“Total Recall” (2012)

August 8, 2012  |  Filmas, Raksti

Daudzi bija pārsteigti, kad studija Sony izdomāja rīmeikot filmu “Total Recall” – ne to vecāko, neveiksmīgāko vai vienkārši mazpazīstamāko filmu. Tomēr filmas veidotāji steidza mierināt visus skeptiķus, sakot, ka tas nav rīmeiks – tā ir oriģinālās noveles atkārtota (pareiza!) ekranizācija. Vai tiešām, un kas īsti par filmu ir mūsu priekšā?

Total Recall 2012

“Cik lielisks scenārijs! Žēl, ka tas jau reiz netika ekranizēts, jo tad mēs noteikti uzņemtu tā rīmeiku!” – tas nav absurds, bet gan reāls citāts no nesen apskatītas (un gaužām rekomendētas) grāmatas. Citiem vārdiem sakot, atbilde ir nē – šis ir Švarcenegera/Verhovena filmas tiešs, gandrīz kadru-pa-kadram (ja mēgināsiet spēlēt drinking game, no kinoteātra Jūs iznesīs) rīmeiks, un ar grāmatu te ir (vai, drīzāk, nav) tikpat daudz kopīga, cik oriģinālam. Tas, būtībā, arī atbild uz mūsu aizdomām par to, ko gaidīt no nākamās nevajadzīgo rīmeiku (“Robocop”, Starship Troopers”, “Jumanji”) lavīnas – vienīgais, kādēļ tie top, ir attaisnojums, ka kādreiz, kaut kur, kādam ir paticis oriģināls, jo nekādu savu ideju vai vēlmju tās nodot pasaulei šo filmu autoriem nav! “Total Recall” gadījumā autoriem vispār nav nekas maināms originālā, un izmaiņas ir labākajā gadījumā kosmētiskas, līdz ar ko filmu paliek gluži vienkārši neinteresanti skatīties, jo labi zini (nevis mini, bet f’n atceries!) visu varoņu soļus tuvāko pusstundu uz priekšu.

Tā kā idejiski filmas autoriem nav, ko teikt, tie var fokusēties uz iesaiņojuma elementiem – piemēram liftu cauri Zemei (!), daudzstāvu pilsētām (nezinu, kurš no kura nozaga) vai dolāriem ar Obamu. Nē, nopietni – filma ir pārsātināta ar visādiem interesantiem nākotnes gadžetiem un primbabasiem, bet šāda kalibra Sapņu Fabrikas filmās reti kad ir savādāk, un ne jau par to ir filma, vai ne? Turklāt nekādas CGI-revolūcijas nav arī specefektu departamentā – standarta pārfiltrētais sintētiskais attēls.

Total Recall 2012Total Recall 2012

Abstragējoties no visa “liekā”, filma ir samērā kvalitatīvs standarta Holivudas vasaras pseido-sci-fi grāvējs, krāsains kā kaleidoskops, ar haotiski samontētām action ainām un autopilota performancēm visās lomās. Bet es nevaru un aŗī īsti negribu – tā kā par “Total Recall” izmaksām varēja izveidot 2-3 vidēja budžeta oriģinālfilmas (arī sci-fi, arī action), tad uzskatu, ka šādu filmu ignorēšana ir katra kinomāna personīgā atbildība (kura gan iet roku rokā ar oriģināldarbu atbalstu). Vienkārši šodien tas ir 20 gadus vecas, labi zināmas filmas 1:1 rīmeiks, rīt – 10 gadus vecas, parīt – piecus, bet pēc tam jau katru gadu, vienkārši nomainam kārtas numuru un aiziet – blakusesošā (un $$$ ziņā pārākā) industrija ir labs piemērs, ar ikgadējiem “Call of Duty”, “FIFA” un “Need for Speed”.

Un tad atmiņas par patiesi labām un oriģinālām filmām mums implantēs ar īpašas ierīces palīdzību – jo dabā tās vairs nebūs sastopamas. Welcome to Rekall.

Filma kinoteātros no Piektdienas.