“The Amazing Spider-Man” (2012)

July 9, 2012  |  Filmas, Raksti

Jāiesāk būs ar ievadvārdu (garu) par to, ka līdz noteiktam vecumam mans visu laiku iemīļotākais komiksu varonis bija tieši Zirnekļcilvēks – līdz ar ko esmu gana pazīstams ar varoni gan pēc komiksiem (ne gluži no sākta gala, bet no vidus un pat līdz “Ultimate Spider-Man” otrajam desmitam tiku), gan pēc multiplikācijas seriāla, kuru, cerams, ikviens no Jums (jaunībā) ir redzējis pa TV. Foršs varonis, kā arhetips der gandrīz visiem (kā Harijs Poters), tomēr līdz zināmam vecumam, kad Pītera Pārkera pusaudžu problēmas sāk palikt neaktuālas, un tu vai nu pārslēdzies uz citiem komiksiem (es, piemēram, uz Vertigo), vai arī pārmet komiksu lietām krustu un dari “pieaugušo lietas”.

The Amazing Spider-Man

Jāatzīst, ka pirmā “Spider-Man” (Sema Reimī) versija iznāca akurāt periodā, kad mana interese pret Zirnekļcilvēku sāka izsīkt, tapēc filmu novērtēju, bet bez entuziasma, tāpat joprojām nespēju saprast “Spider-Man 2” pārākumu (“izcils sīkvels, izcils Zirnekļcilvēks”), bet, jo mazāk mēs atcerēsimies trešo daļu, jo labāk. Beigu beigās Reimī Zirnekļcilvēki nopelnīja milzu naudu, izrādījās (manuprāt) Reimī vājākās filmas, un pavēra durvis tik daudzām citām komiksu ekranizācijām (no “Kick-Ass” un “Watchmen” līdz “Road to Perdition” un “A History of Violence”), lai par Zirnekļcilvēku un viņa tīņu problēmām varētu vienkārši vairs nedomāt.

Man visu laiku negribas pāriet pie “The Amazing Spider-Man”, īpaši tādēļ, ka jo vairāk par to domāju, jo vairāk man ir kāre meklēt manis paša rakstu (tiešām nezinu, vai tāds ir) par oriģinālo “Spider-Man”, jo jauno filmu no iepriekšējās “pirmās” filmas fundamentāli atšķir galvenā varoņa atveidojums (klasiskais nūģis Magvairs vs. asais, neirozais mūsdienīgais pusaudzis Gārfīlds), beidzot sagaidītais The Lizard kā centrālais ļaundaris (būsim godīgi, par spīti visiem mājieniem Dilana Beikera personā, Reimi netaisījās turpināt tēmu), kā arī mehāniskie web-shooter’i, kurus tāpat oriģināli izdomāja Džeimss Kamerons savā slavenajā nerealizētajā scenārijā. Citiem vārdiem sakot – viss tieši tas pats, un tas pat vairs nav ne labi, ne slikti, tas vienkārši ir, vienkārši personīgi man tas nav ne vairāk, ne arī mazāk interesanti, kā toreiz. Kopējās sajūtas ir kā ar “The Hulk” un “The Incredible Hulk” – vienkārši pārāk drīz un pārāk tas pats un par to pašu tēmu, kurā ir tik daudz kā interesanta un vēl neizmēģināta (melnādainais Zirnekļcilvēks, Spider-Man 2099 etc. etc.), ka skumsti drīzāk par nerealizēto potenciālu, nekā par kādām filmas problēmām.

The Amazing Spider-ManThe Amazing Spider-Man

Kas, protams, pilnībā aizēno pašu filmu, kas ir tieši tāda, kādai būtu jābūt Zirnekļcilvēka filmai – gana romantiska, gana sentimentāla, pilna pusaudžu maksimālisma (mūsdienu pusaudžu izpratnē), un absolūti top-notch action, specefektu un 3D lauciņā. Līdz ar ko pasludinu šo par gandrīz-perfektu (bet ne amazing, he-he) Zirnekļcilvēka filmu jaunajam gadsimtam, šai paaudzei utt., sauciet, kā gribat, bet es turpmāk Zirnekļcilvēku gaidīšu tikai un vienīgi kā cameo kādā no “normālajām” Marvel filmām.

Filmas pirmizrāde Latvijā jau šo Ceturdien!