Kino resursu gids 2012: Latvijā

April 16, 2012  |  Dižraksti, Raksti

Jau ilgi gribēju saņemties un uzrakstīt par citiem kino-blogiem un ar kino saistītiem web resursiem Latvijā – tik ilgi, ka pa šo laiku daļa no resursiem jau paspēja aiziet digitālajā aizsaulē (saukta arī par Google Cache), un pusi no raksta bija nepieciešams pārstrādāt. Bet varbūt tas arī uz labu – sekojot džungļu likumiem, izdzīvoja stiprākie, par kuriem tad arī zemāk.

Tas arī, būtībā, atbild uz iespējamo jautājumu par savstarpējo konkurenci – uzskatu, ka tādas nav, jo tās vienkārši nevar būt pie tik mikroskopiska skaita aktīvu resursu, līdz ar ko šobrīd visiem ir jādraudzējas ar visiem, kopīgiem spēkiem ceļot līmeni.

Ar ko lai sāk… būšu godīgs un sākšu ar tiem, ko zinu vislabāk:

Kino resursu gids 2012: LatvijāKINOCAST.LV
Mans tehnoloģiski attīstītākais vārdabrālis, kurš kino blogošanu ir pārvērtis par kino-podcast’ošanu, ko es pats, iedzimtās tehnofobijas dēļ, tā arī neesmu saņēmies izdarīt (ne audio, ne video formātā). Lasiet, klausieties, un cerams, ka krievu valoda nebūs šķērslis (pēdējie kinocast’i pat ir latviski!), ja tā ir, žēl – laižat garām interesantu saturu.

NOFILMĒTS.LV
Šeit ir vēl advancētāk – Raivis, Lelde un Uldis kopīgi veido kino video-cast’us! Pēdējie gan ir nedaudz apsīkuši, taču jau padarītais iedveš cieņu, un arī bez tiem lapā ir, ko palasīt – raksti par jaunākajām filmām parādās regulāri, cerams, ka arī video būs. Un šis ir viens no retajiem resursiem, kas savus lasītājus izklaidē ar konkursiem – kā saka, apdeitojiet savus bukmarkus!

KINOKINO.LV
Diezgan droši viens no centrālajiem resursiem par kino latviešu valodā, ar jaunumiem, recenzijām, treileriem un pārējo – par jaunāko Holivudā un Latvijas kinoteātros. Pēdējā laikā (pēc īpašnieku maiņas) gan ir nedaudz saskābis, un jaunumu/komentāru ir mazāk, bet rakstu arhīvs jau no tā mazāks nepaliek.

KATLS.BE | FILMU FORUMS
Lielākais un spēcīgākais kino tēmām veltītais forums Latvijā, kuru nenormāli respektēju par to, ka ir izdevies panākt salīdzinošu foruma tīrību no t.s. “netīrumiem” (ja salīdzinam ar ziņu portālu komentāriem). Plus, dažu katliešu kino-erudīcijas priekšā liecu galvu – salīdzinājumā ar tiem es esmu niecība. Kopumā diezgan unikāls projekts Latvijas kino-resursu scēnā – jo bēdīgāk būs, ja tas pamazām noplaks, kā pēdējā laikā liekas. Tapēc visi steidzami dodamies un reģistrējamies, tikai – prātīgi!

KINOTEIKUMI.LV
Ģirta Lustes blogs, kurš uzreiz iekrīt acīs ar zināmu “tīrību” – gan vizuāli, gan arī saturiski, jo tajā pārsvarā dominē tieši recenzijas par rietumu un arī LV kino (nav “ziņu” vai postu par treileriem, he-he). Saturu patīkami papildina balvu prognožu, kino-mūzikas un dažāda veida topu sadaļas – rekomendēju!

KINOM MOVIE BLOG
Vēl viens jauns un potenciāls kino-blogs “no autora, kas ilgi rakstīja kinokino.lv” (treileru vīra balsī), bet nu saņēmās arī savam resursam – un sen jau bija laiks! Bez neiztrūkstošā (recenzijām) ir arī sadaļas par horror un Marvel filmām – vārdu sakot, sekojam, lasam!

