Filmu jaunumi: videospēļu ekranizācijas 2.0

July 11, 2012  |  Jaunumi

Kamēr gaidam Comic-Con jaunumu lavīnu (jau no 3dienas), interesanti jaunumi par mūžam sāpīgo tēmu – videospēļu ekranizācijām, kuras atgriežas ar jaunu spēku!

Ja atceramies, tad pēdējo padsmit gadu Holivudas apsēstība ar jaunu iedvesmas avotu, videospēlēm, rezultējās tikai pāris veiksmīgos projektos – Endžijas “Tomb Rider” nopelnīja ciešamu naudu, un tikai “Resident Evil” turpinās vēl šobaltdien (lai gan ar spēlēm tur sakara vairs nav jau kādas 3 filmas). Viss pārējais izpaudās dažāda līmeņa katastrofās, no “Prince of Persia” līdz “House of the Dead” – un viss tikai tapēc, ka cilvēki, kas ekranizēja videospēles, tās ne tikai nemīlēja, bet pat nespēlēja (komiksiem šajā ziņā paveicās daudz vairāk).

Tapēc videospēļu veidotāji mēģinās vēlreiz, bet – paši! Sekojot Marvel Studios piemēram, arī Ubisoft, nespēdama vienoties ar Sony Pictures, pati veidos un finansēs “Assassins Creed” filmu, lai jau gatavo produktu tālāk pārdotu izplatītājiem. Šāda pieeja, lai gan pareiza, jau divreiz izgāzās daudz lielākiem spēlētājiem – zināmākais fiasko ir Microsoft mēģinājums pašiem iestartēt “Halo” pēc saviem nosacījumiem, bet ar Pīteru Džeksonu un Nīlu Blomkempu, mazāk zināms ir Rockstar Games mēģinājums pašiem palaist pilnmetrāžas “Grand Theft Auto” ar Eminemu (avots). Bet nu, kā saka – karogs viņiem rokās, īpaši tapēc, ka filmai kā aktieris un producents piesaistīts, iespējams, talantīgākais šībrīža jaunais aktieris, Maikls Fassbenders! Ar Fassbenderu nevar neizdoties, pat ja vēl nav skaidrs, vai filma sekos Altaīra, Ecio vai kāda cita varoņa dēkām (Fassbenders būs Desmonds, protams).

Deus Ex Assassins Creed

Šai ziņai uz pēdām min vēstis, ka CBS Films (“Faster”, “The Mechanic”… ne tā fascinējošākā filmu bibliotēka) iegādājās tiesības uz “Deus Ex” ekranizāciju – pārsteidzošā kārtā arī tās kādreiz piederēja Sony Pictures. Tomēr šoreiz filmu būvēs uz “Deus Ex: Human Revolution” pamata, kas varētu būt pat labi. Te jāskatās, kā veiksies gaidāmajam “Total Recall” rīmeikam, jo tieši tā es redzu “Deus Ex” CBS Films izpildījumā – flashy gŗāvējfilma netālā (lai nav daudz jādomā klāt) nākotnē, ar mērenu CGI un stipri vienkāršotu stāstu. CBS Films sola, ka “cieši konsultēsies ar spēles veidotājiem”, bet man tas atgādina to Holivudas studijas pārstāvi, kurš izmisīgi jautāja “vai tiešām Halkam jābūt zaļam???” (avots).

Un, kā kontrolšāviens, seko ziņa, ka DreamWorks jau pasludināja 2014. gada 7. Februāri par “Need for Speed” ekranizācijas pirmizrādes dienu! Filma kura noteikti būs liels hīts starp tiem, kam līdz tiesībām vēl pāris gadi jāpaaugās, bet tās saturu mēs varam saprast jau tagad, noskatoties jebkuru no spēles (nav svarīgi, kuras daļas) treileriem ;)

Tas viss mūs noved pie diviem jautājumiem:
Kādas ir jūsu domas par videospēļu ekranizācijām? Ach ja vai nicht-nicht?
Kura ir jūsu mīļākā videospēles ekranizācija (ja vispār)?

