“Prometheus” nelaiž vaļā: Pēcskats

June 23, 2012  |  Dižraksti, Raksti

Grūti iedomāties vēl vairāk diskusijas izraisījušu filmu šogad, kā “Prometheus” – viennozīmīgas uzvaras vietā filma variē no apbrīnas līdz burtiski fiziskam skatītāju naidam, no neizpratnes līdz apgalvojumiem, ka “viss ir skaidrs!”. Lai kā arī tur nebūtu, filma ir kā minimums diskusijas (vai vairāku) vērta, tapēc atgriezīsimies pie tās vēl vienu reizi (līdz neizbēgamajai Director’s Cut diskusijai, par kuru zemāk), apkopojot visu interesantāko, kas tīklā parādījās “Prometheus” sakarā:

– Pirmkārt, WTF tur vispār notika, un kādā sakarā “Alien”? Atbildi meklē visi, kam nav slinkums to darīt, te interesantākās teorijas (kuras gan atkārtojas, bet tas jau loģiski):

Screenrant: “Prometheus” – “Alien” Connection Explained
IndieWire: Decoding “Promehteus”
Rope of Silicon: What is Going On in ‘Prometheus’? A Universe of Questions, Answers and Theories
Slashfilm: The 15 Big Ideas in Prometheus
HitFix: “Prometheus” Second look: Digging deep into spoilers and questions
Džeks no IMDB foruma: Why the Engineers wanted to kill us – ANSWERED

– Tā kā Skots, Lindelofs & Co. neskopojās ar jaunām lietām, to (un augstāk minēto resursu) izpratnei kā ēst būs nepieciešams “Prometheus” glosārijs;

Prometheus pēcskats
(filmas production art zīmē nedaudz savādāku bildi)

– Protams, visi neapmierinātie (+/- visi, tas ir) mierina sevi ar domu, ka “iznāks Director’s Cut, kurš visiem parādīs!” Izrādās, ka tiešām iznāks un tiešām parādīs! Galvenais, lai tā nebūtu piga vai vispār vidējais pirksts – Ridley Scott Says An Extended Cut Of PROMETHEUS Will Be On The Blu-Ray!

– Ko Deivids teica Inženierim? Kas to tik ļoti sadusmoja? Vai tas bija leģendārais teiciens “bikses nost un pa purnu”?
Ne gluži – izrādās, mums vienkārši atņēma subtitrus;

– Teorijas, teorijas… bet tiešām interesanti! “Prometheus” Sequel – What Will It Be About & Where Will It Go?

Prometheus pēcskats
(tentakļu ziņā filma izpildīja Holivudas piecgades normu!)

– Filma beidzās, jautājumi paliek – ne tikai Jums, bet arī šiem, šķietami, nopietniem resursiem:
Vulture: 10 Questions Left Unanswered at the End of Prometheus (drīzāk humors)
Screenrant: 5 Simple Changes That Would Make “Prometheus” Better (For Fans Of “Alien”)

– Čaļi izraka bildes no filmas uzņemšanas laukuma, kurās redzams t.s. Elder Engineer filmas sākuma ainā – atkal Director’s Cut materiāls?

Prometheus pēcskats

Prometheus pēcskats
(jautājums par šo uz sienas vienā no filmas ainām – kārtējais Lindelofa “Lost”-tipa jociņš? A pa seju?)

– “Prometheus” ir manā atmiņā pirmā filma, kuras “viral” reklāmas kampaņa turpinās arī pēc tās iznākšanas – vēl svaigs Pīters Veilands iedzer viskiju un iesaka mums gaidīt, iespējams, 11. Oktobri

– Labiem dizainiem nav jāpaliek tikai filmās, tapēc sagaidiet oficiālo Engineer action-figure!

– Grāmata “Prometheus: The Art of the Film” parāda tai skaitā to, kas filmā tā arī neiekļuva. Grāmata nopērkama TheBookDepository, nav nemaz tik dārgi.

