Jauns ekrāns un labākais 3D k/t Kino Citadele 1. zālē

April 1, 2012  |  Jaunumi

Pērnajā Piektdienā bija iespēja apmeklēt k/t Kino Citadele rīkoto pasākumu, kur tika prezentēta “apgreidotā” kinoteātra 1. zāle – jauns ekrāns un skaņas sistema, līdz ar ko uz Ziemeļeiropā lielākā ekrāna tagad var pilntiesīgi izbaudīt arī 3D filmas. Atceros, ka mana pirmā filma uz šī ekrāna bija “The Matrix Revolutions” pirmajā seansā no rīta – nebija jāiet uz darbu, tapēc varēja mierīgi ievērtēt jauno kinotrātri.

Būsim godīgi – 3D ir šeit uz palikšanu, un, lai kāda arī nebūtu katra personīgā attieksme pret to, 3D tomēr ir baigā lieta, ja ir pareiza filma un pareizs tehniskais aprīkojums. Līdz ar ko, vismaz šajā ziņā kinoteātra vadība atstāja visu atbildību filmu veidotāju pusē – gan ekrāns, gan 3D tehniski ir labu labie. Līdz 2013. gadam plānots digitalizēt visas kinoteātra zāles, kas nozīmē – atā, 35mm :/

Forum Cinemas Goes Digital

Bet rīts iesākās ar nelielu “ekskursiju” pa kinoteātra tehniskajām telpām, apskatot sākumā analogo, bet tad arī digitālo projektoru – kā var redzēt bildēs, tad atšķirība starp analogo un digitālo ir visai būtiska.

Pēc tam sekoja dažādi interesanti tehniskie fakti par digitālo/3D kino kopumā no galvenā par projektoriem Māra Miseviča – kāda ir projektoru izšķirtspēja (2K, kas ir tikai nedaudz vairāk par mājās ierasto 1080p), kapēc nav 4K, cik sver viena filma digitālajā formātā (100-250 Gb) un ko darīs, kad nāks “Hobits” (apgreidosies, lai rādītu 48 FPS). Nobeigumā parādīja vairākus 2D un 3D treilerus, un es īsti nezinu, kas mani nobiedēja vairāk – izcilais attēla dzidrums vai tas, ka visām filmām beigās bija cipari “3” vai “4” :)

Nobeigumam saņēmu arī atbildes uz sev ļoti aktuālo jautājumu – proti, kapēc 3D brilles ir tik smagas (līdz ar ko jebkura filma virs 2h kļūst mokoša degunam)? Izrādās tapēc, ka tās ir hermētiski noslēgtas, lai pēc katra seansa tās varētu mazgāt, un nākamie skatītāji tās saņemtu tīras. Alternatīva būtu tās katram pašam berzēt ar salvetēm, kas noteikti nav labāk (un rada nepareizas asociācijas), lai arī nenoslēgtās brilles noteikti būtu vismaz 2x vieglākas.

Kā arī atrisinājās mani mokošā pirmās pasaules problēma – vai es varu nopirkt pats savas 3D brilles (mani apmierinošā svarā), un nākt ar tām uz kino, like a boss? Izrādās – varu! Galvenais ir parūpēties par to, lai brilles ir XpanD ražojuma/formāta, un tad tās derēs gan kino, gan arī lielākajai daļai 3D televizoru/monitoru/citu ierīču. Nav tā, ka tūlīt pat metīšos tās pirkt (rekur labs modelis), bet zināt vienmēr ir noderīgi.

Šobrīd 1. zālē rāda “Wrath of the Titans” – diezgan labs tests, varat droši iet vērtēt!

 
 • http://twitter.com/cones Jānis L.

  Izlasot pēdējo teikumu radās jautājums, interesanti, kas ir tie kritēriji pēc kuriem kinoteātri izvēlās tās tehnoloģijas un kāpēc Citadele ir kritusi tieši uz XpanD (noslēgtas – smagas, jāmazgā utt), bet ne, teiksim, RealD (Cinewold UK izmanto) – brilles pie kases pērc pats (maksā £0.80), pēc seansa vai nu paturi sev, lai nav jāpērk nākamreiz, vai nu iemet speciāli paredzētajā recycle grozā.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Briļļu mazgāšana no Citadeles puses kā reizi ir viens no iemesliem, kapēc ir tieši šādas – gan jau, ka ir arī citi, finansiāli/līguma utt., bet par tiem nezinu, diemžēl.

  • http://twitter.com/jaanism jānis m.

   RealD nepieciešams speciāls silverscreen ekrāns, kurš nav piemērots 2D filmu rādīšanai. Uzliekot ekrānu, k/t samazinās iespēja variēt ar filmām un seansu veidiem pa dažādām zālēm, jo šajā zālē tad tiktu demonstrēti tikai 3D seansi.

 • http://twitter.com/dexsijs Maksis Černiševs

  Digitalizācija ir neatsverama lieta. Žēl tikai, ka dēļ šis digitalizācijas samazinās darbinieku skaitu (tā baumo). Par atzīstamu 3D vērtējams “Hugo”, kas man lika saprast/saskatīt perspektīvas. Salīdzinājumā ar citām filmām, šajā es jutu to effektu, kāds noteikti nebija jūtams iekš “Avatar”. Heh

 • Anonims

  Un kāpēc tad nav 4K?

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   nav vērts šobrīd ieguldīt projektoros, ja tirgū ir vien pāris 4K filmas

 • ABC

  Es savukārt no FC gribētu redzēt vairāk 2d filmu, jo 3d man nepatīk (sāk galva reibt) un acs defekta dēļ to nemaz neredzu.
  Daudzas filmas iekš forumcinemas, piemēram kā Puss in Boots vai John Carter vai Wrath of the Titans, rāda tikai 3D… Ļoti slikti un diskriminējoši. Ārzemēs (Anglija/Amerika) tā gan nekad nav – vienmēr ir izvēle skatīties 2D.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Te gan varu tikai pievienoties, īpaši gadījumos, kad 3D filmai ir kā zivij cepure – filmu redzēt gribas, bet vai nu 3D, vai nu nekā. Vajag pieprasīt – sūtīt vēstules, jautāt twitter, facebook utt., organizēties :)

  • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

   Gluži tas pats man. Es jau ļoti ceru, ka visas filmas, kuras gribu redzēt, būs arī 2D variantā. Dēļ tā uzspiestā 3D, no kura man sāp galva un acis, jo redze man ir kā kurmim) es neesmu kino apmeklējis tik bieži kā to gribētos.

   • kinomMareks

    Nu šis stāsts jau ir vecs kā pasaule. Nu nebūs visas arī 2D, jo tās papildus kopijas izplatītājiem diezgan sālīti maksā un acīmredzot izdevīgāk ir rādīt tikai vienā formātā, nevis riskēt iepērkot vairākas versijas.

   • KinoExperts_jr

    Cinamonā visas 3D filmas ir pieejamas arī 2D formātā. Tikai pats kinoteātris (Cinamon) ir slikts… :/

    • kinomMareks

     Vēlreiz jāizceļ, ka to kādas būs kopijas un kur tās izrādīs nosaka filmas izplatītājs

 • Bigoldbrute

  Kādēļ 3d nevar rādīt kā iepriekš, no lentām, bet jārāda no failiem (digitāli) ?

  • kinomMareks

   Laikam jau tāpēc, ka lentās neviens vairs tā īsti nemaz neražo.

 • Pingback: “The Avengers” (2012) « Kino Kults()

 • Pingback: Lucian blog » Blog Archive()