Džerijam Brukhaimeram – 66!

September 21, 2011  |  Dažādi, Raksti

Šodien svētki vienam no leģendārākajiem Holivudas producentiem, cilvekam, kurš praktiski izdomāja un dzīvē ieviesa terminu “dižpārdoklis/blockbuster” (par šo var strīdēties), kā arī diezgan precīzi noteica tā formulu – “katras desmit minūtes uz ekrāna kaut kam jāuzsprāgst” (šis gan ir droši). Džerijam Brukhaimeram – 66!

Džerijs Brukhaimers

Dzimis Džeroms Leons Brukhaimers (Jerome Leon Bruckheimer) 1945. gadā Detroitā, Mičiganas štatā, viņa karjeru var nosacīti sadalīt trīs posmos:

Don Simpson/Jerry Bruckhaimer productions, kad kopā ar producentu Donu Simpsonu tika izlaisti tādi hīti, kā “Flashdance”, “Beverly Hills Cop”, “Top Gun” un “Bad Boys”, gūstot milzu kases panākumus un pat ASV kinoteātru īpašnieku balvu (1985. un 1988.) kā gada labākajiem producentiem. Sadarbība gan beidzās traģiski – pāršņaucies kokaīnu, Simpsons atkāvās pats savās mājās uz poda, lasot grāmatu, bet Džerijam bija jāpārtaisa kopīgā uzņēmuma logotips (un nosaukums), kur zibens vietā tagad redzams koks. Kurā iesper zibens.

“We are in the transportation business. We transport audiences from one place to another” – Jerry Bruckhaimer

Tomēr radošā partnera zaudējums tikai spēcināja Brukhaimeru, un Jerry Bruckhaimer Films paspārnē tapa tādi atzīti hīti, kā “The Rock”, “Con-Air”, “Armageddon”, “National Treasure”, “Pirates of the Carribean” un citi, iestartēta Maikla Beja kā superrežisora un Nikolasa Keidža kā grāvēju varoņa karjeras, spožumu ieguva Džonija Depa zvaigzne, kā arī nopelnīts daudz, daudz naudas studijai Disney, kuras paspārnē darbojās Jerry Bruckhaimer Films.

Tomēr kādā brīdī Džerijs zaudēja saikni ar vienkāršo kino skatītāju, jo viņa pēdējie plānotie hīti, “G-Force”, “Prince of Persia: The Sands of Time” un “The Sorcerer’s Apprentice”, vairāk vai mazāk izgāzās, Disney uzticības kredīts tika izsmelts, un potenciāli interesantāko projektu, 2. pasaules kara grāvēju “Killing Rommel”, studija apraka kopā ar “Kangaroo Jack” 35mm negatīviem. Such a shame.

“If I made films for the critics, or for someone else, I’d probably be living in some small Hollywood studio apartment” – Jerry Bruckhaimer

Kino neveiksmes Džerijs slīcināja ielasmeitās un kokaīnā TV pasaulē, kur viss joprojām iet kā smērēts. Lai cik jokaini tas nebūtu, no kino superproducenta Džerijs pārkvalificējās par TV superproducentu, nopelnot stipri vairāk, kā jebkad agrāk. Kā vēsta grāmata Disneywar, Džeriju ar visu viņa “CSI” ideju tābrīža Disney bosi izdzina ārā no mājīgās Disney paspārnes, par ko pēc tam rūgti nožēloja – “CSI”, jeb “Crime Scene Investigation”, kļuva par nozīmīgu posmu televīzijas vēsturē, radīja 2 spin-off seriālus (“CSI: Miami” un “CSI: NY”) un neskaitāmas interneta memes. Pārējie Brukhaimera producētie seriāli ir ne mazāk zināmi – “Without a Trace”, “Cold Case” un pat realitātes seriāls “The Amazing Race” ir viņa darbi.

– Brukhaimera mīļākās filmas, kā par brīnumu, ir “The Godfather”, “The French Connection”, “Good Will Hunting” un Fransuā Truffo “400 Blows” – diezgan patālu no viņa paša producētajiem darbiem;
– Viņa producētie projekti ir nopelnījuši kopumā 41 Oskara nomināciju (6 uzvaras), 77 Emmy nominācijas (17 uzvaras), 23 Zelta Globusu nominācijas (4 uzvaras), 8 Grammy nominācijas (5 usvaras), 8 People’s Choice nominācijas (4 uzvaras) un pat saņemta MTV Picture of the Decade balva (par “Beverly Hills Cop”);
– Kopā Brukhaimera producētās filmas pasaules kinoteātros in nopelnījušas 13 miljardus USD, neskaitot dvd/TV u.c. ienākumus.

Kas man patīk, tad katram ir savas Brukhaimera filmas – “Pirates of the Carribean” vai “Flashdance”, “Armageddon” vai “Veronica Guerin”, “Beverly Hills Cop” vai “Black Hawk Down”, un, visbeidzot, “Cangaroo Jack” vai “G-Force” (pēdējo cienītajus gan lūgšu pamest šo blogu). Personīgi no manis – paldies Džerijam par manām bērnības filmām, pat ja šobrīd neveicas, tad padarīto vairs neviens neatņems!

Un, noslēgumā, fantastiska tribute montāža Džerijam no AFI (American Film Institute), ja neesat pazīstami ar Džerija filmām, šīs būs 8 minutes well spent, ja esat, tad te būs daudz, daudz nostaļģisku kadru:

Lai Džerijam veselība un spēks priecēt mūs ar vēl daudzām jo daudzām labām filmām!

Saite: Jerry Bruckhaimer Films
Saite: Jerry Bruckhaimer iekš Wikipedia
Saite: Jerry Bruckhaimer iekš Twitter