“The Hobbit: An Unexpected Journey” (2012)

December 16, 2012  |  Filmas, Raksti

Pēc visām atcelšanām, izmaiņām un ražošanas problēmām (MGM bankrots! Del Toro aiziešana!) pie mums beidzot ir klāt “Hobits” jeb “The Hobbit: An Unexpected Journey”, tagad jau triloģijas pirmā daļa un neviennozīmīgi uztvertā HFR (high frame rate, par kuru raksta beigās) formāta celmlauzis. Vai pārspīlēti ilgā gaidīšana attaisnojās, jeb arī Hobits ceļā pie mums pārvārījās pats savā sulā?

Gribētu uzreiz nospraust pāris orientierus, lai vēlāk nav jāatkārtojas – esmu liels “Lord of the Rings” filmu triloģijas cienītājs un, nesen revizitējot visas trīs daļas to pagarinātajās (extended) versijās, vēlreiz pārliecinājos par to, ka tās ir pēdējās desmitgades (varbūt vairāk) lielākais kino sasniegums. Šī iemesla dēļ es minimāli pieskāršos puslīdz tehniskām lietām, kas “Hobitā” ir lieliskas – ieroči, dekorācijas, kostīmi, grims, mošķu un pasaules dizains, mūzika un pārējais ir paredzami izcilā līmenī, bet ko gan par naudu nenopirksi (WETA talantu jau nu noteikti).

Bet tāpat es arī draudzējos ar galvu un saprotu – ja režisors Pīters Džeksons vairākus gadus apgalvo, ka pats “Hobitu” filmēt netaisās, jo vienkārši nav ieinteresēts, bet galarezultātā tas noved mūs pie trim filmām un “Lord of the Rings” ekvivalentas hronometrāžas no izejmateriāla, kas ir vienas “LotR” nodaļas biezumā, tas gribot-negribot norāda, ka pasākumam varētu būt arī citi mērķi. Un es pat nedomāju kabatu piestūķēšanu, bet, būsim reāli, PJ bija izšķirošais faktors filmas tapšanai un desmitu tūkstošu cilvēku nodarbināšanai vairāku gadu darumā – vai nav cēls mērķis?

Cēls vai nē, bet, diemžēl, attaisnojās tieši tas, ko biju iedomājies pirms seansa, ar vai bez ārzemju kritiķu palīdzības – šobrīd pirmā “Hobita” daļa man izskatās kā mākslīgs, exit-poll’u pilnībā aprēķināts produkts, kurš tonāli pilnīgi atšķirīgo darbu mēģina pielīdzināt “Fellowship of the Ring” – jo tas taču publikai patika (attiecīgi arī nākamās divas daļas jau ir skaidras, jo to prototipi ir zināmi, un tas pat nav minējums, ja uzmanīgi klausās filmas veidotāju mājienus)! Te gan neiztrūkstošais pirms-titru flashback par agrīnajiem notikumiem, garš ievads Hobbitonā, gan motivācija, kādēļ tas tiek pamests, gan ceļš ar piedzīvojumiem (ceļā pār kalniem sniegputeņa vietā ir akmeņi – come on!), gan arī no pirksta izzīstā “pēdējā cīņa”… Vienīgi ja “FotR” vismaz beidzās ar reālām sekām (brālība ir sašķelta, Boromirs RIP, viss ir slikti), tad “Hobits” atsauc atmiņā pretīgāko sajūtu, ko sniedz mūsdienu kases grāvēji, kad visu filmu it kā viss kaut kas notiek, bet beigās kļūst skaidrs, ka noticis nav pilnīgi nekas, jo pa īstam viss vēl tikai būs – nākamajā sērijā, par ko mums pavēsta teaser segments pirms filmas beigu titriem.

Situāciju tikai pasliktina “LotR” cameo tēli (Elronds, Galadriela, Sarumans), kas regulāri sasēžas pie galda un apmainās ar zīmīgiem skatieniem – viņi, tāpat kā mēs, arī ir redzējuši “LotR” un zin, kas gaida Viduszemi, bet šajā filmā (ar tās vēsturi) tas izskatās kā minimums komiski.

Galarezultātā sanāk tāda izteikti negatīva recenzija, bet tas viss ir nedaudz par citu – par to, kapēc filma šobrīd ir vienkārši “laba” (ko varu droši atzīt), bet gribējās, lai tā ir izcila, vai, kā minimums, ekvivalenta “LotR” triloģijai, jo šādas iespējas negadās bieži, vai pat vispār 1x dzīvē. Bet varu nomierināt, ka arī par “Fellowship of the Ring” theatrical versiju man savulaik bija līdzīgas domas (par garu, pārāk “ievads”), bet tagad pat extended iet iekšā “uz urrā”, līdz ar ko es noteikti noskatīšos “Hobita” pirmo daļu vēl vismaz pāris reizes (2D theatrical un plānoto extended), un ir liela iespēja, ka piedošu filmai vismaz daļu no tās mīnusiem. Nemaz nerunājot par to, kā tā izskatīsies jau pabeigtas triloģijas ietvaros.

Nobeigumā tad par “nelaimīgo” HFR 3D, par kuru tik daudz – atzīšos, ka pats par to galīgi neesmu sajūsmā, jo līdz ar pirmajiem filmas kadriem rodas sajūta, ka skaties negantu kāzu video (ar uguni un pūķiem), taču pavisam pret šo tehnoloģiju es neesmu. Jā, tā vēl ir “jēla” un nedzīvas lietas (CGI radījumi, uguns, ainavu skati) izskatās labāk, kā aktieri ar pielīmētiem deguniem, bet ticu, ka tas viss ir labojams. Pats galvenais – noskatieties filmu paši HFR 3D formātā, jo neviens nekad nevarēs Jums izstāstīt, “kā tas izskatās”, ir jāredz pašiem. Un tad par to parunāsim, tepat komentāros.