 
 • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

  Kristians Beils kā JC Denton http://fc01.deviantart.net/fs23/f/2008/002/0/a/0a7663ada73c1c20.jpg
  Šis jau ir bijis praktiski gandrīz 10 gadus visu DX fanu sapnis, jo Beila balss tonis un izskats ir bez maz vai kā radīts JC tēlošanai. Problēma gan ir, ka patreiz runā par DXHR ekranizāciju, kas imo ir ok, bet nebūs ne tuvu awesome, ja taisītu original DX ekranizāciju, kur tomēr tēli bija spēcīgāki un story arī labāk veidots. Es gan domāju, ka DX ekranizācija paliks tur pat kur vienmēr – baumu līmenī.

  Manuprāt spēļu ekranizācijām nav ne vainas, bet kā jau pats pieminēji, ja to dara tiešam kāds, kas saprot to nišu. Plus es uzskatu lielākā problēma līdz šim ir bijusi, ka scenārija autori pārāk aizraujas savai interpretācijai, bet imo vajag kā reiz pieturēties maksimāli tuvu oriģinālmateriālam (viena no tādām kļudām ir Max Payne).
  Runājot par mīļāko ekranizāciju – varētu teikt pirmais Resident Evil un Tomb Raiders imo bija ļoti ok. Vispār man pat nelikās PoP nemaz tik slikts, bet tas varēja būt krietni labāks, ja scenārijs tiktu ieturēts tiešī tāds, kāds tas bija sands of time triloģijā, jo tās trīs spēles es joprojām uzskatu ir kā paraugs labam adventure action/romance scenārijam.

  P.S. man joprjām žēl, ka Halo tā arīo nav uzfilmēts kā tas bija sākumā paredzēts ar tieši tiem cilvēkiem pie stūres.

 • http://twitter.com/Roberts_Krekis Roberts Krēķis

  Problēma ar pat izciliem datorspēļu sižetiem ir tāda, ka tie strādā tikai datorspēles piedāvātās interaktivitātes ietvaros – tas pats Deus Ex, hands-down viena no izcilākajām datorspēlēm ever, pēc premises ir banāls konspirāciju trilleris; tā galvenā sižeta ir arka ir kaut kādu Džona Grišama tiesas lubeņu līmenī. Vienreizēju to padara visa tā background info vākšana neskaitāmo spēles stundu laikā, tieša saskarsme ar to, kas filmās ir “aiz loga” kā Ridlijs Skots put it.

  Tā kā ekranizēt datorspēli ir neiespējami. Risinājums varētu būt “variācija par tēmu”, bet tur jau atkal tādi fanboji kā Broks uzreiz sāk vaimanāt par zaimošanu. Līdz šim viņiem neapšaubāmi ir bijis par ko. Interesanti būtu redzēt, kā uz spēlītēm strādātu “Nolana pieeja” – atrodam galvenos source materiāla emocionālos akcentus, bet visu pārējo radām no nulles, specifiski kino vajadzībām, domājot par skatītāju, nevis geimeri.

  • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

   Bet protams, ka variācija par tēmu ir rupji sakot “nu i nahuj”. Tak kā reiz variācijas par tēmu mēs visus šos gadus esam saņēmuši nevis tiešām spēles adoptāciju filmā. Visi Max Payne, Hitman, PoP utt jau bija variācija par tēmu nevis tiešām pieturamies pie tā, kas ir source materiāls. Rezultāts: nepatīk ne faniem, kam kā reiz būtu primāri jāpatīk un nepatīk arī vienkāršajam kino apmeklētājam, jo filma ir zem viduvējā līmeņa pat. Kā gan mēs varam teikt, ka datorspēli ekranizēt nav iespējams, ja neviens reāli to vēl nav paveicis? :D
   Ne pa velti Ubisoft grib paši visu kontrolēt un ne pa velti MS grib to pašu ar Halo un ne pa velti Blizzard joprojām laužas Warcraft sakarā, jo arī nevēlas variāciju par tēmu. Tādas variācijas par tēmu filmas līdz šim arī bijušas no datorspēlēm. Es piemēram nespēju nosaukt nevienu datorspēles ekranizāciju (izejot ātri uzgooglētajam sarakstam), kas nav bijusi variācija par tēmu. Tur visas ir variācijas par tēmu. Vispār es uzskatu, ka ir jāuzgaida vēl gadi 10, kad starp 30-40 gadīgajiem jaunajiem režisoriem talantiem būs kā reiz izbijuši geimeri un tad arī piedzīvos laikus, kad spēles adoptācija būs nummur 1 kases ieņēmējs :)

