“The Man With the Iron Fists” (2012)

December 16, 2012  |  Filmas, Raksti

Ziniet, ir tādas filmas, kuras iepatīkas no pirmajiem kadriem – kad uzreiz ir skaidrs, ka tas, par ko bērnībā/jaunībā fanoja un joprojām fano filmas veidotāji (mūsu gadījumā RZA, Īlajs Rots un pārējie) ir tieši tas pats, par ko esi sajūsmā tu pats, un ar filmu acumirklī izveidojas cieša emocionāla saikne. Kā man ar “The Man With the Iron Fists”!

Nav nekāds brīnums, ka ASV filma izgāzās – tās auditorija ir tieši tikpat precīza, cik maza, un ir pat savā ziņā glaimojoši, ka piederi pie šīs (nešaubos) šaurās cilvēku grupas, kas spēj nolasīt filmas biezā slānī mestos citātus (kur nav mazsvarīgs fakts, ka tā ir filmēta tieši turpat, kur visas vecās martial arts filmas) un atsauces, un ir gatava mesties dancī jau pie tās sākuma titriem. Taču, par spīti visam, RZA ir spējis saglabāt atturīgu attieksmi un skaidru prātu (tikko gan internetā izlasīju, ka oriģinālā filma ilgusi 4 stundas, bet montāžas telpā RZA raudājis, kad Rots teicis – ir jāgriež!), un filma nav ne parodija, ne bufonāde vai kapustņiks, bet gandrīz tīra žanra filma – ar nosacījumu, ka tā uzņemta 2012. gadā un tajā skan hiphops.

Paša Roberta Fitcdžeralda filmā, starp citu, ir salīdzinoši maz – toties ir soļanka no leģendāriem (Gordon Liu!) un pavisam jauniem (Jamie Chung, Rick Yune) aziātiem, vēl viens restleris ar kino ambīcijām, Deivs Batista, un labā nozīmē pilnīgi atsaldēts Rassels Krovs, kura varoņa enterance ir labākā visa Krova karjerā (jā, ieskaitot “Radiatoru”).

Šāds kino var tapt tikai gadījumā, kad nevis vienkārši cieni, bet esi briesmīgi pārdozējis noteikta žanra filmas – līdz stadijai, kad no visa redzētā top savs monstrs-meistardarbs, kas ir reizē meistarīga stilizācija, homage un pilntiesīga žanra filma, kur katra aina ir papildināta ar smalku atsauci un sulīgu Wu-Tang Clan treku (uz papīra izklausās briesmīgi, bet filmā absolūti organiski). “The Man With the Iron Fists” ir nolemta atklāšanai un atkārtotai smeķēšanai mājas, vienatnē vai ar draugiem – žanra cienītājiem un Wu-Tang Clan biogrāfiem.