“Frankenweenie” (2012)

October 2, 2012  |  Filmas, Raksti

Volts Disnejs noteikti lepotos ar savu studiju – piecdesmit gadus vēlāk tā burtiski ekranizē Mērijas Šellijas “Frankenšteinu”, tikai ģimenei/bērniem, pie tam diezgan cieši pieturoties pie pamatteksta (“Romeo Must Die” tas nav, ja saprotat mani), tādejādi apstiprinot ne tikai to, ka Disneja studijai viss ir iespējams, bet arī to, ka Šellijas iztēles augļi, būtībā, ir mūsdienu bērniem daudz draudzīgāki par tiem sūdiem, ko viņi redz pa TV. Bet Tima Bērtona (kurš šeit ir burtiski “Unchained!”, kā Django plakāts) klātbūtne projektam nodrošina ne tikai atpazīstamo vizuālo stilu, bet arī simtstūkstoš kinomāniskas atsauces, lauvas tiesa no kurām, protams, attiecas uz 50-to gadu šausmu filmām ar Kristoferu Lī.

Iespējams, ka manī runā sajūsminātais pārsteiguma efekts, bet ko gan varēja gaidīt no “Frankenkranča” – paša Bērtona pirmās īsfilmas animētas pilnmetrāžas versijas? Manuprāt, pie šādiem konceptiem nonāk tad, kad jaunu ideju vairs nav un nevar būt, taču galarezultāts ir teju pretējs – no oriģināla (kuru var noskatīties šeit) ir palicis pāri visai maz, tā vietā ir jau minētais Frankenšteina karkass, kā arī visa Džonija Depa apslāpētā vēlā Bērtona fantāzija, kas acīmredzami tika turēta kaut kur dziļi iekšā, un nu nāk ārā aumaļām. Kā arī filma ir vienkārši nenormāli smieklīga (protams, ka esat erudīts kino fans) un izklaidējoša (tas gan visiem bez izņēmuma), un nepavisam ne nopietna vai moralizējoša, par spīti Disney zīmolam vai tam, ka šī, būtībā, ir vēl viena “filma par suni”.

Kopumā Bērtonam tiek piedotas pāris iepriekšējās un, droši vien, arī nākamās filmas – smieklīgi, bet Džonija Depa trūkums tiešām nāca filmai tikai par labu. Kino Kults stingri rekomendē!