   • http://twitter.com/Roberts_Krekis Roberts Krēķis

    Tas, ka spēles normālus cilvēkus neinteresē tik ļoti, lai piesaistītu Nolana vai Aronovska kalibra režisorus, jau ir cits jautājums. Bet tas nekādi neatspēko faktu, ka spēles ekranizācija nebūtu ne par matu baudāmāka kā tās šā brīža diletantu “variācijas par tēmu”. Izspēlēt stāstu un skatīties to kā filmu, ir divas dažādas lietas.

    Te laikam jājautā – kāpēc nopietniem režisoriem datorspēles nešķiet saistošs iedvesmas avots, lai “variācijas par tēmu” būtu nopietni ņemami darbi? Jo man, teiksim, by-the-book Deus Ex ekranizācija done by Maikls Bejs nešķiet ne par matu labāka kā kaut kāds kreiss Max Payne ar caurkritušiem baltajiem reperiem.

    • http://kinokults.lv Kino Kults

     Nolans vai, īpaši, Aranofskis, jau ir cita kalibra putni – nu kam tiem videospēles.
     Jāskatās nedaudz zemāk vai, drīzāk, jaunākus – Zeks Snaiders, piemēram, ir absolūti videospēļu režisors, pie tam pats to atzīst – un tiešām ir atbilstošs.

     Cita lieta, ka viņam jau 46. “Deus Ex” mierīgi varētu uzņemt Dankans Džonss (“Moon”, “Source Code”), ņemot vērā to, cik daudz viņš Twitter postē par to, ko šobrīd geimo… vai arī tas pats Nīls Blomkemps (“District 9″). Tā kā režisori ir, cita lieta, vai tiem interesē uzņemt videospēļu ekranizācijas… :)

     • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

      Kāpēc neinteresē? Tāpēc, ka videospēļu industrija vēl ir pārāk jauna, varētu teikt zīdaiņa līmenī salīdzinot piemēram ar komiksiem un kāpēc tos ekranizē visādi Nolani utt Tāpēc jau es saku, give a time un mēs sagaidīsim videospēļu ekranizācijas filmu, kas būs number one sellers. Es teiktu, ka tuvāko 10 gadu laikā 100% tas notiks, jo kā reiz ši paaudze iecēla videospēles jau kino ieņēmumu līmenī un pat var teikt daudzi title pat jau sāk pārspēt un kino cilvēki tāpēc jau sāk pēdējo gadu laikā interesēties arvien vairāk par to. Reāli videospēles mainstream aizgājušas ir tikai pēdējo 5-6 gadu laikā, kad cilvēki vairs to gluži neuztver kā kaut ko nesaprotamu, ko tur daži nodarbojas.
      Vispār jau bezjēdzīgi komentēt ir par šito, redzot cik fail pagaidām tas viss ir bijis, bet nav jau gluži daudz to piemēru, kas vispār ir bijis, jo kad palūkojos, cik tad daudz ir to datorspēļu ekranizāciju, tad sapratu, ka reāli kino nemaz tam vēl nav pieķēries klāt.

 • http://twitter.com/agressor_ Agris | syndicate.lv

  bļa, es nevaru izturēt šito komentāru nonsensu!

 • http://twitter.com/TrancaMaans Jānis

  Manā skatījumā pagaidām labākā datorspēļu ekranizācija ir Silent Hill
  Otra, kas pēc būtības aizgājusi dziļā mežā ir: Resident Evil (Pirmā daļa kautcik laba) Pārējās daļas nedrīkst saukties par Resident Evil.
  Protams nedrīkstam aizmirst slaveno kapeņu izlaupītāju (Lara Croft), kur no spēles sižetiskās līnijas ir tikai tēli paņemti. Un otrā daļa stāsts arī aizgājis dziļā mežā.

  P.S: Vēl ir kaudze ar datorspēļu ekranizācijām, ko esu redzējis, bet tās bija tik lielas viduvējības, ka pat vērts nebija pieminēt.