Ridlija Skota “Prometheus”, jeb kas notika ar “Alien” prīkvelu?

December 5, 2011  |  Dižraksti, Raksti

Pa kripatai sāk parādīties informācija par vienu no intriģējošākajām 2012. gada filmām – Ridlija Skota atgriešanās sci-fi žanrā ar “Prometheus”, it kā, bet īstenībā pavisam ne “Alien” prīkvelu. Tapēc, pirms ierodas pirmais normālais treileris (jau pavisam drīz), ir īstais laiks apskatīties, ko Skota k-gs mums īsti gatavo.

Baumas par nākamo “īsto” “Alien” daļu ir cirkulējušas jau diezgan sen – ir skaidri zināms, ka vienu brīdi pie tās gribēja strādāt Ridlijs Skots un Džeimss Kamerons, abu labāko cikla daļu autori, kur pirmais atgrieztos kā režisors, bet otrais – producents. Taču 20th Century Fox izvēlējās drošāku (PG-13) un lētāku pieeju ar “Alien vs. Predator”, Kamerons par to dikti apvainojās, bet Ridlijam nekad nav trūcis projektu, uz kuriem pārslēgt uzmanību. Tā mēs šo versiju arī nesagaidījām – bet vismaz tagad Jūs zinat, kam par to teikt “Paldies”.

Prometheus
(Šeit un tālāk kadri no filmas “Prometheus”)

Bet, acīmredzot, doma par “Alien” filmu tā arī nepameta Skotu, tapēc, kad 2009. gadā Fox piedāvāja tam atgriezties pie projekta, kurš uz to brīdi bija pieņēmis prīkvela (prequel) formu, viņš piekrita – bet ar nosacījumu, ka pie vadības grožiem stāsies talantīgais reklāmas rullīšu režisors Karls Ēriks Rinčs, pa starpam arī brāļu Skotu studijas ilggadējais darbonis un, ehm, Ridlija meitas Džordanas līgavainis. Redzot šādu vieglprātīgu attieksmi pret projektu un izteiktu radu būšanu, Fox izteica ultimātu – filma notiks, tikai ja tās režisors būs pats Ridlijs, un neviens cits. Ridlijam nācās piekrist, bet arī Rinčs bez darba nepalika – viņš devās filmēt “47 Ronin” ar Kianu Rīvzu.

Pie darba Ridlijs ķērās pamatīgi un ar vērienu – filmu, kuras darbība bija paredzēta 30 gadus pirms oriģinālā “Alien”, viņš vēlējās divās daļās, trīs dimensijās, ar “R” reitingu un aptuveni 250 milj. USD budžetu. Fox bosi, kuriem Rodrigezs savā Teksasā filmē “Predators” pa 40 miljoniem, bet abas “AvP” daļas izmaksāja tikai nedaudz vairāk, sākumā pat nedaudz apstulba – bet atrada elegantu risinājumu. Scenārija “pulēšanai” (bet slepus arī “mazināšanai”) tika piesaistīts Deimons Lindelofs, viens no seriāla “Lost” veidotājiem. Ar viņa gādību “Alien” prīkvela scenārijs pārvērtās par šķietamu oriģinālscenāriju “Prometheus”, kurš izraisīja tik lielu sajūsmu gan Ridlijā, gan studijā Fox, ka tika nekavējoties apstiprināts par derīgu, un filmas uzņemšana varēja sākties!

Prometheus
(Sers Ridlijs diriģē filmas uzņemšanas laukumā)

Par ko tad īsti ir “Prometheus”? Visas iesaistītās puses pagaidām vai nu noslēpumaini klusē, vai arī iztiek ar klišejiskām un neko neizsakošām frāzēm – filma gan dibinās jaunu mitoloģiju (bet kā tad “Alien”?), gan ekspluatēs seno teiku par Prometeju, tikai sci-fi pasaulē. Un, visbeidzot, pats Ridlijs atzina, ka filmā ir palicis “Alien” sērijas DNA, lai ko tas arī nenozīmētu. Skaidrs, ka oficiāli mums tiek pūsta migla acīs, tapēc es pārslēgšos uz baumu un spoileru teritoriju:

Kā man liekas, tad gan Skots, gan Lindelofs grib tikai vienu – izvairīties no nepatīkamā “prīkvela zīmoga”, jo filma, pat esot “Alien” prīkvels, ir sanākusi gana pašpietiekama, pat ja sižetiski ved skatītājus taisnā ceļā uz “Alien”. Tādā ziņā, ka stāsta par cilvēku kosmosa eksplorāciju desmitiem gadu pirms “Alien” notikumiem un par pirmo tikšanos ar noslēpumaino citplanētiešu rasi, to pašu, kas bija redzama avarējušajā kosmosa kuģī “Alien” sākumā – te arī daudz diskusētā saikne. Tomēr, ja ticam interneta avotiem, filma ir pilna ar sērijas fanam tuvām lietām – savu lomu notikumos spēlē Weyland-Yutani korporācija, bet Maikls Fassbenders tēlo kiborgu labākajās Eša un Bišopa tradīcijās. Un, ja ticam baumām no uzņemšanas grupas, tad (spoilera sākums) viņi pusdienoja kopā ar aktieriem, tērptiem TAJOS PAŠOS ksenomorfu kostīmos, un Svešie filmā ne tikai ir, bet arī aktīvi darbojas (spoilera beigas).

Prometheus
(Viena no iespaidīgākajām filmas dekorācijām)

Bet, ja atgriežamies faktu pasaulē, tad šī būs pirmā Ridlija Skota filma, kas uzņemta 3D – pie tam native 3D, kas nozīmē, ka tieši tā arī būs jāskatās. Skota kungs arī kļuva par 3D evanģēlistu, un visas savas nākamās filmas uzņems tikai 3D formātā. Kas attiecas uz aktieru sastāvu, tad šaubos, vai Ridlijam ar to var būt problēmas – filmā redzēsim Šarlīzi Teronu, Patriku Vilsonu, Gaju Pīrsu, Nūmī Rapasē (Zviedru “The Girl With the Dragon Tattoo”), Idrisu Elbu un jau minēto Fassbenderu. Filmas mošķu dizainu veidojis leģendārais Nevils Peidžs, baumo, ka noteiktām lietām savu roku pielicis vēl leģendārākais H.R.Giger – bet to gan lai pats Ridlijs apstiprina.

PrometheusPrometheus

Līdz ar ko ir visas tiesības cerēt, ka nākamvasar mūs gaida grandiozs sci-fi – ar interesantu ideju un satriecošu vizuālo pusi. Ir sajūta, ka, par spīti neviennozīmīgi uzņemtajām pēdējām Skota filmām (zemāk varam padiskutēt par “Body of Lies” un “Robin Hood”), šis vienkārši nevar nebūt labs kino – īpaši ja pats Ridlijs, stāstot par filmu, priecājas kā mazs bērns.

“Prometheus” pirmizrāde paredzēta 2012. gada 8. Jūnijā.

Raksta tapšanā izmantoti Wikipedia, IMDB, ComingSoon.net, Entertainment Weekly un kādi tikai vēl ne materiāli.