“Brave” (2012)

August 9, 2012  |  Filmas, Raksti

Sākotnēji šim bija jābūt projektam-celmlauzim – pirmā Pixar filma ar sievieti-režisoru, pirmā Pixar filma ar galveno varoni – sievieti, pirmā Pixar varone, kas tiks iekļauta Disney princešu sarakstā, pirmā Pixar vēsturiskā filma. Tomēr, pēc 4 gadu darba pie filmas, režisore Brenda Čepmena pameta darbu pie filmas (jūtu, ka ne brīvprātīgi), bet pārējais mūs, kā kinoskatītājus, maz interesē. Tapēc tā vietā mums ir vēl viens Pixar oriģināldarbs – necerēta veiksme laikos, kad Pixar filmu sīkvelizācija (kādreiz liels no-no un tikai izņēmuma kārtā) ir sasniegusi jau gandrīz konveijera apjomus.

Brave | Drošsirde

Vismaz par pēdējo solījumu nav melots – galvenie varoņi šoreiz vairs nav rotaļlietas, kukainīši vai mošķi no gultsapakšas, bet gan pavisam “reāli” cilvēki (kas, vismaz sākumā, padara filmu līdzīgu “How to Train Your Dragon” – bet tikai sākumā) no senās Skotijas, bet Pixar interpretācijā, kur brutālās un asinskārās skotu ciltis (pats tikko kā atgriezos no ceļojuma pa Skotiju un, kā saka, ir info) sastāv no labsirdīgiem dzērājiem, bet drošsirdīgā princese Merida (Kellija Makdonalda) sevī iemieso kino 100 gadu pieredzi attiecībā uz dumpīgiem pusaudžiem. Pats galvenais, ko režisora nomaiņa nevarēja ietekmēt, ir filmas centrālais kodols – tā ir, kā saka, par “Girl Power”!

Brave | DrošsirdeBrave | Drošsirde

Beigu beigās filma ir ļoti vienkārša, bet nekādā gadījumā ne prasta vai naiva, piedzīvojumiem bagāta, bet ne action, mīļa un sirsnīga – bet ne manipulatīva (!). Citiem vārdiem sakot – tur ir viss, ko gaidam no Pixar zīmola, kurš vēlreiz ir pierādījis, ka uz to joprojām var paļauties.

Filma kinoteātros no Piektdienas.

ps.
Brīnumi notiek – šī bija pirmā filma, kurai latviešu dublāža ne tikai netraucēja, bet vispār tika aizmirsta 10 minūtes pēc filmas sākuma (parasti agonizēju, tiklīdz kāds no varoņiem paver muti). Iespējams, tas ir tādēļ, ka filmā neviens nedzied, un visas lokalizatoru pūles aizgāja dialogiem, bet, iespējams, vienkārši pacentās. Jebkurā gadījumā ENG seanss, vismaz priekš manis, šai filmai vairs nav būtisks.