“Chronicle” (2012)

February 1, 2012  |  Filmas, Raksti

Jādomā, ka tas bija tikai laika jautājums – pēc neskaitāmām šausmu filmām (“Blair Witch Project”, “Paranormal Activity” filmas u.c.) un pat vienas katastrofu filmas (“Cloverfield”), mēs beidzot sagaidījām arī supervaroņu filmu t.s found footage žanrā (lai ir godīgi, te teju visas žanra filmas), jeb “Cronicle”.

Augstāk minētais “Cloverfield” patiesībā var kalpot kā labs orientieris, jo arī šī filma, būtībā, ir veiksmīgs vairāku žanru mikslis – te ir gan fantastika, gan supervaroņu tēma, gan arī nedaudz action, bet tas viss pamatīgi atjaukts ar labu, bet tradicionālu tīņu drāmu, ar visiem tās klasiskajiem elementiem. Filmas laikā mēs sekojam trim pilnīgi atšķirīgiem jauniešiem, tikai pusaudžu fantāziju vietā tie burtiski iegūst pārcilvēciskas spējas – kuru sekas tad arī parāda galveno varoņu raksturus, bez jebkādām metaforām. Un kas sākas kā nevainīgi jociņi jeb pranks, līdz filmas beigām izaug patiesi episku apmēru pārcilvēku kaujās (filmas autori ir redzējuši un ciena filmu “Akira”)!

ChronicleChronicle

Arī tehniski priekšgājēju formula ir saglabāta – mēs redzam jaunus un pavisam nepazīstamus aktierus, kuru sniegums no tā liekas vēl ticamāks, jo šīs noteikti nav tipveida un tapēc tik ļoti apnikušās Holivudas kino/TV sejas. Tāpat arī ar specefektiem – “mājas video” formāts apvienojumā ar to meistarīgu izmantošanu dod pārsteidzošu/biedējošu realitātes sajūtu!

Vienīgais filmas pat ne mīnuss, bet iespējamais traucēklis ir tās vizuālā stilistika – pēc personīgas pieredzes zinu, ka ne visiem patīk visi šis pseido-realistiskais stils, kur filma sastāv no ar mājas video kameru, mobīlo telefonu vai novērošanas kamerām filmētiem materiāliem. Kā saka – vienam māte, otram meita, bet šī filma būtu labs iemesls mainīt nostāju, jo found footage stils šeit patīkami atšķir to no tīriem, “izlaizītiem” un tapēc daudz mazāk ticamiem darbiem (“Push”, “Jumper” utml.). Pirmais pa īstam pozitīvais 2012. gada pārsteigums!

Filma kinoteātros no 3. Februāra!