“Total Recall” (2012)

August 8, 2012  |  Filmas, Raksti

Daudzi bija pārsteigti, kad studija Sony izdomāja rīmeikot filmu “Total Recall” – ne to vecāko, neveiksmīgāko vai vienkārši mazpazīstamāko filmu. Tomēr filmas veidotāji steidza mierināt visus skeptiķus, sakot, ka tas nav rīmeiks – tā ir oriģinālās noveles atkārtota (pareiza!) ekranizācija. Vai tiešām, un kas īsti par filmu ir mūsu priekšā?

Total Recall 2012

“Cik lielisks scenārijs! Žēl, ka tas jau reiz netika ekranizēts, jo tad mēs noteikti uzņemtu tā rīmeiku!” – tas nav absurds, bet gan reāls citāts no nesen apskatītas (un gaužām rekomendētas) grāmatas. Citiem vārdiem sakot, atbilde ir nē – šis ir Švarcenegera/Verhovena filmas tiešs, gandrīz kadru-pa-kadram (ja mēgināsiet spēlēt drinking game, no kinoteātra Jūs iznesīs) rīmeiks, un ar grāmatu te ir (vai, drīzāk, nav) tikpat daudz kopīga, cik oriģinālam. Tas, būtībā, arī atbild uz mūsu aizdomām par to, ko gaidīt no nākamās nevajadzīgo rīmeiku (“Robocop”, Starship Troopers”, “Jumanji”) lavīnas – vienīgais, kādēļ tie top, ir attaisnojums, ka kādreiz, kaut kur, kādam ir paticis oriģināls, jo nekādu savu ideju vai vēlmju tās nodot pasaulei šo filmu autoriem nav! “Total Recall” gadījumā autoriem vispār nav nekas maināms originālā, un izmaiņas ir labākajā gadījumā kosmētiskas, līdz ar ko filmu paliek gluži vienkārši neinteresanti skatīties, jo labi zini (nevis mini, bet f’n atceries!) visu varoņu soļus tuvāko pusstundu uz priekšu.

Tā kā idejiski filmas autoriem nav, ko teikt, tie var fokusēties uz iesaiņojuma elementiem – piemēram liftu cauri Zemei (!), daudzstāvu pilsētām (nezinu, kurš no kura nozaga) vai dolāriem ar Obamu. Nē, nopietni – filma ir pārsātināta ar visādiem interesantiem nākotnes gadžetiem un primbabasiem, bet šāda kalibra Sapņu Fabrikas filmās reti kad ir savādāk, un ne jau par to ir filma, vai ne? Turklāt nekādas CGI-revolūcijas nav arī specefektu departamentā – standarta pārfiltrētais sintētiskais attēls.

Total Recall 2012Total Recall 2012

Abstragējoties no visa “liekā”, filma ir samērā kvalitatīvs standarta Holivudas vasaras pseido-sci-fi grāvējs, krāsains kā kaleidoskops, ar haotiski samontētām action ainām un autopilota performancēm visās lomās. Bet es nevaru un aŗī īsti negribu – tā kā par “Total Recall” izmaksām varēja izveidot 2-3 vidēja budžeta oriģinālfilmas (arī sci-fi, arī action), tad uzskatu, ka šādu filmu ignorēšana ir katra kinomāna personīgā atbildība (kura gan iet roku rokā ar oriģināldarbu atbalstu). Vienkārši šodien tas ir 20 gadus vecas, labi zināmas filmas 1:1 rīmeiks, rīt – 10 gadus vecas, parīt – piecus, bet pēc tam jau katru gadu, vienkārši nomainam kārtas numuru un aiziet – blakusesošā (un $$$ ziņā pārākā) industrija ir labs piemērs, ar ikgadējiem “Call of Duty”, “FIFA” un “Need for Speed”.

Un tad atmiņas par patiesi labām un oriģinālām filmām mums implantēs ar īpašas ierīces palīdzību – jo dabā tās vairs nebūs sastopamas. Welcome to Rekall.

Filma kinoteātros no Piektdienas.

