“Jack Reacher” (2012)

December 24, 2012  |  Filmas, Raksti

Gadu mijā Toms Krūzs ir nolēmis mūs pārsteigt ar “Jack Reacher” – atkal potenciāli pirmo daļu veiksmīgā filmu ciklā (grāmatu skaits par šo varoni tuvojas otrajam desmitam), bet citādi diezgan šerpu vecās skolas trilleri par vientuļnieku-kārtības sargu. Oriģinālā Rīčers bija divus metrus garš ambālis, bet ko Kukurūzs liks pretīm, lai kompensētu šo starpību?

Ja mēs veidotu #kinoblogeri seansu šai filmai, tad prezentācija noteikti būtu par vienu no netīrākajiem kino apakšžanriem, t.s. “vigilante” filmām – sākot jau ar Bronsonu un viņa “Death Wish” filmām, un beidzot ar to, ko Holivuda žanrā mums spēj piedāvāt šodien (“Boondock Saints”, “Man on Fire”, pat “The Dark Knight”… žanrs ir veiksmīgi iejaucies citos). Bet pēdējais slaids noteikti būtu no seriāla “Renegāts”, ar kuru filmai ir daudz vairāk kopīga, kā tai varbūt gribētos – arī šeit Krūzs Rīčers klejo pa pasauli un ierodas palīgā tieši tad un tur, kur viņu visvairāk vajag.

Bet citādi “Rīčers” ir old-school’īgāks par visiem “The Expendables” dalībniekiem kopā, kas mūsdienu filmā mazliet šokē – kamēr blakus rāda “Hobitu” un “Atriebējus”, šajā filmā ir tikai viena apšaude un viena pakaļdzīšanās, un tā pati nospiesta no “The French Connection” (tāpat kā filmas kopējā stilistika), visu pārējo laiku veltot nesteidzīgam, bet saspringtam detektīvstāstam. Tas, ja nav skaidrs, ir pie filmas plusiem, tāpat kā lieliskā galveno varoņu aktierspēle (lai gan joprojām uzskatu, ka šāda tipa filmās “A” klases aktieri atpūšas) un zolīdais scenārijs no Kristofera Makvorija, kurš ir arī filmas režisors. Makvorijs savulaik sarakstīja “The Usual Suspects”, un šis varētu būt tuvākais, kas tam pielīdzināms.

Manā skatījumā filmai ir tikai viena problēma, un tā ir “paķērusies” no grāmatām, jo ar to viss ir forši līdz brīdim, kad saproti, ka Rīčera pagātne un potenciālā nākotne, iespējams, interesē vairāk kā konkrētais stāsts – problēma, kas ir viegli atrisināma tuvākajā grāmatu veikalā, bet ne kinoteātrī, diemžēl. Bet tik un tā – sapratis, ka savā vecumā ilgi lēkāt pa jumtiem vairs nevarēs, Krūzs izmanto šo filmu kā gudru investīciju nākotnē, jo Rīčers viņš varēs būt vēl tuvākos padsmit gadus bez problēmām! Ko tad arī viņam novēlam.

Filma kinoteātros no 28. Decembra.