“Battleship” (2012)

April 12, 2012  |  Filmas, Raksti

Galvenā atziņa uzreiz – filmas “Battleship” veidotāji mūs ir pamatīgi apčakarējuši. Tas, kas uz papīra izklausījās kā “LOL, viņi ekranizē Jūras Kauju!”, un pēc pirmā treilera izskatījās kā “LOL, viņi mēģina atdarināt Transformerus”, patiesībā ir, kā saka, anything but. Labā nozīmē.

Battleship (2012)

Lai gan, protams, neiztiks bez salīdzinājuma ar abiem. Būsim godīgi – jā kāds mēģinās pārnest filmā redzēto atpakaļ pie spēļu galda, tas beigsies vai pat drīzāk sāksies ar tā salauzšanu, iespējams pret otra spēlētāja galvu (ar bailēm gaidam to Ridlija Skota “Monopola” filmu). Tieši tapēc lielākais filmas pārsteigums šoks ir tas, ka tajā tiešām ir vesela aina, kas balstīta uz galda spēles procesu. Nē, tas nav joks.

Bet filmas režisors Pīters Bergs savā ziņā ir “pārbejojis” pašu Maiklu Beju – ja pēdējam acīmredzami vairs vispār neinteresē nekas pasaulīgais (pēdējā “Transformeru” daļa tomēr bija kaut kas aiz labā un ļaunā robežas), tad Bergs, pie identiska sprādzienu un CGI efektu daudzuma, godīgi cenšas veidot skaļu un izklaidējošu, bet tomēr Filmu. Jo, pats būdams aktieris, viņš lieliski saprot, ka Karakuģi pat nav Transformeri, un paši par sevi reti kam būs interesanti, tapēc filmas pirmo pusstundu pilnībā izbrīvē aktieriem, kas atmaksājas brīdī, kad sprādzieni (SPRĀDZIENI!) tomēr sākas – cik nu, bet tomēr esam iepazinuši tās varoņus. Plus, lai arī desmit gadus vēlāk, bet Bergs tomēr piegādā tā paša Beja piesolīto, bet nepiegādāto grandiozo jūras kauju – kā saka, paldies!

Battleship (2012)

Bet īstenībā šis vienkārši ir netiešs “Independence Day” rīmeiks (sakritības ir pārāk uzkrītošas, īpaši treileru nenospoilotais filmas trešais akts) šīs dekādes skatītājiem – kuri ir redzējuši gan to, gan “Transformerus”, gan “Crysis” (armija, džungļi, citplanētieši, action), gan simts un vienu citu filmu par citplanētiešu iebrukumiem, no kurām smēlās iedvesmu šīs filmas veidotāji. Un kuru, iespējams, citēs nākamās līdzīgās filmas veidotāji pēc pārdesmit gadiem, ja vien varat kaut ko tādu iedomāties (stop! labāk nevajag to iedomāties).

Galu galā, kritiķi filmu novērtēs augstāk par “Transformeriem” vienkārši tapēc, ka “tas nav Maikls Bejs” (aprindās spēcīgs arguments), lai gan varbūt vajadzētu par citu, bet skatītāji… skatītājiem ir citas vērtību skalas, tapēc nešaubos, ka filmu gaida lieli panākumi. Un nevar teikt, ka nepelnīti.

“Battleship” ierodas Latvijas kinoteātros jau nākampiektdien, 20. Aprīlī!