“21 Jump Street” (2012)

March 27, 2012  |  Filmas, Raksti

Gads lutina mūs ar t.s. high concept komēdijām – nav vēl savesta kārtībā māja pēc “Project X” atstātā grautiņa, kā jau laiks atgriezties vidusskolā kopā ar Džonas Hila un Čanninga Tatuma (kāds jokains duets) atveidotajiem policistiem-stulbeņiem tāda paša nosaukuma seriāla pilnmetrāžas rīmeikā, “21 Jump Street”!

21 Jump Street

Ar seriālu pilnmetrāžas ekranizācijām Holivudā ir iespringums – tik, šķietami, viegla un ienesīga ideja, bet galarezultātā, pat ja filma izdodas, sanāk labākajā gadījumā atpelnīt investīcijas. Īpaši, ja ekranizācijas procesā mainās filmas žanrs – kā, piemēram, šeit, kur pilntiesīgu detektīvseriālu (nekas, ka vidusskolā) pārvērta par jēlu jociņu pārpilnu komēdiju. Bet vien izdzirdot kārtējo “komēdijas X veidotāji piedāvā” tipa tekstu, man pēdējā laikā gribas tikai izlekt caur stiklam ar galvu pa priekšu. Vēlams slo-mo un ar baložiem fonā.

Par laimi – un, neslēpšu, negaidīti – šis nav tas gadījums, jo filma ir vairāk kā izdevusies, un neviens nekur nav jāmet. Un pat nekas, ka filma, būtībā, sastāv no savstarpēji saistītām mizanscēnām, jo kuru tas uztrauc, kad tās ir tik labi izspēlētas – joki ir tieši tik vairāk un tik gudrāki, lai paceltu šo virs manis tik nīstā “vidusmēra” komēdiju līmeņa, bet pa visu filmu izkaisīta gandrīz vai bezgalīga plejāde ar raksturlomu aktieriem, ka uz beigām rokas ir nogurušas aplaudēt. Galu galā, visus skeptiķus filma atbruņo jau pirmajās piecās minūtēs, paziņojot, ka galveno varoņu duets arī būs lielākais joku avots – un tad tikai pieber ogles ar gandrīz neizsīkstošu enerģijas un joku lavīnu.

21 Jump Street

Visbeidzot, ir patīkami, ka smieklīga var būt arī vienkārši komēdija-mākslas filma, nevis found footage, absurda parodija vai kas te vēl pēdējā laikā ir bijis smieklīgs. Pieminot “Project X” nebūs lieki piebilst, ka filmām ir kopīgs scenārija autors, tapēc dažas ainas var likties aizdomīgi līdzīgas – tā nav nejaušība.

Laikam galvenais kompliments būs tas, ka filmu noteikti skatīšos vēl vismaz vienu reizi – savā ziņā kvalitātes latiņa, uz kuru tiekties. Kino Kults rekomendē – visiem komēdiju cienītājiem, un ne tikai!