“Sucker Punch” (2011)

March 24, 2011  |  Filmas, Raksti

Ar nepacietību gaidītā Zeka Snaidera piektā filma, “Sucker Punch” / “Aizliegtais Paņēmiens” – pirmoreiz nevis sveša darba adaptācija, bet gan paša lolots stāsts. Pasniegts kā “Alise Aizspogulijā ar ložmetējiem”, filmas treileri solīja kaut ko neaprakstāmi kičīgu, krāšņu un ne līdz galam saprotamu. Noskatoties nākas secināt, ka beidzot filmas plakāts saka patiesību – “You Will Be Unprepared”.

Tādā ziņā, ka filma nav gluži tas, kā to pārdod plakāti/treileri un ko no tās, iespējams, gaida kino skatītāji – ieguvis pilnu rīcības brīvību, Snaiders ekranizēja paša izdomātu stāstu par draudzību, dzīves vērtībām un pašupurēšanos (ne tie vieglākie temati), par darbības vietu izvēloties trakonamu jaunām sievietēm (ne tā pozitīvākā vide), bet tas, ka tas viss ir atšķaidīts ar hiperstilizētām, mežonīgām action ainām – nu, bet kapēc gan ne? Pēdējās arī nejūt kā svešķermeņus no 2nd unit director’a – tieši pretēji, Snaiders manāmi izbauda katru kadru, slo-mo cienītāji paliks gandarīti.

Cita lieta, ka Snaiders vēl ne līdz galam ir iemanījies šos abus žanrus (drāma un action) savā starpā veiksmīgi miksēt – un ja iekš “Watchmen” palīdzēja Alana Mūra oriģināls, tad šeit nācās paļauties pašam uz sevi, kas noveda pie tā, ka pēc stila un satura perpendikulāri dažādas ainas burtiski nomaina viena otru, uz pirmo-otro, kā skolas fizkultūras stundā. Bet respekts par mēģinājumu, citādi jau neiemācīsies.

Vairāk jau neko arī negribas teikt – filmas treileri lieliski parādīja, ka ar audiovizuālo pusi filmā viss ir uz “Izcili”, bet neko citu no cilvēka, kuru pat afišu stabi sauc kā “visionary director”, arī negaidīja. Prieciņš tiks arī populārās mūzikas cienītājiem – atceroties savu mūzikas video pagātni, Snaiders darbam pie filmas pieaicināja Baza Lurmena “Mulenrūžas” mūzikas producentu, lai filmas vajadzībām pārveidotu vairākus zināmus hītus – sanāca tikpat iespaidīgi, cik vizuālā daļa.

Visas meitenes ir tik jaukas, grūti pat kādu atsevišķi izšķirt – ja nu vienīgi Ebiju Kornišu, kuras filmogrāfija gan liecina, ka es vienīgais tāds vakarejais. Ja skatamies pēc titriem, tad lielākā daļa aktieru atceļoja no iepriekšējām Snaidera filmām (“300”, “Watchmen” un “Legend of the Guardians”), varam likt likmes, kuri no viņiem būs arī “Supermenā”. Ak jā, dāmas var neiespringt – Džons Hemms filmā ir burtiski divās ainās.

Snaiders pēdējās 3 filmas pēc kārtas nodarbojās ar to, ko sauc par fan-service, ekrānam adaptējot gīku kultūrā “neaizskaramus” komiksus, un ir sajūta, ka pēc šīs vēl tikpat ilgi nodarbosies ar to pašu, pirms dabūs filmēt vēl vienu oriģināldarbu, jo šī noteikti būs pretrunīgākā Snaidera filma. Salīdzināt var ar “Scott Pilgrim vs. The World” vai “Kick-Ass”, jo “Sucker Punch” neapšaubāmi papildinās “ne priekš visiem” filmu kategoriju.

Ejot uz filmu, orientējaties uz ko vairāk, kā vienkārši kickass grāvēju (kādu to pārdod treileri), uz kaut ko brīžiem savādāku – ne obligāti labāku, bet noteikti ar paliekošu pēcgaršu vēl vairāku dienu garumā.