mazos zaļos” ir aizvietojuši šie te inteliģentie krabji a la Predator.

Cowboys and Aliens

Labākā pasaulē filma sauktos “Cowboys and Indians”, “Lonergan’s Law” vai vēl kaut kā tikpat klišejiski, bet saprotami, un, protams, tur nebūtu nekādu citplanētiešu. Bet mums atliek vien priecāties par to, kas filmā ir labs, un censties nedomāt par to, kas nav – galarezultāts galīgi nav peļams, ja to uztver kā vesternu ar interesantu notikumu pavērsienu, nevis kā veiksmīgu žanru miksli.