 
 • Ģirts Luste

  Lasīju, ka šīs būtu ok, ja tas būtu pārfilmēts orģināls, bet šeit esot izņemti daudzi apjukuma, jautājumu utt utml momenti, tā vietā lieku reizi ko uzspridzinot vai sašaujot.
  Tas man atkal liek domāt vai tomer salīdzinājumam, noskatīties orģinālu.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Jā, tas ir viens no galvenajiem mīnusiem – oriģināls ļauj notikušo traktēt dažādi (“Inception” beigu stilā – kā pats gribēsi, tā arī būs bijis ;) bet rīmeikā nekā tāda nav – viss ir tieši, kā ar galvu sienā.

   • Ģirts Luste

    Bet tad jau ir vērts noskatīties orģinālu… :)

    • http://kinokults.lv Kino Kults

     Nu es pieņemu, ka tas jau ir redzēts un zināms no galvas :)

     • Ģirts Luste

      Nezinu no galvas – skatījos, kad vēl tikai VHS-os bija :)

 • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

  Bet tak reku pirmais komentārs arī parāda kāpēc taisa rīmeiku 20 gadu vecai filmai. Vispār jau 20 gadi ir daudz. Labi, es un tu esi redzējis to filmu noteikti vairākas reizes un atceras katru ainu un no galvas zina, kas sekos tūlīt, bet lielākā daļa pat tās paaudzes kino skatītāju neatceras to un reti kurš ies nomāt veco filmu un skatīsies. Un kino industrijai no tā nauda vairs neienāk. Lūk arī iemesls kāpēc taisa. Jauna paaudze, jauni slaveni aktieri.
  Īsāk sakot ne jau uz mums tēmē, bet uz tiem, kas tai laikā vēl nebija dzimuši vai knapi rāpoja :D Manuprāt pie tā jau sen bija jāsāk pierast. Tak arī sava deva 80tajos un 90tajos iznākušajām filmām bija līdzīgi jautājumi, kāpēc mēs rīmeikojam 60-70to gadu filmu :)
  Šis man ir enivei pie must see, jo man ir scifi iztrūkums asinīs :D
  Iesakiet man kādu scifi seriālu labāk. Es gan pieņemu, ka būs grūti ko man ieteikt, jo domājams 70-80% esmu jau redzējis.

 • Derigs

  atvainojos, ka franču valodā, BET…. bljadj, iemācies taču pareizi likt komatus un loģiski sadalīt teikuma struktūras, lai nav 3x jāpārlasa, ko tu esi ar to visu domājis. Es saprotu, ka jauniešiem stilīgi darba laikā dzert aliņu un pīpēt zāli, bet raksti tad rakstus vismaz tad, kad esi skaidrā!!!

  • Ģirts Luste

   @Derigs Tagad, pēc komentāra, vismaz labāk kļuva?

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Es atzīstu savu tieksmi uz pārspīlēti gariem un sarežģītiem teikumiem, un šī vēlme bieži vien uzvar manas interpunkcijas spējas, līdz ar ko gadās kļūdīties… paldies, šādi komentāri dod motivāciju censties un rakstīt tikai labāk un labāk! Paldies Tev!

   Bet tagad gan: GTFO!

 • http://twitter.com/armandserglis Armands Erglis

  Drausmīgi iepēra tava “recenzija”. Kur par pašu filmu praktiski ne vārda, bet tavas emocijas nolasās perfekti! RESPEKT un kaut vairāk šadu tekstu būtu mūsu internetos! :)

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Par filmu var izlasīt imdb vai forumcinemas.lv anotācijā, bet Tu taču nāc uz šejieni, lai uzzinātu manas domas par to, vai ne? Tad jau viss tikai loģiski un pareizi :) Paldies!

 • Papuass

  Kā reiz šodienas komikss par tēmu:
  http://xkcd.com/1093/

 • Pingback: Kinoapskati.lv » Atcerēties visu (Total Recall)()

 • Weirdnotes

  Vide super. Daudz kas stilistiski aizgūts no spēlēm. Tā bija garlaicīgi. Turēja pie ekrāna tik vides nieki.