“Get the Gringo” / “Trakās Brīvdienas” (2012)

April 29, 2012  |  Filmas, Raksti

Laikam ritot, mēģinājumos atkārtot bijušos panākumus kādreizējie superstāri atgriežas pie pārbaudītiem tēliem un vērtībām – kā piemērs kaut vai Stallone, kurš veiksmīgi izšāva ar pensijas vecuma Rokiju un Rembo. Mels Gibsons saprot, ka, pēc visām viņa pēdējā laika publiskajām izdarībām, naudu jauniem “Lethal Weapon” vai “Mad Max” neviens vairs nedos, tādēļ nepieciešams smalkāks piegājiens, kurš tika realizēts filmā “Get the Gringo” (vai “How I Spent My Summer Vacation” Eiropā, vai “Trakās Brīvdienas” Latvijā).

Trakās Brīvdienas (2012)

Lieta sekojoša: pēc filmas “Payback” notikumiem ir pagājuši padsmit gadi, bet Gibsona varonis (filmā viņš netiek saukts vārdā, bet rīcība un sarunas maniere ir tā pati, tapēc nešaubos, ka tas ir viņš!) joprojām nodarbojas ar to pašu – laupa citus laupītājus, lai naudu atstātu sev. Pēc īpaši veiksmīga darījuma viņš traucas uz šādas nodarbes ļaužu apsolīto zemi – Meksiku, kur, dažādu sakritību rezultātā, nonāk seriāla “Prison Break” 3. sezonā rādītajā cietumā (saikni ar šo seriālu nodrošina izcils zviedru aktieris Pīters Stormare). Tur Gibsons turpina locīt apkārtējo vidi savu mērķu sasniegšanai, bet mēs – aizrautīgi sekot tam līdzi, jo, kā jau labās filmās pienākas, ja pirmajā aktā bise varonis nonāk pie sienas cietumā, tad trešajā ir gaidāms riot.

Filma ir tikpat nepolitkorekta, cik pats tās galvenais tēls – lamuvārdi, līksma (Tarantino/Rodrigeza izpratnē) vardarbība, asiņu jūra un Gibsons, kurš sacienā ar smēķi desmidgadīgu zēnu. Nav brīnums, ka filmu nerādīs ASV – tur ļauži vienkārši uztvēra šo kā paša Gibsona mājas video no atvaļinājuma Meksikā (ko tikai pastiprina fakts, ka filmēts uz HD kamerām, nevis kinolenti). Protams, ka visus salīdzinājumus ar “Payback” ir jāuztver ar skaidru prātu – jebkāda veida noir šeit ir tikpat, cik gaidāmajā “Max Payne 3” pret iepriekšējām daļām (pašam prieks, cik veiksmīgs izdevās salīdzinājums).

Skatīties, ja: esi sailgojies pēc nepolitkorektiem grāvējiem un Gibsona šķelmīgā smaida. Nekaitēs arī pudele tekilas vai vismaz kaut kāda Salitos.