“The Hobbit: The Desolation of Smaug” pirmizrāde paredzēta 2013. gada 13. Decembrī
“The Hobbit: There and Back Again” pirmizrāde paredzēta 2014. gada 18. Jūlijā.

 
 • http://twitter.com/KristapsB Kristaps B.

  Par uztaisīto “produkta” garšu tiešām jāpiekrīt, taču, lai Džeksonu par Maiklu Beju nepataisītu, jāpiemin sekojošais:

  Saprotams, ka “Hobits” ir salīdzinoši īss darbs un nebūt nav materiāls trīs filmām. Taču apstiprinājās tikai manas domas, ka šīs grāmatas variēšana/”stiepšana garumā” ir veikta ļoti profesionālā līmenī un kā kārtīgiem Tolkīnistiem piedienas.

  Citiem vārdiem sakot: varbūt nav sanākusi izcila filma, bet noteikti ir sanākusi izcila grāmatas adaptācija.

  • http://www.facebook.com/peteris.krisjanis Pēteris Krišjānis

   Starp citu viens filmu vēl neredzējis draugs piezīmēja, ka lai gan grāmata ir neliela, notikumu skaits tur ir ļoti iespaidīgs. Tāpēc maza grāmata = neliela filma nevienmēr ir patiesība.

 • http://www.facebook.com/reinis.auzins Reinis Auziņš

  Piekrītu, ka savā ziņā filma bija pastiepta garumā un filma varēja būt mazliet kompaktāka.
  HFR 3D pašā sākumā šķita visai dīvains – tieši rūķu sarunu laikā – brīžiem radot iespaidu, ka filmu rāda paātrināti. Tomēr ainavu skatos HFR 3D ļoti iederējās, radīja klātbūtnes efektu un pašu 3D bija ērtāk skatīties.
  Filmas noslēgumā radās nepārvarama vēlme redzēt turpinājumu, citiem vārdiem sakot – beigās ir sajūta, ka noskatīts ļoti garš un skaists “tīzeris” nākamajai daļai.
  Lai arī varēja būt labāk izstrādāts, nenožēloju, ka noskatījos!

 • http://www.facebook.com/peteris.krisjanis Pēteris Krišjānis

  Filma ies uz urā. Diemžēl haips tai ir nodarījis pāri – lietas, ka tika piedotas LOTR, tiek nežēlīgi bāztas acīs filmas autoriem no kritiķu puses. Tiesa, lielos vilcienos tas neko nemainīs – filmu skatīsies atkal, atkal un atkal.

 • http://twitter.com/_madis Charlie Fapalot

  xpost no Letterbox: Beidzot noskatījāmies. Ļoti veiksmīgi biju izvairījies no jebkādu review lasīšanas, klausīšans un sarunām par filmu. Par pašu filmu tur īpaši bazara nav, lieliski atkal iegrimt “piedzīvojumā”. Vot par to HFR man gan ir ko teikt :) Baigi mixed bag – jau pašā filmas sākumā nereāli besījos. Normālie lēnie kadri kuros nav nekāda action likās ne ta saraustīti, ne ta kāds spaidītu FFWD. Lielajās action ainās gan viss šiķta ļoti ok un pat iespējams labāk nekā parastajos 24fps… Nu nezinu, pāragri jau vēl spriest – pirmās pāris 3D filmas man arī likās ļoti jocīgi un acis nebija “iemācījušās kā to skatīties”, sāpēja galva utt. Pēcāk esmu liels īstā native 3D piekritējs, pieradu laikam – ne kas sāp ne problēmas ar fokusa noķeršanu… var jau būt, ka ar šo būs līdzīgi… es ļoti ceru.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Nu fot par HFR man arī līdzīgi – kaut kas nav, kaut kas ir, bet norakstīt vēl par agru.

   Filmai gan daudz dažādu jautājumu, bet ticu, ka arī tur laiks visu labos.

   • Mikus Āriņš

    Kāreiz gribēju jautāt par to FFwd lietu – sākumā likās, vai tik nav kaut kāds gļuks ar atskaņošanu, bet audio gāja kopā ar bildi un likās normāls, tā kā tam nevajadzētu būt. Jo tā jau HFR likās labs, ja ne tie momenti, kad šķita, ka filma ir paātrināta..

    • http://kinokults.lv Kino Kults

     Tur jau tā lieta, ka viss ir kārtībā ar ātrumu – vienkārši acis, kas visu apzināto dzīvi ir pieradušas pie 24fps “plūsmas”, pēkšņi nesaprot, kas vispār notiek – īpaši saistībā ar sinhrono skaņu, kad liekas, ka “noteikti ir kaut kāds pāatrinājums” :)

   • http://twitter.com/Gnaxywa グンティス

    Gribētos redzēt 2D HFR, kas no tā sanāktu.
    Bet 3D HFR viennozīmīgi > 3D. Action ainas nebija saraustītas, kas savukārt man izraisa galvassāpes un grūti saprast, kas notiek uz ekrāna, ka viss ārā no fokusa kustās, 3D HFR vareja gan visu kustību saprast un redzēt. Piekrītu, ka close ups un dialogi izskatījās dīvaini. Bet dabaskati, ai cik vareni forši tas bija.
    Bet, spriežot pēc treilera, «Life of Pi» vajadzēja būt HFR, lai var izbaudīt visas detaļas, skatus.

 • Pingback: “The Hobbit: The Desolation of Smaug” (2013) | Kino Kults()