“Skyfall” (2012)

October 25, 2012  |  Filmas, Raksti

Ar šo filmu viss ir vienkārši – viss nepieciešamais ir vai nu jau pateikts, vai arī vēl tiks pateikts (jo tikai retais neizmantos iespēju izteikties), un tas padara manu darbu vienkāršu un, cerams, īsu, jo viss, kas man ir jāizdara, ir tikai jāapstiprina, ka šī tiešām ir viena no labākajām 007 filmām, ever!

Jo burvīgs šeit ir gandrīz pilnīgi absolūti viss – Daniela Kreiga atveidotais Džeimss Bonds ir pašā briedumā (tas vairs nav ne killing machine no “Casino Royale”, nedz arī ņiprais plēsoņa no “Quantum of Solace”), ar sirmumu bārdas rugājos, bet uguni acīs. Havjēra Bardema ļaundaris jau tagad ieņem savu vietu 007 ienaidnieku slavas zālē, kaut kur pirmajā rindā, un pat “otrā plāna” spēlētāji, dāma Džūdija Denča un Ralfs Fainss, šeit ir cilvēcīgāki kā jebkad. Sema Mendeza režija kopā ar divu gadu dīkstāvē pulēto scenāriju piešķir filmai ne tikai stingri nospraustu virzienu un varoņu raksturus (un t.s. “Bonda momentus”, kas tik ļoti trūka divām iepriekšējām filmām), bet pat to, ko drosmīgākie skatītāji gribēs apzīmēt ar vārdu “drāma” – protams, nekas tāds filma nav pat tuvu, vienkārši skatītāji ir izbadējušies pēc visās nozīmēs labi uzņemta kino, un šis ir tieši tāds. Visbeidzot šī ir, iespējams, visu laiku skaistākā Bonda filma – virspusē patīkams bonuss, bet patiesībā viens no svarīgākajiem faktoriem filmas uztverei.

Kopumā, šis ir tāds Kreiga “triloģijas” (pēdiņās, jo sola, ka viņš būs vēl vismaz divās) “The Dark Knight” (līdzības ir vairāk kā gribētos), kurš reizē sulīgi atsaucas uz klasiku seriāla 50 gadu jubilejā un spēcīgi iegrūž seriālu jaunā ērā, kuram “dark & realistic” ir komplimenti, nevis spriedums (opā – te nav superļaundaru vai pasaules glābšanas!), un kuru būs ļoti, ļoti grūti pārspēt tiem, kas veidos nākamo daļu. Bet mēs droši zinam – James Bond will return!

“Skyfall” kinoteātros no šī gada 2. Novembra!

 
 • http://kinokults.lv Kino Kults

  Pirmais komentārs no manis:
  patiesībā varēja vēl ilgi un dikti stāstīt par filmu, pat bez spoileriem, bet nedarīšu to pašsaprotamu iemeslu dēļ – paši visu redzēsiet.

  Kā pēdējais brīdinājums – tiem, kas gaida vieglprātīgu atmosfēru, sprāgstošas pildspalvas un krokodīlus-zemūdenes, labāk vēlreiz noskatīties, piemēram, “Die Another Day” (cunami sērfs un neredzamais auto 4ever!), šis ir kaut kas pavisam pretējs un vienlaikus tieši tas, kas šajā gadījumā bija vajadzīgs. Visas divas stundas divdesmit minūtes.

 • http://twitter.com/Roberts_Krekis Roberts Krēķis

  Par filmu gan jau vēl paspēšu – cerības ir augstas; pret atgriešanos pie Konerija ēras pirmo četru filmu vai Living Daylights no-bullshit attieksmi man nav nekādu pretenziju.

  Tāpēc neliels nerdrage: tas, ka viņi joprojām nespēj iebāzt filmas sākumā to sasodīto gunbarrell sequence gan ir spēriens faniem pa olām. Jo sevišķi pēc tam, kad iepriekšējā filmele finālā jau lika nojaust, ka nu tad beidzot ar origins bullšitu esam tikuši cauri un varam atgriezties pie filmām, kur Bonds ir Bonds ar visu no tā izrietošo. Tiešām ir tik grūti uztaisīt 5’u sekunžu fan service filmas sākumā, kas no pirmajiem mirkļiem paceltu filmas akcijas to cilvēku vidū, kuri sērijai nesāka sekot tikai ar tās grimdark, wannabe-Bourne rebūtu? /end of rant