MAZIŅŠ KINOTEĀTRIS
Jeb, kā saka pats autors – “Sliktu filmu jau nemaz nav, ir tikai dažādi cilvēku viedokļi”. Tā, protams, nav, taču pozitīvisms uzveiks pasauli! Raksta Artis Kamals no žurnāla “FHM” – Arti, ja jau sliktu filmu nav, tad noteikti vari rakstīt arī biežāk ;)

BALTAIS RUNCIS | KINO
Ir vērts palasīt, jo raksti ir subjektīvi, bet patiesi un interesanti. Nav mazsvarīgi, ka viss joprojām notiek un blogs pastāvīgi tiek papildināts!

CITSKINO.LV
Tad vēl ir šāds potenciāli interesants resurss. Tā kā Kino Kults neattaisnoja uz savu nosaukumu liktās cerības, šim ir visas iespējas. Bet bez pamatīga MUBI.com profila iekšā labāk nemaz nenākt, nebūs skaidrs sarunas priekšmets.

CITA KINO ZEME
Loģiskais turpinājums – kur lai skatās citu kino (ne mājās, loģiski), un šis resurss dod atbildi uz šo jautājumu. Starp “citu kino” bieži gadās gan reālas pērles, gan Kino Kulta atzīta kino klasika – šeit pilnībā bez ironijas.

BAIDIES!
Mana mīļākā lieta – nišas blogi, potenciālās zelta atradenes, jo to autori parasti ir mega-erudīti savā ļoti šaurajā lomā. Arī šeit ir potenciāls, bet skatīsimies, kā lietas attīstīsies ar saturu. Gaidu arī kung-fu, giallo, blaxploitation un citu žanru blogerus – saņemieties taču!

TOTALLY KINO
Pagaidām ar regularitāti ir nedaudz čābīgi, bet saturs gan nodrošina pieminēšanu šeit – cerams, ka projekts turpināsies. Un – mazliet rāmāk ar smailijiem, un būs laime :)

FILMU NIEKI
Aktīvs un bieži papildināts kino-blogs šī nosaukuma tiešākajā izpratnē – filmas, jaunumi, aktualitātes utml., sākts salīdzinoši nesen (2011. gadā), bet diezgan strauji un aktīvi. Piefiksējam, un autoram novēlu neatlaidību!

ZELMI’S BLOG
Salīdzinoši svaigs un aktīvs kino-blogs – gan par jaunumiem-svaigumiem, gan arī vienkārši par autora interesēm, fokusējoties gandrīz vai tikai uz filmu apskatiem. Rekomendēju piefiksēt, interesanti viedokļi.

KINO EXPERTS JR
Autors ir gados jauns, taču ļoti cenšas – jo skatās kino no 2 vai 3 gadu vecuma! Agrāk vai vēlāk centībai ir jāpāraug kvalitātē – citādi nemaz nevar būt, jo alternatīva ir biedējoša.

PIEZĪMES BLOKNOTĀ
Interesanti un saturīgi ieraksti no cilvēka, kam viena no mīļākajām filmām ir “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” (man, starp citu, arī!). Labprāt lasītu, ja vien pēdējais ieraksts nebūtu 2010. gada Novembrī.

MAIRITAS FILMAS
Vēl viens interesants, bet, diemžēl, reti papildināts resurss – lasam arhīvu :/

LABAS FILMAS, KINO
Pēdējais ieraksts, diemžēl, 2009. gadā – lasam arhīvu.

IFDB.LV
Atzīšos, ka man nav skaidra projekta ideja (portāls? vortāls? par ko? priekš kā?), un šo nišu jau veiksmīgi aizpilda kinokino.lv, bet labs šovs! Tādā ziņā, ka ir/bija “IFDB.lv šovs” iekš YouTube, kuru gan vairs neveido.

