“Moneyball” (2011)

November 22, 2011  |  Filmas, Raksti

Beisbola filmas Latvijā ir “īpašā” cieņā – tās gandrīz nerāda kino, ASV popkultūrā tik populārās atsauces uz “Field of Dreams” lokalizācijās allaž tiek brutāli iznīcinātas, bet pašas spēles noteikumus, visdrīzāk, zin tikai tie čaļi ar beisbola vālēm, kas tusēja manas Ķengaraga mājas pagalmā. Par laimi, “Moneyball” īsti nav filma par beisbolu.

Moneyball

Vai arī, ja ir, tad ļoti nosacīti – lai to izbaudītu, nav nepieciešams vairāk zināšanu, kā, piemēram, zināšanu par amerikāņu futbolu skatoties “Any Given Sunday”, zināšanu par akciju tirgu skatoties “Wall Street”, vai zināšanu par sociālajiem tīkliem skatoties “The Social Network” (vai, ja jau aizgājām tik tālu, zināšanu par neatlaidību un komandas garu skatoties “The Mighty Ducks”). Vēl vairāk, visu uztveršanai nepieciešamo informāciju par beisbolu filma labprāt piedāvā pati, eleganti un nepiespiesti, tāpat kā minētajā “Sociālajā Tīklā”, kuru ar šo filmu saista kopīgs scenāriju autors – ASV TV leģenda Ārons Sorkins (“The West Wing”).

Jo, atmetot beisbolu un filmas ļoti sāpīgo tapšanas vēsturi (šeit vairāk), mūsu priekšā ir tipisks underdog story – neviena nesaprasts, bet par sevi ārkārtīgi pārliecināts varonis ar liesmu acīs pārvar visus šķēršļus pretīm saldsērajai uzvarai. Tipisks sporta kino sižets, tikai galvenais varonis šeit nav atlēts, bet gan komandas menedžeris – kas, iespējams, pat padarīja šo filmu skaidrāku un saprotamāku tiem, kuri ar beisbolu ir stipri uz Jūs.

Moneyball

Vairāk arī nav, ko piebilst – filma ir praktiski Breda Pita solo performance, un, ja Džona Hils vēl tēlo pilntiesīgu otrā plāna lomu, tad redzēt daudz atzītākus un talantīgākus aktierus trešajā plānā ir mazliet neierasti (kas gan viņiem nekādu kaunu šeit nedara). Režisors Benets Millers (“Capote”) ir tik veiksmīgi emulējis Soderberga stilu, ka nezinātāji varētu arī neatšķirt – vai arī vienkārši palīdzēja Soderberga sagatavotais Sorkina scenārijs.

Lai Jūs nebiedē beisbols – šis ir gana skumīgs, gana smieklīgs, dzīvs kino “The Social Network” un “Jerry Maguire” stilā. Ja šie patika, var droši skatīties – rekomendēju! Filma Latvijā no 25. Novembra.