Ridlija Skota “Prometheus”, jeb kas notika ar “Alien” prīkvelu?

December 5, 2011  |  Dižraksti, Raksti

Pa kripatai sāk parādīties informācija par vienu no intriģējošākajām 2012. gada filmām – Ridlija Skota atgriešanās sci-fi žanrā ar “Prometheus”, it kā, bet īstenībā pavisam ne “Alien” prīkvelu. Tapēc, pirms ierodas pirmais normālais treileris (jau pavisam drīz), ir īstais laiks apskatīties, ko Skota k-gs mums īsti gatavo.

Baumas par nākamo “īsto” “Alien” daļu ir cirkulējušas jau diezgan sen – ir skaidri zināms, ka vienu brīdi pie tās gribēja strādāt Ridlijs Skots un Džeimss Kamerons, abu labāko cikla daļu autori, kur pirmais atgrieztos kā režisors, bet otrais – producents. Taču 20th Century Fox izvēlējās drošāku (PG-13) un lētāku pieeju ar “Alien vs. Predator”, Kamerons par to dikti apvainojās, bet Ridlijam nekad nav trūcis projektu, uz kuriem pārslēgt uzmanību. Tā mēs šo versiju arī nesagaidījām – bet vismaz tagad Jūs zinat, kam par to teikt “Paldies”.

Prometheus
(Šeit un tālāk kadri no filmas “Prometheus”)

Bet, acīmredzot, doma par “Alien” filmu tā arī nepameta Skotu, tapēc, kad 2009. gadā Fox piedāvāja tam atgriezties pie projekta, kurš uz to brīdi bija pieņēmis prīkvela (prequel) formu, viņš piekrita – bet ar nosacījumu, ka pie vadības grožiem stāsies talantīgais reklāmas rullīšu režisors Karls Ēriks Rinčs, pa starpam arī brāļu Skotu studijas ilggadējais darbonis un, ehm, Ridlija meitas Džordanas līgavainis. Redzot šādu vieglprātīgu attieksmi pret projektu un izteiktu radu būšanu, Fox izteica ultimātu – filma notiks, tikai ja tās režisors būs pats Ridlijs, un neviens cits. Ridlijam nācās piekrist, bet arī Rinčs bez darba nepalika – viņš devās filmēt “47 Ronin” ar Kianu Rīvzu.

Pie darba Ridlijs ķērās pamatīgi un ar vērienu – filmu, kuras darbība bija paredzēta 30 gadus pirms oriģinālā “Alien”, viņš vēlējās divās daļās, trīs dimensijās, ar “R” reitingu un aptuveni 250 milj. USD budžetu. Fox bosi, kuriem Rodrigezs savā Teksasā filmē “Predators” pa 40 miljoniem, bet abas “AvP” daļas izmaksāja tikai nedaudz vairāk, sākumā pat nedaudz apstulba – bet atrada elegantu risinājumu. Scenārija “pulēšanai” (bet slepus arī “mazināšanai”) tika piesaistīts Deimons Lindelofs, viens no seriāla “Lost” veidotājiem. Ar viņa gādību “Alien” prīkvela scenārijs pārvērtās par šķietamu oriģinālscenāriju “Prometheus”, kurš izraisīja tik lielu sajūsmu gan Ridlijā, gan studijā Fox, ka tika nekavējoties apstiprināts par derīgu, un filmas uzņemšana varēja sākties!

Prometheus
(Sers Ridlijs diriģē filmas uzņemšanas laukumā)

Par ko tad īsti ir “Prometheus”? Visas iesaistītās puses pagaidām vai nu noslēpumaini klusē, vai arī iztiek ar klišejiskām un neko neizsakošām frāzēm – filma gan dibinās jaunu mitoloģiju (bet kā tad “Alien”?), gan ekspluatēs seno teiku par Prometeju, tikai sci-fi pasaulē. Un, visbeidzot, pats Ridlijs atzina, ka filmā ir palicis “Alien” sērijas DNA, lai ko tas arī nenozīmētu. Skaidrs, ka oficiāli mums tiek pūsta migla acīs, tapēc es pārslēgšos uz baumu un spoileru teritoriju:

Kā man liekas, tad gan Skots, gan Lindelofs grib tikai vienu – izvairīties no nepatīkamā “prīkvela zīmoga”, jo filma, pat esot “Alien” prīkvels, ir sanākusi gana pašpietiekama, pat ja sižetiski ved skatītājus taisnā ceļā uz “Alien”. Tādā ziņā, ka stāsta par cilvēku kosmosa eksplorāciju desmitiem gadu pirms “Alien” notikumiem un par pirmo tikšanos ar noslēpumaino citplanētiešu rasi, to pašu, kas bija redzama avarējušajā kosmosa kuģī “Alien” sākumā – te arī daudz diskusētā saikne. Tomēr, ja ticam interneta avotiem, filma ir pilna ar sērijas fanam tuvām lietām – savu lomu notikumos spēlē Weyland-Yutani korporācija, bet Maikls Fassbenders tēlo kiborgu labākajās Eša un Bišopa tradīcijās. Un, ja ticam baumām no uzņemšanas grupas, tad (spoilera sākums) viņi pusdienoja kopā ar aktieriem, tērptiem TAJOS PAŠOS ksenomorfu kostīmos, un Svešie filmā ne tikai ir, bet arī aktīvi darbojas (spoilera beigas).

