“House of Cards” no Finčera, Speisija un… Netflix?

November 19, 2012  |  Seriāli, Treileri

Jau pavisam drīz mūsu mazajos ekrānos jauns seriāls “House of Cards”, pie kura savu roku pielikuši tādi grandi kā Deivids Finčers, Kevins Speisijs un… Netflix? Tā nav ne kinostudija, ne televīzijas kanāls, un tapēc prasa īpašu, pamatīgu pieeju:

Pirmkārt, un nosacīti saistīti ar šīsdienas tēmu – es vairs neskatos ne-kabeļtelevīzijas “drama” (sitkomus varat skatīties, kam tie interesē) seriālus. Pavisam. Vienkārši saprotot procesu, kurā tie rodas, man vairs nav neviena argumenta, kapēc lai es turpinātu investēt tajos savu laiku. Jo process ir vienkāršs – ir ASV TV kanāli (ABC, CBS, NBC utt.), tiem ir raidlaiks un reitingi, raidlaiks ar kaut ko jāaizpilda, reitingiem jābūt augstiem. Ja ir pirmā un otrā simbioze, tad ir forši – ja nē, neko darīt, mēģinam nākamo variantu. Nevienam īstenībā neinteresē ne izstāstīt stāstu līdz galam, ne arī tas, vai tam vispār būs kāds loģisks nobeigums (bieži vien arī to veidotājiem). Risks ir augsts, tapēc atlasi iztur tikai drošākie, pārbaudītākie koncepti – vēl sliktāk, kā Holivudā. Vienkārši parēķiniet, cik daudzi no pēdējo gadu lielajiem, uzpūstajiem seriāliem-notikumiem ir tikuši pāri 1. sezonai, un kļūst skaidrs – tāds “Lost” vai “Twin Peaks” (abi, starp citu, no ABC) ir reāli reizi dekādē, un Jūs to noteikti nepalaidīsiet garām, bet, tā kā torentu-vilcēju aktivitāte jauno seriālu reitingu ietekmē absolūti nekādi, why bother?

Otrkārt, pavisam cita lieta ir kabeļtelevīzijas (HBO, Showtime, FX utt.) un to ražotais oriģinālsaturs – tas ir tik ļoti, ļoti savādāk, ka tādi nosaukumi kā “The Sopranos”, “The Wire”, “Sex in the City” un mūsdienās “Game of Thrones”, “Breaking Bad”, “The Walking Dead” utt. utml. ir kļuvuši par TV vēstnešiem un ne vienu vien pārliecināja, ka “skatīties seriālus” nenozīmē Dona Beiža vai Vienkārši Marija, kas kokā ēd plūmes, bet gan augstākās, Holivudas klases izklaide. Tā nav tikai forma (arī HBO ir reintingi un arī tur to dēļ atceļ seriālus), tā ir pieeja – brīvība izpausmē pārvilināja no Holivudas teju visus, kas vēlējās veidot kvalitatīvus, nesasteigtus stāstus, multipleksiem atstājot ņirdzamkomēdijas un komiksu ekranizācijas padsmitniekiem (auditorija, kas vēl maksā par biļetēm). Var cik uziet spārdīt jau septīto sezonu graizošo “Deksteru”, bet augstākminētā dēļ tas tāpat būs labāks, kā gandrīz viss, kas nāk vai nāks no publiskā TV šogad.

Un tagad var arī treileri noskatīties:

Bet, par Netflix – tas ir streaming serviss filmu/seriālu nomāšanai online par fiksētu maksu, būtu ļoti ērti, ja vien būtu Latvijā pieejams (te raksts no Mika par šo tēmu). Bet mūs interesē kas cits – līdzīgi kā savulaik arī (tagad) visiem zināmais HBO, arī Netflix saprot, ka ar svešu saturu var tikt līdz kritiskajai masai, bet tālāk jādomā kas savs. Un tas arī tika izdomāts – Netflix ienāk oriģinālsatura tirgū, pasūtot vairākus daudzsološus seriālus 2013. gadam, seriāli, protams, būs pieejami tikai Netflix abonentiem! Skaidrs, ka šeit visi ir Netflix, tāpat kā HBO, Showtime utt. abonenti, bet tāpat interesanti.

Pretēji ABC/CBS u.c. sabiedriskā TV kanāliem, kas tikai nesen uztvēra DVR (TiVo utml.) ideju un tās ietekmi uz reitingiem un dzīvi vispār, Netflix visu ļoti labi saprot jau tagad, vai, drīzāk, vienkārši analizē datus – tāpat kā Jūs velkat mīļākā seriāla MegaPaku, arī Netflix saturs būs pieejams uzreiz pa sezonām! Tiešām, kapēc gaidīt – ja reitingu vietā ir skatījumi ar maksu par konkrētām sērijām, tad kapēc nepadarīt visu produktu pieejamu uzreiz?

Netflix arsenālā uz 2013. gadu:
“House of Cards” no Finčera/Speisija, 13 sērijas
“Hemlock Grove” no Īlaja Rota, 13 sērijas (vairāk no Nofilmēts.lv)
un
“Arrested Development” 4. sezona, kurā atgriežas VISI! (vairāk no Kinocast.lv)

TV un tā satura evolūcija notiek mūsu acu priekšā!

 
 • http://www.facebook.com/peteris.krisjanis Pēteris Krišjānis

  House of Cards izskatās pat reāli skatāms, sen domāju ka Speisijam ir jāiemeiģina roka seriālos.

  Bet par pārējo – reitingiem un to lāstu – uzrakstīji ļoti precīzi. Televīziju īpašnieku alkatība iedzīs tos nebūtībā. Iespējams viņi to saprot un tāpēc pat necenšas labus seriālus noturēt.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Saprotu, ka visu vai daudz ko nosaka vēlme iekļūt iekš t.s. “Syndication” (http://en.wikipedia.org/wiki/Broadcast_syndication) jeb vai nu seriāls aiziet uzreiz, tiek sasniegtas nepieciešamās 100+ sērijas vai to pasūtījums, un viss ir labi, vai arī griežam uzreiz un mēģinam vēlreiz :(

   Tas gan mūs šķirtu no tādiem seriāliem, kā “Rome” (kur būtu bijis labi, ja būtu vēl 3. sezona, bet vairāk gan ne) utt., bet tas ir cable un labi, ka tā.

  • girc

   Tas ir skataams un kaa veel, ja vien te kaads noveertee labu kino, peec bloga gan izskataas ka tiik cilveekam skatiit cauri popkorn muuvijus kas 85% ir zem pashcienjas

   • http://kinokults.lv/ Kino Kults

    Eee, ok! Bet prieks, ka uzmeklēji šo ierakstu! Viss tiek skatīts, ne par visu tiek rakstīts – tomēr, kā zinies, laiks ir tik, cik ir, vai nu skaties, vai raksti :)

 • Andrejs Vārpsalietis

  Fantastisks seriāls! Jāatzīst, esmu ticis tikai līdz 4.sērijai, bet jau ir aizrāvis. Skatīties visiem, kam patika “Boss” ar Kelsey Grammer!

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Paldies, tad jau būs beidzot jāsaņemas!

 • Pecisk

  Starp citu, bija pirms nedēļas raksts par to, ka Netflix ir daudz detalizētāka statistika par seriāliem nekā kabeļniekiem, kā rezultātā mārketings iekabina ļoti spēcīgi.