– Viena lieta, par ko neviens filmai nevar un nevarēs pārmest, ir dizains un specefekti (un 3D), un nākamie divi video ir kā reizi par šīm lietām – man allaž ir patikuši šie video ar specefektu slāņu dekonstrukciju. Ceru, ka Jums arī:

Un, kā papildinājums, nopienta 12 minūšu making-of filmiņa par “Prometheus” skaņu, pamatīgi un ar daudz aizkadra ainām – SoundWorks Collection: The Sound of Prometheus:

– “Es tikai smejos, zobus atņirdzis!” jeb intervija ar Deimonu Lindelofu (kura vārds jebkā titros turpmāk būs sarkana izsaukuma zīme), kurā tas dalas ar pieredzi darbā pie filmas, atzīstas apzinātā maldināšanā, kā arī atklāj, ka filmas turpinājums beidzot varētu saukties “Paradise” (The Hollywood Reporter)

Pretēji viņam, Ridlijs Skots ir maksimāli nopietns – nekādu joku, tikai tiešas un konkrētas atbildes par to, kas bija domāts un kapēc tieši tā:
Interview: Ridley Scott Explains How “Alien: Paradise” Became “Prometheus”, Planning for a “Prometheus” Sequel and More
Interview: Sir Ridley Scott Explains “Prometheus”, Explores Our Past, and Teases Future “Alien” Stories
Interview: Ridley Scott on Returning to Sci-Fi, Hollywood, 3D & More

Bet Šarlīze Terone filmas sakarā sniedz reti atklātu un informatīvu interviju, pieskaroties pat “Mad Max: Fury Road”;

Prometheus pēcskats
(uz tikšanos turpinājumā?)

Tā, lūk – un kādas ir jūsu domas par “Prometeju” uz šo brīdi? Vai kāds no resursiem atbildēja uz sirdi plosošajiem jautājumiem? Gaidat turpinājumu, vai labāk aizmirstam un ļaujam Seram Ridlijam mierīgi strādāt pie “Blade Runner 2″? :D

 
 • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis

  Ja godīgi, viņi ir savā trāpījuši desmitniekā – par Prometheus es esmu domājis visu šo laiku kopš fanu seansa. Sākumā aktīvāk, bet tagad ik pa laikam galvā ienāk :)

 • http://twitter.com/Olafsss Olafs Bērziņš

  Šī filma, manuprāt, tagad ir nenoliedzami sava žanra flagmanis. Ko vairāk teikt, es nespēju, jāpalasa vairāk grāmatu, lai vārdu krājums bagātāks…
  Pēc filmas man visu laiku prātā ir Noomi Rapace teiktais/jautātais – “They made us and then they wanted to kill us, but they changed their mind. I need to know why.” Reāli kā jau tu iepriekš minēji un vienā blogā pat bija rakstītas un aprakstītas teorijas, kāpēc gan tā, kas varētu būt par iemeslu. Tādu labu atbildi vēl šodien neesmu izdomājis.
  Ja tā padomā, kāpēc gan filmas ideja nevarētu būt reāla? Sers Ridlijs Skots ir paņēmis zināmu baznīcas ideju, ka Dievs mūs radījis pēc sava veidola un to pārveidojis kā – citplanētieši ir radījuši mūs pēc sava veidola.
  Gribas vēlreiz filmu redzēt.

 • http://twitter.com/ArtisIvanovs Artis Ivanovs

  Ja žanra specifika tuva tad te var cepties un cepties, sajūsmināties un dusmoties, bet man kā parastam čalim, kurš bērnībā saskatījās Alien un tad baidījās tumsā uz virtuvi iet šī filma bija diezgan smaga vilšanās :(

 • kinomMareks

  Godīgi sakot, man lielākos jautājumus izraisa tieši Deivida darbība. Piemēram, kāda h–a pēc viņam vajadzēja inficēt profesoru? Reāli misijas mērķis (ari tas, ko visa apkalpe sākumā nezināja) bija dabūt Veilandu pie inženieriem, lai uzdotu jautājumu, bet vai tas Deivida gājiens bija domāts vienkārši kā androida atriebe par pasmiešanos?

  • http://twitter.com/Olafsss Olafs Bērziņš

   Tam gājienam varētu būt divi scenāriji. Pirmais, ka Deivids to tiešām izdarīja kā atriebības gājienu profesoram, ka tas visu laiku par viņu smējās, teica aizskarošas replikas. Otrais varētu būt tiri zinātnisks, ziņkārības dzīts gājiens. Manuprāt, androids jau nezināja, kas tā par melno vielu ir, līdz ar to vienīgais veids kā to pārbaudīt bija iedot kādam “pagaršot”. Beigās saplūda abi scenāriji – melno vielu iedeva profesoram.

  • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis

   Greizsirdība, pasmiešanās, Deivida mērķis nebija tikai izdabūt atbildi no Inženiera, bet arī meklēt to pašam.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Palasi pirmajā paragrāfā dotās saites, tur ir pat vairākas versijas – bet uzskatāmākā peld pa virsu (manuprāt), Deividam bija tikai viens saimnieks (Veilands), pārējos (jeb visus cilvēkus) viņš uzskatīja par interesantiem izpētes un eksperimentu objektiem.
   Turklāt tika uzsvērts, ka viņam ir zināmas “jūtas” pret Dr.Shaw (kaut vai ainā, kur viņš skatās viņas sapņus), tapēc viņas draudziņš likās ideālais eksperimentu objekts.

   • kinomMareks

    Un viņš pats vēl stāstīja, ka negrib būt cilvēks, lai gan uzvedās tieši kā mēs.

 • kinomMareks

  Prometeja problēma ir tā, ka autori centās notikumus attīstīt pārāk dažādos virzienos, beigās (vismaz pagaidām reedzētā ietvaros) idejas nenovedot līdz galam nevienā no tām. Piemēram, kas īsti bija galvenais? Vai tas, ka Deivids (tā kā Pinokio) vēlējās kļūt par īstu puisēnu? Vai tas, kāpēc mēs tikām radīti? Un kāpēc gudrie inženieri cilvēku iznīcināšanai sadomāja tik slidenu un nedrošu metodi?

 • weirdnotes

  Filma bija vāja un baigais bardaks. Vide, attēls un idejas – forši 11 balles no 10. Pati filma drausmīgi čābīgi. Kosmosa komanda un viss ap to pilnīgi iesācēja līmenis – ārprāts tāda laža. Jā filmai vajag turpinājumu, citādi šis ir pilnīgi bezjēdzīgs stāsts. Manis pēc varēja marinēt un izdot 4 h versiju nevis kā tagad!

 • weirdnotes

  Jā un paldies par rakstu, daudz interesantas informācijas/saites/materiāla.

 • JKI

  Some questions about Prometheus ;)
  http://www.youtube.com/watch?v=-x1YuvUQFJ0

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Atzīšos, ka šo izlaidu – neesmu Red Letter Media fans

 • Zobs

  Klasisks mūsdienu Holivudas kino – super specefekti, lielisks vizuālais noformējums, un pilnīgi nekāds scenārijs.
  Galvenie personāži nepārdomāti, neizstrādāti, nekādi. Daudzu personāžu vienīgā misija filmā būt nogalinātiem. Charlize Theron – kāda bija viņas loma filmā? Būt saspiestai zem citplanētiešu kuģa?
  Personāžu darbības neloģiskas, un autori nemaz necenšas to paskaidrot – nu vot tā sanāca – pipl sjavajet kā saka krievi.
  Jā arī man pēc filmas gribejas teikt – jā tas tik ir viens varens gabals. Bet diemžēļ nevaru :( Vidēja filma ar štruntīgu scenāriju, kura izmanto Aliens vārdu lai radītu sev Viral reklāmu.
  Filmu noskatīties varētu ieteikt, bet nevarētu teikt ka tā ir kaut kas izcils.

 • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

  pavadīju pusdienu studējot un nonācu pie nepārprotama secinājuma: Lindelofu padzīt no filmu/seriālu scenāriju veidošanas :D Problem solved. Nav jau slikti, ja atstāj neatbildētus jautājumus, bet nu nevar šādi lēkāt un beigās neatbildēt neko. Ar šito vispār sirgst visi kas cenšas šādi samistificēt filmā/seriālos lietas, jo aizdomas, ka viņiem tur kāds vienmēr peiprasa, lai visu atstāj open ended, ka var taisīt miljons sīkvelus/prīkvelus.

 • http://twitter.com/KasparsOzo Kaspars

  Manuprāt, vel cerība ir Skotam atgūt kaut vai dažus no saviem faniem, kas pēc “Prometheus” noskatīšanās viņā, kā izcilā režisorā ir dziļi vīlušies, bet tas notiks vienīgi tad ja brīnumainā kārtā viņam izdosies savā DC versijā salikt visu pa plauktiņiem. Lai to izdarītu ar papildus 10min nepietiks, filmai manuprāt jābūt vismaz 3h garai, dažas ainas vajadzētu pārfilmēt vai vispār izgriezt no DC versijas. Filmā pietrūka tieši galveno varoņu dialogi un domu izklāsti, tieši to vajadzētu Skotam censties kompensēt.