Prometheus
(Viena no iespaidīgākajām filmas dekorācijām)

Bet, ja atgriežamies faktu pasaulē, tad šī būs pirmā Ridlija Skota filma, kas uzņemta 3D – pie tam native 3D, kas nozīmē, ka tieši tā arī būs jāskatās. Skota kungs arī kļuva par 3D evanģēlistu, un visas savas nākamās filmas uzņems tikai 3D formātā. Kas attiecas uz aktieru sastāvu, tad šaubos, vai Ridlijam ar to var būt problēmas – filmā redzēsim Šarlīzi Teronu, Patriku Vilsonu, Gaju Pīrsu, Nūmī Rapasē (Zviedru “The Girl With the Dragon Tattoo”), Idrisu Elbu un jau minēto Fassbenderu. Filmas mošķu dizainu veidojis leģendārais Nevils Peidžs, baumo, ka noteiktām lietām savu roku pielicis vēl leģendārākais H.R.Giger – bet to gan lai pats Ridlijs apstiprina.

PrometheusPrometheus

Līdz ar ko ir visas tiesības cerēt, ka nākamvasar mūs gaida grandiozs sci-fi – ar interesantu ideju un satriecošu vizuālo pusi. Ir sajūta, ka, par spīti neviennozīmīgi uzņemtajām pēdējām Skota filmām (zemāk varam padiskutēt par “Body of Lies” un “Robin Hood”), šis vienkārši nevar nebūt labs kino – īpaši ja pats Ridlijs, stāstot par filmu, priecājas kā mazs bērns.

“Prometheus” pirmizrāde paredzēta 2012. gada 8. Jūnijā.

Raksta tapšanā izmantoti Wikipedia, IMDB, ComingSoon.net, Entertainment Weekly un kādi tikai vēl ne materiāli.

 
 • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

  Pag, tad Prometheus beigu beigās ir R rated vai PG13?
  Izklausās jau skaisti un prieks, ka pašam Ridlijam patīk, es gan esmu tik ļoti vīlies mūsdienu kino. Man gandrīz pēc katra lielā kasesgabala noskatīšanās ir tāda meeh sajūta vienmēr. Liekas vienmēr salieku cerības augstāk nekā tiek pasniegts. Kaut kā pietrūkst to episko momentu filmās, kur uzspēlē uz jūtām, izmočī kārtīgu specefektu jūru utt pēc kura es paliktu sēdot ar atplestu muti un iekrampējies krēslā. Trūkst man šitā un reāli bieži vien lētāki gabali vairāk paņēmuši ir nekā visādu lielo režisoru radītie.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Par reitingu pagaidām nav ziņu, bet lieku uz PG-13 un “UNRATED DVD”, turklāt jāatceras, ka Fox ir lielā cieņā visi Unrated/Extended u.c. varianti kā pārdot vienu filmu 2x, bet Ridlijam Skotam gandrīz visas pēdējās filmas ir bijušas divās versijās (American Gangster, Gladiator, Black Hawk Down, Robin Hood). Tā kā secinājums ir skaidrs :)

 • http://twitter.com/_madis Kārlis Pētersons

  Vot vajadzēja beigās iepirst par Body Of Lies un Robin Hood ? :D Tā kā manas ekspektācijas pagaidām Ridlijs nav pievīlis ar pēdējiem mūvjiem, tad ar prieku un nepacietību gaidu arī šo.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Man arī patīk abi, un American Gangster bija labs – tādā ziņā, ka vienkārši viss pārējais komerckino ir baigais “sūds” ļoti pārspīlējot, bet Ridlijs vismaz tur karogu, nevis šedevrus ražo.

   Bet vai tad Tu nebiji no Robina Huda nīdēju komandas?

   • http://twitter.com/_madis Kārlis Pētersons

    Nē, es esmu no “nesen noskatījos arī Direktora Griezienu un omg omg cik tajās 16 min daudz kontenta var parādīt!” forta ;)

    • http://kinokults.lv Kino Kults

     Paldies, man tieši vajadzēja motivāciju noskatīties, jo nevarēju izlemt – extended “Radiators” bija meh (principā, liekas ainas), extended “Kingdom of Heaven” – vispār cita, labāka filma. Nebija skaidrs, kā ir ar šo.

 • http://twitter.com/kinomMareks Mareks Smilga

  Viens jautājums-kam tas ir nepieciešams? Man šķiet visi jau ir nedaudz noguruši no šāda tipa filmām. Noskatīšos tikai vienu reizi.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Ja Tev ir jautājums, kam ir nepieciešama šī filma, tad es pat nezinu… varbūt labāk paklusēšu.

   • http://twitter.com/kinomMareks Mareks Smilga

    Nū, es ceru, ka pēc filmas noskatīšanās es to sapratīšu, jo sorry, bet pagaidām es tiešām to nesaskatu. Skota kungam gribas atcerēties jaunību?

    • http://kinokults.lv Kino Kults

     Man laikam grūti saprast, kā var nebūt haips par paredzami _kvalitatīvu_ sci-fi laikos, kad šādu fantastiku praktiski vispār netaisa, vai arī ja taisa, tad sanāk visādi “Skyline” un tam līdzīgie.

     • http://twitter.com/kinomMareks Mareks Smilga

      Vienkārši esmu piesardzīgs. Tev ir pilnīga taisnība par to, ka tam VAJADZĒTU būt kvalitatīvam sci-fi, bet šoreiz nevēlos būvēt gaismas pilis. Ja filma tiešām būs laba, tad tas attiecīgi būs dubults gandarījums.

      • http://kinokults.lv Kino Kults

       Laikam jau, ka globāli piekrītu pozīcijai, tik vien, ka esmu drošāks savās ekspektācijās :)

 • Pingback: “Prometheus” pirmais treileris ir skops ar sižetu, dāsns ar atmosfēru « Kino Kults()

 • Pingback: “Prometheus” pilnais un IMAX treileri « Kino Kults()

 • Pingback: Kino-blogeri ielūdz uz “Prometheus”! « Kino Kults()