“Hobits” un tā HFR 3D (daudzkadru 3D)

December 7, 2012  |  Jaunumi

Aicinu uz diskusiju par pēdējo nedēļu aktuālāko jautājumu – vai mums ir vajadzīgs HFR (high frame rate jeb daudzkadru) kino, kas jo aktuālāks kļūst saistībā ar “The Hobbit: An Unexpected Journey” iznākšanu, jo šī ir pirmā lielā mainstream filma, kas tiks piedāvāta jaunajā formātā. Tiem, kas tikko pieslēdzās, informācija par HFR no filmas izplatītājiem:

Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, daudzkadru 3D formāts piedāvā īpaši dzidru attēla kvalitāti, jo filma tiek demonstrēta ar ātrumu 48 kadri sekundē, kas ir pietuvināts tam, kā mūsu acis redz apkārtējo pasauli. Līdz ar to skatītāja acis nenogurst un uz ekrāna notiekošais izskatās dabiski. Daudzkadru formāts (48 kadri sekundē) piedāvā divas reizes lielāku kadru skaitu nekā līdz šim ierastais 24 kadru formāts, kas ir bijis kino industrijas standarts vairāk nekā 80 gadus. Līdz ar filmu “Hobits: negaidīts ceļojums” sākas jauna ēra kino attīstībā, jo arī nākamās “Hobita” triloģijas filmas tiks piedāvātas daudzkadru formātā, kā arī citi filmu veidotāji, piemēram, Džeimss Kamerons (filmas “Avatars” režisors) arīdzan strādā ar jauno formātu.

Par daudzkadru 3D stāsta paši filmas veidotāji:

Ņemot vērā to, ka ne visi (maigi izsakoties) ir spējuši pieņemt pēdējo gadu spilgtāko kino-jauninājumu, 3D, būs ļoti interesanti pavērot, kā un kādās nometnēs kino skatītāji sadalīsies pēc “Hobita”. Mūsu ārzemju draugi filmu jau ir noskatījušies, un atsauksmes par HFR ir dažādas, neslēpšu, ka pārsvarā negatīvas – tiek vainotas gan tehnoloģijas (formāts esot “negatavs”), gan pati tehnoloģija kā tāda, kas “graujot kino maģiju”:

FirstShowing.net: Will the Future Be in HFR?
Movieline: A High Frame Rate Fiasco?

Es pats uz to visu skatos mierīgāk, jo viss jaunais vienmēr ir radījis pretošanos, bet vairāk tapēc, ka mūsdienu cilvēki (teorētiski) jau tāpat ir pieraduši pie HD televizoru/monitoru attēla un 60FPS datorspēlēm, bet “35mm filmas sajūta” tiek grauta pēdējos padsmit gadus visu iespējamo filmējot uz digital, pēdējā laikā pat īpaši nečakarējoties ar pēcapstrādi (lai padarītu to līdzīgu “filmai”).

Mūsu bažas dzird arī filmas veidotāji, tapēc, lai lieki neriskētu, HFR 3D būs redzams vien niecīgā daļā pasaules kinoteātru, kas demonstrēs pirmo “Hobita” filmu – kopumā no 25 000 ekrāniem HFR 3D formātā filma būs redzama vien aptuveni 1000 ekrānos, tai skaitā Kino Citadele un Multikino Riga Plaza! Kā es saprotu, tad Latvijā formātu sadalījums ir sekojošs:

Kino Citadele – HFR 3D
Multikino – 3D, HFR 3D
Cinamon – 3D, 2D

Līdz ar ko varēsim skatīties “Hobitu” pēc sirds patikas! Bet tiem, kas vienkārši nevar sagaidīt, kad varēs noskatīties filmu (jebkādā formātā), varu piedāvāt šo 13 (!) minūtes garo featurette par filmas tapšanu, kas, iespējams, uz mirkli radīs sāta sajūtu:

“Hobits: Negaidīts Ceļojums” Latvijas kinoteātros jau no 13. Decembra, 2D, 3D un HFR 3D formātos!