  Šī nav pirmā reize, kad Skots ar savu DC varētu izdoties pasaulei pierādīt pretējo, ka tomēr filma nav tik slikta un sekla, kā mēs visi bijām to iedomājušies. Attiecībā pret mani vienreiz viņam tas ir izdevies. Runa iet par 2005 gadā tapušo filmu „Kingdom of Heaven”, atceros, kad noskatījos šo filmu pirmo reizi kino, man kaut kas tomēr pietrūka, jo bija redzēts 2000 gadā tapušais „Gladiator” tādēļ bija ar ko salīdzināt un tika gaidīts kaut kas tik pat spilgtu un līdzvērtīgu, bet toreiz tas prieks izpalika, nācās samierināties ar vilšanos. Bet, kad sanāca iespēja noskatīties „Kingdom of Heaven” režisora versiju kura bija gandrīz par stundu garāka, daudz, daudz dziļāka un personīgāka, ar jauniem, filmas kino versijā neiekļautiem personāžiem es sapratu, Skots tomēr ir uzņēmis labu filmu.

  Tādēļ, manuprāt, ir pamatoti domāt, ka vel nav nekas zaudēts….

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Piekrītu par “Kingdom of Heaven”, un arī “Blade Runner” Skots laboja vismaz pāris reizes… tomēr, ja skatamies uz KoH, fundamentāli no filmas izgrieza diezgan daudz, veselas personāžu sižeta/attīstības līnijas, bet “Prometejam”, pēc tā paša Skota vārdiem, var pielikt maksimums 20-25 min. Vai tās var ko mainīt, un ko tieši? Nē, es, protams, ļoti labi redzu, ka filmas pirmajā pusē var pielikt veselas ainas klāt, bet vai tās ko izskaidros – tas ir jautājums! Šeit drīzāk mūs gaida mazi, bet, iespējams, svarīgi papildinājumi (nu bija sākumā divi “Inženieri”, ne viens – so what?), kas arī izšķirs visu. Bet es dikti šaubos, ka tie izlabos tādas lietas, ka varoņu darbību loģika vai vienkārši raksturi :/

   • http://twitter.com/KasparsOzo Kaspars

    Man ar tā šķiet ja arī kaut kas tiks likts klāt, tad lielākā daļa tās būs ainas kurās mums vairāk izskaidros tieši Inženieru rīcības motivāciju, bet paši personāži paliks nemainīgi un viņu rīcība tik pat neloģiska, savādāk jau nemaz nevar būt jo tieši uz tām neloģiskajām darbībām balstās daļa no filmas sižeta. Katrā ziņā viennozīmīgi varu pateikt, ka DC variants būs skatāmāks, bet „Alien” statusu “Prometheus” sasniegt neizdosies nekad.
    Atliek cerēt, ka sers Skota kungs būs no šī visa ieguvis mācību un nepieļaus tādas pašas kļūdas pie topošā „Blade Runner” turpinājuma.

 • http://kinokults.lv Kino Kults

  Te vēl viens diezgan interesants raksts par tēmu: http://whatculture.com/film/prometheus-6-answers-to-the-key-questions.php

  • http://twitter.com/pecisk Pēteris Krišjānis

   Patīk, ka detalizēti provēts izskaidrot “lielās sejas” istabu, jo par to man bija maz ideju. Paldies par saiti!

 • http://www.facebook.com/ilze.andersone.7 Ilze Andersone

  “Prometheus” noskatījos, patika. Nezinu vai idejiski vai tikai specefektu ziņā, bet šī ir vienīgā filma, par kuru pēc noskatīšanās ir vēlēšanās ar kādu aprunāties, vai vismaz palasīt, kas ar to bija domāts. Versiju par filmā notiekošo un simboliskajām idejām ir tik daudz, ka var apmaldīties, un vairs nevar saprast kura versija ir īstā. :D Atzīšos, visus rakstus par filmu neesmu izlasījusi, bet gatavojos to darīt.
  Pavisam interesanti ir tad, ja neko papildus klāt redzētajam nelasi. Tad var izdomāt visādus brīnumus. :D
  Iespējams, inženieri ir vienkārši cilvēcei konkurējoša rase. Tie atklāja, ka visumā nav vieni un nolēma mūs iznīcināt (jo varbūt īstais radītājs mūs bija izveidojis labākus par šiem, vai arī cilvēki savā attīstībā pārspēja inženierus un rezultātā – nevajadzīga skaudība :D). Tā nu inženieri gadu gaitā uz Zemes atstāja daudzas vienādas norādes par planētu uz kuru mums tā kā vajadzētu doties. Mēs, laimīgi, ka beidzot atradīsim radītājus, nenojaušam, ka mūs “aicina” uz inženieru kara bāzes planētu. Acīmredzami, lai ziņkārīgie cilvēki tur saķertu kādu kaiti, mošķīti vai ko citu, un aizvestu uz Zemi. Šeit gan talkā nāk varoņi (bez kā lielisks kino neiztiek), kas neļauj ļaunumam nonākt līdz Zemei. Aplausi.
  Ak jā, Šarlīzes Teronas varone viennozīmīgi ir robots.