MUSU FILMAS
Vēl viens interesants, bet nesaprotams projekts – pa pusei datubāze, pa pusei kalendārs, tops un kas tik vēl. Diemžēl interesantākā, jeb oriģinālsatura, ir gaužām maz. Bet tiek apdeitots, nav miris.

FILMAS.ORG
Vēl viens katalogs ar datubāzi, treileriem, žanriem, filmām un iespēju komentēt, bet es atkal nesaprotu mērķi, kam tas viss (izņemot brutālo impresiju ģenerēšanu un peļņu no Google Ads). Autori, atsaucieties komentāros!

FILMAS.LV
Šobrīd – oficiālais bibliotēku resurss, kurā iespējams noskatīties tautā iemīļotas latviešu filmas. Gribēju atsvaidzināt atmiņā iemīļotās Nila Skapāna multenes (vai “Cepli”, ko tur daudz), bet tad izrādās, ka to iespējams izdarīt tikai no fiziskiem bibliotēku datoriem. Kapēc vienkārši neatļaut visas Latvijas IP adreses, parādot vidējo pirkstu YouTube un HULU – nav skaidrs…

JAUNUMS: EEDGARS.POSTEROUS.COM
Jaunāko un ne tik jaunāko filmu apskati no Edgara Eglīša – tieši, vienkārši, saprotami un tieši tas, kas vajadzīgs, ja meklējat “vienkāršā kino skatītāja” viedokli, bez visiem šiem gīkismiem un nesaprotamajiem vārdiem…

JAUNUMS: FILMAS.OHO.LV
Citēšu resursa veidotājus: “varētu būt, ka lielākā filmu datu bāze latviešu valodā, un arī komentāru daudzuma ziņā viens no vadošajiem. Lielākajai daļai filmu pieejams arī līdzīgo filmu saraksts, kas latviešu filmu portālos nav bieži sastopama tradīcija”. Ko lai saka – tā arī ir, droši vien.

JAUNUMS: ĀZIJAS KINO VORTĀLS
Ļoti, ļoti spēcīgs resurss visiem, kas interesējas par Āzijas (Ķīnas, Hongkongas, Japānas u.c.) kino – ko es pats, diemžēl, nedaru jau ilgus gadus. Bet lai tas Jūs neattur, bet iedvesmo – resurss ne tikai raksta par filmām, bet arī par visu ko citu, kā arī ir ļoti aktīvs forums. Iesaku!

JAUNUMS: EKRANS.BLOGSPOT.COM
Vēl viens interesants resurss, kura autors iepazīstina mūs ar savām domām par aktuālo kino – papildinās tieši tikpat bieži, cik līdzīgi šī “žanra” pārstāvji (ne pārāk bieži, tas ir), taču lasīt ir interesanti, un tas arī ir galvenais!

JAUNUMS: LA CINEMATHEQUE
Vēl viens lielisks blogs no tās kategorijas, kur es nezinu nevienu filmu, par ko blogs raksta – melotu, ja teiktu, ka tas intriģē, bet jāatzīst, ka šādi resursi man vienmēr ir logi uz citu pasauli! Ko novēlu arī Jums – bloga autore ir Kristīne Giluce no IR.lv un Kinotēkas, tapēc par tekstu māksliniecisko kvalitāti varat būt droši!

JAUNUMS: LESTELĒLAS [KINO]PAZIŅOJUMI
Visai interesanti un asprātīgi viedokļi par jaunākajām un ne tikai filmām – protams, atkal galīgi nesakrīt ar maniem viedokļiem par tām pašām filmām (tā, ka 99% nesakrīt), un viss apskatīts caur sievišķīgu prizmu… bet es esmu gana demokrātisks, lai novērtētu ja ne saturu, tad pasniegšanas veidu. Iesaku!

Tā lūk – tas arī viss no maniem bukmarkiem. Vai esmu kādu aizmirsis? Dodiet ziņu komentāros, papildināsim: