“Prometheus” (2012)

June 3, 2012  |  Filmas, Raksti

It kā “Alien” prīkvels, Ridlija Skota atgriešanās fantastikas žanrā, visbeidzot, gaidītākā šī gada filma – šie un daudzi citi epiteti bija dzirdami par “Prometheus” ilgi pirms tās pirmizrādes. Kuri no tiem izrādījās patiesi, bet kuri – tikai mūsu vēlmes?

Prometheus

Pārāk liela sajūsma par kaut ko, kas vēl nav iznācis (filma, spēle, grāmata – nav svarīgi), nekad ne pie kā laba nenoved – visdrīzāk, ka būsiet elementāri vīlušies par to, ka gala produkts neatbild uzbūvētajām gaisa pilīm, un pie tā vainot varēsiet tikai sevi. Tieši tapēc arī es gaidu daudzas filmas, bet tā pa īstam nevienu, jo ne manos spēkos ir ko tajās mainīt, līdz ar ko es cenšos emocionāli pārāk neinvestēties, tieši otrādi – veselīga skepse pirms tam ir palīdzējusi man izbaudīt daudzas filmas, kurās apkārt esošie vīlās :)

Ja liekas, ka iepriekšējais paragrāfs ved mūs pie tā, ka “Prometejs” ir, piedodiet, sūds – tā nebūt nav. Taču filma ir ļoti neviennozīmīga, un par to būs daudz diskusiju, salauztu šķēpu, kā arī galdu, krēslu, roku un kāju, jo, lasot citu atsauksmes, vienaldzīgo vienkārši nav. “Prometheus” ir galējību kopums, kur vienkārši izcils dizains, skaņa un 3D netaisnā cīņā sastopas ar tikpat izcili caurumainu scenāriju un, īpaši, tā loģiku (paldies, Lindelof!), bet viens pats Maikla Fassbendera personāžs tēlojuma ziņā bez cīņas uzvar pilnīgi visus pārējos – kā jau minēju, no vienas galējības otrā.

Sniegbaltīte un MednieksSniegbaltīte un Mednieks

Visbeidzot, “Prometheus” ir viens milzīgs, dārgs, kolosāls B-movie, kas ietērpts AAA-apvalkā, un nevar teikt, ka abas puses savā starpā sadzīvo organiski – daudziem tieši tas būs galvenais pretenziju avots. Bet ne man – acīmredzot pretdabiskā mīla pret visa veida sci-fi un ne-sci-fi trash kino man ļāva izbaudīt “Prometheus” par to, kas tā patiesībā ir, un mana vienīgā patiesā pretenzija pret filmu tās tekošajā inkarnācijā (pirms neizbēgamā Director’s Cut) ir uzspiestā un liekā sasaiste ar “Alien” pasauli tās pēdējā minūtē. Varēja vai nu elegantāk, vai vispār ne – neviens nepārdzīvotu.