“Project X” (2012)

March 8, 2012  |  Filmas, Raksti

Uz ekrāniem “Project X”, ballīšfilma šī vārda vistiešākajā nozīmē – kas sola, kā reiz mēs ar draugiem jaunības gados, ietusēt “kā vēl nekad!”. Pēdējais būs atkarīgs no katra privātās pieredzes, bet interesants un, galvenais, ļoti izklaidējošs skatījums uz tīņu ballīšu tēmu caur mūsdienās aktuālo found footage prizmu – ir izdevies!

Project X

Uzreiz pie būtiskā – “kā vēl nekad!” mums solīja un solīs vēl daudzas filmas pilnīgi visos žanros, bet, būsim atklāti, reti kurai no tām izdodas mūs tā pa īstam pārsteigt, pat ja tā būtu vienkārša solījuma izpilde. Tapēc nebūs spoilers pateikt, ka šīs filmas autoriem tas tiešām ir puslīdz izdevies (vai arī es esmu bijis sūdīgās ballītēs), jo solītais “kā vēl nekad” tiešām tiek sakāpināts līdz patiesi ko(s)miskiem apmēriem, kur vienā katlā maisās punduri, ecxtasy, pārdzērušies tīņi, ugunsmetējs un tas, ko tautā sauc par “bezpreģelu” – ar pilnīgu klātbūtnes sajūtu. Jebkurš jums zināmais “party” joks, visdrīzāk, jau ir filmā.

Bet tas viss ir čaula un veids, kā 21.gs. tīņus piedabūt uz kino – ironiski, ka ultimatīvajai tīņu ballītes fantāzijai ir cenzs “bērniem līdz 16”, lai gan viņi kā reizi arī ir filmas galvenā mērķauditorija. Jo sirdī tā ir tas pats vecais, visiem zināmais un sirsnīgais stāsts par zēnu, kam patīk meitene, un kurš sastrādā kaudzi ar muļķībām, līdz saprot, ka laime ir tepat blakus, pa ceļam ielāgojot, ka dzīvē galvenais ir būt pašam, kas ir īsti draugi, utt. utml. Pie tam vizuāli filma to tikai pastiprina – sākumā tā ir slapjo sapņu ballīte, tad tā tiešām kļūst par “kā vēl nekad” ballīti, bet beigās tas kļūst par pasākumu, kuru bija vēlams pamest vēl pirms stundas – ļoti uzskatāmi un pamācoši.

Bet neļaujiet šai analīzei jaukt jums galvu – tā joprojām ir vareni jautra komēdija (lai gan ko es, komēdiju nīdējs, varu zināt), kas arī skatītājiem virs 16 ļaus vai nu atcerēties, kā kādreiz mēdzām tusēt (filmā tiešām ir visi “tie” momenti, kopīgi visām tautībām un rasēm), vai arī novērtēt, kā tomēr citi prot kvalitatīvi atpūsties. Bet filmas OST vienkārši atsauc atmiņā veselu desmitgadi ar party-hītiem. Bija labi!

Filma kinoteātros no šīs Piektdienas!

ps. Pie visas manas mīlas pret found footage, pēc šī un “Chronicle” vairs kādu laiku neko tādu nevēlēšos redzēt;

pps. Filmas nosaukuma mistērija atrisinās diezgan vienkārši – šis tik ilgi bija filmas pagaidu nosaukums, ka visi aprada un nolēma pie tā arī palikt :)