 • http://twitter.com/Kamazs Mārtiņš Ceplis

  Veca diskusija, bet gribēju piebilst, ka šī filma ir nožēlojama. Nožēlojama ar to, ka ir resursi, iespējams arī talants, bet tad paņem un sa*šas meistarībā un rezultāts ir traģiski drausmīgi smieklīgs. Man ir aizdomas, ka īsto mākslu rada ierobežojumi, kad režisoram nav visas durvis vaļā savai idejai, kad viņam ir jācenšās balansēt starp dažādām interesējošām pusēm, kad viņam nav naudas un jākļūst kreatīvam, kad viņam jādomā par to kā pasniegt savu ideju tā, lai cilvēki saprot. Kā slavenajā stāstā par “Žokļiem” – bija arī robots haizivs, bet tā izskatījās tik slikti, ka tika pieņemts lēmums to nerādīt uz ekrāna, paļaujoties uz citiem elementiem, lai radītu noskaņu, stāstītu stāstu. Prometejs ir lēti spīguļi, kas izliekas par kaut ko vairāk nekā tas ir.

  Atkārtošos no sava tvīta – par filmu nebiju vīlies, tik drausmīgi smējies par kaut ko neesmu ļoti ilgu laiku. Vai tas ir panākums? Šaubos.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Arī šādiem viedokļiem ir tiesības eksistēt – galvenais, ka neesi vienkārši nīdējs.

 • vobla

  Filma bija sviests – apmēram tik pa tliela vilšanās kā Inception.
  Fanoju par Alien un Blade Runner, citas labas Skota filmas neesmu redzējis. Prometeju galvenokārt sačakarēja pilnīgi stulbais scenārijs, režija un efekti bija ok.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Pareizi jau visu pateici – par vāju scenāriju un labiem efektiem (režija 50/50, jo tomēr ar scenāriju kaut kas bija jādara tieši režisoram).

   Ja drīkst jautāt, kapēc nepatika Inception / kur bija vilšanās? Pārlieku lielas cerības?

 • Linda

  Esmu nosacīti žanra cienītāja – skatos ar interesi sevišķi nejūsmojot, jo bieži sajūta, ka kaut kas pietrūkst – viens otru nomedī, bez kādas īpašas jēgas, vienkārši briesmoņiem tā patīk darī (whatever). Šī filma beidzot patika vairāk. Vismaz salīdzinot ar Monstrs vs Aliens, šī nešķita pliekana, piedāvāja vairāk – kaut ko ne tūlīt pamanāmu.

 • Didzis Levans

  Pati ideja par to, ka viņi mūs radīja pēc sava izskata nav nekas jauns, visiem prometeus faniem vienkārši jāizlasa seno Šumeru mīti, kuros teikts, ka dievi radīja cilvēkus kā vergus, tad gribēja iznīcināt grēku plūdos un pēc tam tomēr izglāba Noasa veidolā.

  Vēlāk ap 1976 gadu autors vārdā Zaharia Sitchin publicēja grāmatu The 12th planet, kur šo stāstu pasniedza pirmoreiz plašākai pasaulei, un tad izdeva vēl 10 turpinājumus līdz pat 2010 gadam.

  Savukārt vēl vēlāk šo tēmu par senām celtnēm un senajiem citplanētiešiem, kas radījuši vai vismaz ietekmējuši cilvēku, ir izveidots History Channell raidījums Ancient Aliens, kurā nu jau ir 5 sezonas par dažādām tēmām.

  Ko no tā visa ir paņēmuši filmas atuori,a tliek tikai minēt. Bet jā, ideja par to, ka cilvēki aizlidos pie Dieviem katrā ziņā būtu kas neidomājams un jauns ;) To gribētu nudien redzēt!