“Prometheus” (2012)

June 3, 2012  |  Filmas, Raksti

It kā “Alien” prīkvels, Ridlija Skota atgriešanās fantastikas žanrā, visbeidzot, gaidītākā šī gada filma – šie un daudzi citi epiteti bija dzirdami par “Prometheus” ilgi pirms tās pirmizrādes. Kuri no tiem izrādījās patiesi, bet kuri – tikai mūsu vēlmes?

Prometheus

Pārāk liela sajūsma par kaut ko, kas vēl nav iznācis (filma, spēle, grāmata – nav svarīgi), nekad ne pie kā laba nenoved – visdrīzāk, ka būsiet elementāri vīlušies par to, ka gala produkts neatbild uzbūvētajām gaisa pilīm, un pie tā vainot varēsiet tikai sevi. Tieši tapēc arī es gaidu daudzas filmas, bet tā pa īstam nevienu, jo ne manos spēkos ir ko tajās mainīt, līdz ar ko es cenšos emocionāli pārāk neinvestēties, tieši otrādi – veselīga skepse pirms tam ir palīdzējusi man izbaudīt daudzas filmas, kurās apkārt esošie vīlās :)

Ja liekas, ka iepriekšējais paragrāfs ved mūs pie tā, ka “Prometejs” ir, piedodiet, sūds – tā nebūt nav. Taču filma ir ļoti neviennozīmīga, un par to būs daudz diskusiju, salauztu šķēpu, kā arī galdu, krēslu, roku un kāju, jo, lasot citu atsauksmes, vienaldzīgo vienkārši nav. “Prometheus” ir galējību kopums, kur vienkārši izcils dizains, skaņa un 3D netaisnā cīņā sastopas ar tikpat izcili caurumainu scenāriju un, īpaši, tā loģiku (paldies, Lindelof!), bet viens pats Maikla Fassbendera personāžs tēlojuma ziņā bez cīņas uzvar pilnīgi visus pārējos – kā jau minēju, no vienas galējības otrā.

Sniegbaltīte un MednieksSniegbaltīte un Mednieks

Visbeidzot, “Prometheus” ir viens milzīgs, dārgs, kolosāls B-movie, kas ietērpts AAA-apvalkā, un nevar teikt, ka abas puses savā starpā sadzīvo organiski – daudziem tieši tas būs galvenais pretenziju avots. Bet ne man – acīmredzot pretdabiskā mīla pret visa veida sci-fi un ne-sci-fi trash kino man ļāva izbaudīt “Prometheus” par to, kas tā patiesībā ir, un mana vienīgā patiesā pretenzija pret filmu tās tekošajā inkarnācijā (pirms neizbēgamā Director’s Cut) ir uzspiestā un liekā sasaiste ar “Alien” pasauli tās pēdējā minūtē. Varēja vai nu elegantāk, vai vispār ne – neviens nepārdzīvotu.

 
 • http://twitter.com/kaarliitys Kārlis

  Es nebūtu tik skarbs, lai filmu sauktu par B-mūvi. Absolūti, nē. Filma, manuprāt, bija solīds, mazliet old-skūlīgs sc-fi. Protams, scenārijs noteikti neatbildēja uz daudz jautājumiem, bet es to tādēļ nesauktu par caurumainu.

  Domāju, pēdējā laika žanra pabiru vidū šis ir ļoti labi noslīpēts dimantiņš, kas samērā bezkaunīgi tīzo turpinājumu (vai gluži otrādi – animācijas seriāla spin-off’u). Magneto, tpfū, Fassbenders, protams, lielisks, bet gribētos paslavēt arī Tēroni, tiesa, kaut kā pēdējā laikā redzu viņu tikai stone-cold-bitch lomās – tāds Klūnijs-sieviete.

  Tik tiešām izbaudīju visu, ko filma piedāvāja – sieraino premisu, fantastisko atmosfēru, lielisko 3D, aktierspēli, Svešo legacy, šausmu/baiļu momentiņus un pat samērā lecīgo pašapmierinātību. Tā teikt, mēs jau zinām, ka jūs nāksiet skatīties. Un tas ir taisnīgi, jo filmu IR jāredz! :)

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Man arī patika, kā viss kopums, bet nevaru ignorēt baigās gan loģikas (iespējams, ka tiešām filmu īsināja – momentu ir par daudz, lai kādu atsevišķi izceltu), gan stilistikas nesaskaņas – vienā brīdī mums rāda bezmaz vai “2001” cienīgu meditatīvu robota ikdienu klusumā, un pēc tam uzreiz super-klišeju par zinātniekiem, kas nomaldās “nepareizajā koridorā” un, ieraugot nesaprotamu svešo radību, uzreiz “nāc nu, draudziņ…”. Kaut kā neiet kopā :)

 • http://twitter.com/Roberts_Krekis Roberts Krēķis

  Tieši rītdien domāju apmeklēt. Haipu rada tas, ka filmu kritiķi dēvē par ambiciozu – ambiciozs Ridlijs (kā Kingdom of Heaven, Matchstick Men, arī, protams, viens no maniem all-time favorite mūvijiem – Blade Runner) man vienmēr ir šķitis interesantāks par Gladiatora vai Amerikāņu Gangstera šablona Ridliju. Pabiežāk internetos piesauktais BR gan nozīmē, ka iespējas vilties ir divtik lielas, kā vienkārši fanojot par citplanētiešu mūdžiem. Garlaicīgi viennozīmīgi nebūs.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Pats arī atbildēji ar pēdējo teikumu – tas gan!

 • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis

  Es arī nesauktu par B-kategoriju, bet kāda tam būtībā nozīme? Es izbaudīju stāstu, es izbaudu minēšanu (lieliska sajūta, kaut pirmo nakti normāli neizgulējos), un man jau otro dienu nekrata tas, ka diezgan daudzi ienīst Ridliju tagad (Lindelofam tas prieks jau ir ticis).

  Lieliska kino pieredze. Kā jau teicu, nekad neesmu bijis sajūsmā par pārspīlēto “monster” elementu Alien filmās, tāpēc vēl jo vairāk jaunā filma iepriecināja, ka ne visas atbildes ir skaidras kā alieņa sērskābes asinis.

 • http://www.grundmanis.tumblr.com/ Hashish

  Es nedomāju, ka runa var būt par overhaipu, pats neko negaidīju, un tāpat arī nesagaidīju neko. Runa var būt par to, ka pēc Sunshine, Moon, 2001: A Space Odyssey, tiem pašiem Ridlija Alien un Kamerona Aliens, un vēl citām, varbūt ne tik populārām, bet ne subjektīvi sliktākām filmām kā Event Horizont, Pitch Black un pārējām Alien daļām, nedrīkst pieļaut kaut ko zemāku. Tāpēc plus filmai, jo pirmajās 5min ir vēstijums- neuztveriet to visu nopietni, izbaudiet kosmosu!

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Labi teikts!

 • Pingback: Kinocast.lv s04e12: Prometheus / Kinocast.lv: podkāsts par kino()

 • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

  Man jau patika neskatoties uz Lindelofa caurumaino scenāriju (tas laikam ir vienigais iebildums un Ridlija un citu režisoru vietā es Lindelofu nelaistu vispār klāt kino scenāriju rakstīšanai). Starp citu pirmā filma, kur es jau ar pirmajiem kadriem redzēju 3D un tas strādāja perfekti (tas laikam izslēdz manu domu, ka es neredzu 3D un laikam paceļ jautājumu, ka vienkārši iepriekšējās filmās, kur bija 3D, tas bija vienkārši sūdīgs), jo man pat nenogurdināja acis, kā tas ir bijis pēc citām filmām. Ridlija maģiskais touch laikam :)
  Tā kā es nebiju neko tur sev sahaipojis pārāk daudz un es jau apmēram zināju, ko gaidīt no Ridlija sci-fi filmas (paskatamies tos pašus Aliens, jo tur pat ainas daudzas kopējas 1 pret 1), tad jutos ļoti apmierināts pēc filmas. Plus tas ir fucking space sci-fi, ko mums pēdējos gados nenākas izbaudīt tik bieži kā gribētos.

 • JKI

  Viss jau būtu labi, ja vien filmas varoņi neuzvestos kā iedzēruši pusaudži Ipiķos. Nolaisties uz svešas planētas pirmajā interesantajā vietā – protams. Piektajā minūtē pusei komandas līst laukā no kuģa – aiziet. Ja kāds grib ņemt līdz ieroci, viņš ir lūzeris un baidās no kaimiņciema puišiem – tāpēc nafig ieročus. Noņemt ķiveres pie pirmās iespējas – nu bet kā nu bez tā, tas kurš ķiveri atstāj galvā arī lūzeris. Dežurēt pie kuģa pults uz svešas planētas arī naktī – ta jūs ko. Ierakstīt un apskatīties videostrīmu no to divu tipu kamerām, kas palikuši pa nakti svešas civilizācijas uzbūvētā alu labirintā – nafig. Atvērt durvis, ja pie kuģa pēkšņi nez no kurienes uzradusies pazudušā kosmonauta ķivere – kā nu bez tā.

  Seriously – spēcīgs WTF ir vienīgā pēcgarša pēc vizuāli iespaidīgās, kvalitatīvo ainu pārpilnās filmas.

 • http://twitter.com/KasparsOzo Kaspars

  Ļoti gaidīju šo filmu, kad beidzot viņa iznāks uz lielajiem ekrāniem. Filmas reklāmas klipi un aktieru sastāvs bija lieliski. Biju pārliecināts, filma būs ar dziļu domu un paliks ilgi atmiņā, jo režisors ir pats varenais Ridlijs Skots, kosmisko fantastikas žanra aizsācējs…… ja, jā, tas pats, kas pirms vairāk nekā 30 gadiem uzņēma kulta filmu „Alien” ( Svešais ) un aizsāka šo filmu ciklu.

  Bet, ak vai! Viss nemaz nebija, kā biju gaidījis. Filmas scenārijs ir ļoti saraustīts, neprofesionāls, galveno aktieru rīcība brīžiem ir tik stulba, neizprotama un neloģiska, ka zūd viss ticamības moments un jāprāto kā vispār kaut ko tādu var izdomāt. Galveno varoņu tēli ir tik ļoti vāji izstrādāti, ka lielākā daļa lielisko aktieru kas piedalās filmā ir kā staigājošas butaforijas, emocijas izsauc vien M.Fasbendera atveidotais androīds ar savu bez emocionālo skatu uz lietām un visu apkārt notiekošo.

  Nobeigšu ar citātu no filmas „Prometejs”, Kad Fasbendera atveidotais androīds Deivids vienā no sarunām jautāja kādēļ viņš tika rādīts un saņēma dziļu, kodolīgu atbildi – „Radījām tāpēc, ka varējam” – kas arī lieliski izskaidro šīs filmas veidotāju domas.