“Life of Pi” (2012)

December 8, 2012  |  Filmas, Raksti

Nesen lasīju, un pilnībā piekrītu – ir jābeidz vērtēt filmu koncepti pēc viena teikuma aprakstiem, jo pēc tam, kad mums ir bijušas veiksmīgas filmas par cilvēkiem telefona būdā, liftā un pat zārkā (un nākamgad – kosmosā), diezgan droši var apgalvot, ka neiespējamu konceptu vienkārši nav! Un, pēc šīs loģikas, pārdrošā (t.i. pārāk drošā) studija Fox noteikti nebūtu ieguldījusi 100 milj. USD Enga Lī filmā par indiešu puiku uz plosta okeāna vidū, kas “Life of Pi” arī ir, ja vien tur nebūtu apakšā daudz kas vairāk.

Neesmu lasījis grāmatu, tādēļ man ir grūti spriest par atbilstību pirmavotam, bet šis ir kino blogs, tapēc vērtēsim šo primāri kā filmu, kas pēc sniegtajām sajūtām atgādina “Slumdog Millionaire” (Indijas tēma), “Big Fish” (personāži un stāsta detaļas) un pat “The Curious Case of Benjamin Button” (vizuālā izcilība). Nebūs briesmīgs spoilers pateikt, ka ne gluži visa filma norisinās uz plosta (varbūt kādi 60%), bet melots ir vienīgi filmas nosaukumā – tā nebūt nav par Pi dzīvi, bet gan par notikumu, kas to mainīja. Pārējo nepieciešamo sižetisko informāciju atradīsiet treilerī.

Kas mani personīgi pārsteidza visvairāk – žanrs, studija, oriģinālmateriāls un pat saturs mani noskaņoja uz to, ka nu tik būs lielā moralizēšana un raudāšana, neiztrūkstošie “dzīvnieku” un “par dzīvi” filmu atribūti, un es biju ļoti pozitīvi pārsteigs par to, cik eleganti filmas autori izvairījās no šīm žanra klišejām. Salīdzinājums ar “Graustu Miljonāru” (un pārējām) nav nevietā – uz visiem saviem (brīžiem traģiskajiem) notikumiem filma raugās caur pārsteidzoši mierīgu, pozitīvu un pat pacilājošu prizmu, kas filmai piešķir emocionālo vieglumu, nevis smagumu. Bravo Engam Lī!

Neko pat neminēšu par fantastisko operatora un mākslinieku darbu (“Oskari” būs!), augstāk redzamā bilde pasaka daudz vairāk, bet pāris vārdi par 3D – tas ir tuvu izcilībai, bet Fox tomēr ir 3D pionieri (ar “Avatar”) un reputācija ir jāuztur, tapēc gatavojieties “Hugo” līmeņa 3D, kur tas ir daļa no stāsta un režisora vīzijas, un no trim dimensijām šoreiz noteikti nav jāvairās.

Tapēc šī nu ir retā šāda žanra filma, kuru Kino Kults iesaka gandrīz visiem (ja vien nav alerģijas uz labu kino), un droši ņemiet līdzi bērnus un vecākus, lai noskatās – lai nu kas, bet šī noteikti nebūs tā sliktākā izvēle, kā minimums kvalitatīva izklaide ar diskusiju pēc filmas, kā maksimums lielisks kopāpārdzīvojums.