“Contraband” (2012)

January 23, 2012  |  Filmas, Raksti

Klāt jauns gads un jauna Marka Volberga filma, un, lai arī Marks vēl nav sasniedzis Stethema līmeni, viņa filmas var droši izšķirt divās kategorijās – tajās, kur Volbergs eksperimentē, sadarbojas ar dižiem režisoriem un dažreiz par darbu saņem arī kādu balvu (“The Fighter”, “I Heart Huckabees” u.c.), un tajās, kuras ekspluatē viņa drukno miesasbūvi (“Four Brothers”, “Shooter”, “Max Payne” u.c.). Šodienas tēma, “Contraband”, ir kā reizi no pēdējās kategorijas.

Skatoties filmas treileri īsti nesapratu, kapēc, pēc visām “oskarotajām” filmām, Volbergam bija jāķeras klāt šim, šķietami, banālajam un klišejiskajam trillerim. Turklāt filmas žanrs Volbergam jau ir veiksmīgi apgūts – šī ir kārtējā filma “par laupīšanu” (kā “The Italian Job”), pie tam vēl nodrillētajā apakšžanrā “pats pēdējais darbiņš”, ar visu no tā izrietošo. Bet, jāatzīst, ka scenāriju izvēlē Volbergam joprojām ir stingra roka un vēss prāts, jo filma nebūt nav tik klišejiska un paredzama, kā treileris liek domāt. Vai arī ir, taču izpildījums izvelk vājās vietas, jo, pat zinot, ka “gan jau viss beigsies labi” (nav obligāti), visu filmu nosēdēju sasprindzinājumā.

Pie pēdējā, visticamāk, ka vainojams filmas režisors Baltazārs Kormakurs – jaunpienācējs Holivudā, bet Eiropā jau pieredzējis un atzīts kino profesionālis, kurš producēja un atveidoja vienu no galvenajām lomām filmā “Reykjavik-Rotterdam”, kuras rīmeiks tad arī ir “Contraband”. Ticu, ka pārzinot oriģinālu no A-Z, viņš precīzi zināja, kur stāstam ir vājās vietas, un kuriem elementiem derētu Holivudas finansiālā injekcija, tai pat laikā bagātinot šo tipveida Holivudas produkciju ar Eiropas/Skandināvu kino raksturīgo skarbuma un realitātes devu. Manuprāt, galarezultāts izdevās godam, un es ceru, ka Baltazārs Holivudā uzkavēsies tā pailgāk – tomēr arī “ikdienas” filmām ir vajadzīgi spēcīgi režisori un šis noteikti ir viens no labākajiem variantiem.

Kopumā, atgriežoties pie analoģijas ar Stethemu – pat ja pagaidām neplānoju Volbergogrāfiju, ja tāda būtu, tad “Contraband” starp pārējām Volberga filmām noteikti ieņemtu pelnītu visai augsto vietu. Jebkurā no abām kategorijām.

Filma kinoteātros no Piektdienas, 27. Janvāra!