“The Hobbit: An Unexpected Journey” (2012)

December 16, 2012  |  Filmas, Raksti

Pēc visām atcelšanām, izmaiņām un ražošanas problēmām (MGM bankrots! Del Toro aiziešana!) pie mums beidzot ir klāt “Hobits” jeb “The Hobbit: An Unexpected Journey”, tagad jau triloģijas pirmā daļa un neviennozīmīgi uztvertā HFR (high frame rate, par kuru raksta beigās) formāta celmlauzis. Vai pārspīlēti ilgā gaidīšana attaisnojās, jeb arī Hobits ceļā pie mums pārvārījās pats savā sulā?

Gribētu uzreiz nospraust pāris orientierus, lai vēlāk nav jāatkārtojas – esmu liels “Lord of the Rings” filmu triloģijas cienītājs un, nesen revizitējot visas trīs daļas to pagarinātajās (extended) versijās, vēlreiz pārliecinājos par to, ka tās ir pēdējās desmitgades (varbūt vairāk) lielākais kino sasniegums. Šī iemesla dēļ es minimāli pieskāršos puslīdz tehniskām lietām, kas “Hobitā” ir lieliskas – ieroči, dekorācijas, kostīmi, grims, mošķu un pasaules dizains, mūzika un pārējais ir paredzami izcilā līmenī, bet ko gan par naudu nenopirksi (WETA talantu jau nu noteikti).

Bet tāpat es arī draudzējos ar galvu un saprotu – ja režisors Pīters Džeksons vairākus gadus apgalvo, ka pats “Hobitu” filmēt netaisās, jo vienkārši nav ieinteresēts, bet galarezultātā tas noved mūs pie trim filmām un “Lord of the Rings” ekvivalentas hronometrāžas no izejmateriāla, kas ir vienas “LotR” nodaļas biezumā, tas gribot-negribot norāda, ka pasākumam varētu būt arī citi mērķi. Un es pat nedomāju kabatu piestūķēšanu, bet, būsim reāli, PJ bija izšķirošais faktors filmas tapšanai un desmitu tūkstošu cilvēku nodarbināšanai vairāku gadu darumā – vai nav cēls mērķis?

Cēls vai nē, bet, diemžēl, attaisnojās tieši tas, ko biju iedomājies pirms seansa, ar vai bez ārzemju kritiķu palīdzības – šobrīd pirmā “Hobita” daļa man izskatās kā mākslīgs, exit-poll’u pilnībā aprēķināts produkts, kurš tonāli pilnīgi atšķirīgo darbu mēģina pielīdzināt “Fellowship of the Ring” – jo tas taču publikai patika (attiecīgi arī nākamās divas daļas jau ir skaidras, jo to prototipi ir zināmi, un tas pat nav minējums, ja uzmanīgi klausās filmas veidotāju mājienus)! Te gan neiztrūkstošais pirms-titru flashback par agrīnajiem notikumiem, garš ievads Hobbitonā, gan motivācija, kādēļ tas tiek pamests, gan ceļš ar piedzīvojumiem (ceļā pār kalniem sniegputeņa vietā ir akmeņi – come on!), gan arī no pirksta izzīstā “pēdējā cīņa”… Vienīgi ja “FotR” vismaz beidzās ar reālām sekām (brālība ir sašķelta, Boromirs RIP, viss ir slikti), tad “Hobits” atsauc atmiņā pretīgāko sajūtu, ko sniedz mūsdienu kases grāvēji, kad visu filmu it kā viss kaut kas notiek, bet beigās kļūst skaidrs, ka noticis nav pilnīgi nekas, jo pa īstam viss vēl tikai būs – nākamajā sērijā, par ko mums pavēsta teaser segments pirms filmas beigu titriem.

Situāciju tikai pasliktina “LotR” cameo tēli (Elronds, Galadriela, Sarumans), kas regulāri sasēžas pie galda un apmainās ar zīmīgiem skatieniem – viņi, tāpat kā mēs, arī ir redzējuši “LotR” un zin, kas gaida Viduszemi, bet šajā filmā (ar tās vēsturi) tas izskatās kā minimums komiski.

Galarezultātā sanāk tāda izteikti negatīva recenzija, bet tas viss ir nedaudz par citu – par to, kapēc filma šobrīd ir vienkārši “laba” (ko varu droši atzīt), bet gribējās, lai tā ir izcila, vai, kā minimums, ekvivalenta “LotR” triloģijai, jo šādas iespējas negadās bieži, vai pat vispār 1x dzīvē. Bet varu nomierināt, ka arī par “Fellowship of the Ring” theatrical versiju man savulaik bija līdzīgas domas (par garu, pārāk “ievads”), bet tagad pat extended iet iekšā “uz urrā”, līdz ar ko es noteikti noskatīšos “Hobita” pirmo daļu vēl vismaz pāris reizes (2D theatrical un plānoto extended), un ir liela iespēja, ka piedošu filmai vismaz daļu no tās mīnusiem. Nemaz nerunājot par to, kā tā izskatīsies jau pabeigtas triloģijas ietvaros.

Nobeigumā tad par “nelaimīgo” HFR 3D, par kuru tik daudz – atzīšos, ka pats par to galīgi neesmu sajūsmā, jo līdz ar pirmajiem filmas kadriem rodas sajūta, ka skaties negantu kāzu video (ar uguni un pūķiem), taču pavisam pret šo tehnoloģiju es neesmu. Jā, tā vēl ir “jēla” un nedzīvas lietas (CGI radījumi, uguns, ainavu skati) izskatās labāk, kā aktieri ar pielīmētiem deguniem, bet ticu, ka tas viss ir labojams. Pats galvenais – noskatieties filmu paši HFR 3D formātā, jo neviens nekad nevarēs Jums izstāstīt, “kā tas izskatās”, ir jāredz pašiem. Un tad par to parunāsim, tepat komentāros.

“The Hobbit: The Desolation of Smaug” pirmizrāde paredzēta 2013. gada 13. Decembrī
“The Hobbit: There and Back Again” pirmizrāde paredzēta 2014. gada 18. Jūlijā.