“Vella Kalpi 3D”: projekts, kastings, Jūsu viedoklis?

November 26, 2012  |  Dižraksti, Raksti

Turpinot iesākto tēmu par Latvijas patriotisko kino, gribu izstāstīt citu savu ideju (bet nebūs foršais sižets, tos vēl pietaupu) patriotiskam kinoprojektam, šoreiz vairs ne kā joks, bet pa pusei nopietni – cik nu tas ir iespējams, drukājot burtus internetā. Gribu piedāvāt mūsu kino darboņiem uzņemt filmas “Vella Kalpi” rīmeiku, iekš 3D!

Rīmeiks gan mūsdienās ir gandrīz lamuvārds, tapēc lai šī būtu Rutku Tēva romāna atkārtota ekranizācija – tā foršāk un mūsdienīgāk (tehniski filma, protams, būtu 1:1 rīmeiks). Bet kapēc tieši “Vella Kalpi”? Pirmkārt, protams, tapēc, ka tas ir ļoti atpazīstams zīmols – tā vienkārši ir, jo kurš gan nezina “Vella Kalpus”? Nav jādomā labs scenārijs (mūsdienu latviešu kino Ahilleja papēdis), viss jau ir izgudrots, tas ir vienkārši jāpārceļ uz mūsdienu sliedēm un mūsdienu auditorijai saprotamā kinovalodā (vecā filma joprojām ir ļoti laba, bet tas nekad nav traucējis lieliskiem rīmeikiem)!

Vella Kalpi 3D
(Iedvesmai – Harijs.lv uzzīmētais plānotās filmas plakāts, pagaidām balstīts uz vecās ekranizācijas aktieriem, bet to ir iespējams ietekmēt, skat. pēdējo paragrāfu)

Bet var arī nedaudz pamatotāk. Pat neskatoties no peļņas, bet no auditorijas (patriotiskais kino ir jāredz burtiski visiem) skatpunkta, “Vella Kalpi” ir ideāls t.s. “četru kvadrantu” (vīrieši un sievietes, zem un virs 25 gadiem) projekts ar maksimālu komercpotenciālu:
– Īsts patriotisks piedzīvojumu kino vīriešiem
– Visi TV un kino smukuļi (to mums tiešām netrūkst) sievietēm, tikai lūdzu, lai te nav Grigalis etc.
– Vecās klasikas atkārtota mūsdienu ekranizācija – tiem, kam virs 25 (jāredz! un obligāti kopā ar ģimeni!)
– Savs, latvisks, bet moderns un ne-facepalm kino (pie šī vēl atgriezīsimies) – tiem, kam zem 25
Un tas ir tikai pamatā – protams, ka intereses pa kvadrantiem sakrīt un krustojas, pastiprinot to iedarbību. Un, ja godīgi, es vienkārši nevaru iedomāties kaut ko citu, kam tik ļoti piestāvētu mūsdienu (ne modernizēts!) rīmeiks – tāds, ko es pats gribētu redzēt tūlīt pat, par pilnu 3D biļetes cenu.

Jā, kapēc 3D? Vienkārši – tas ir papildus intereses un arī ienākumu dzinējs. Tas ir iemesls, kapēc cilvēki gāja uz “Avataru” un kapēc ies uz šo. Tas ir iemesls modernizēt atlikušās ne-3D kinozāles. Neiedziļinoties izpildījumā, tas ir iemesls vadāt filmu pa Latviju vismaz gadu, padarot katru seansu par notikumu, īpaši skatītājiem ārpus Rīgas (atkārtošos, tehniskos jautājumos šobrīd neiedziļināsimies). Tā ir nedaudz dārgāka biļetes cena, galu galā. Un 3D taisa arī Latvijā – piemēram, šeit.

Vadoties pēc rietumu modeļa, ir jāslēdz klāt saistītie mediji – piemēram mūzika, kur filmai nepieciešams reāli kruts OST (vismaz divos diskos), kurā ir vieta 2-3 superhītiem no labākajām latviešu grupām (no Prāta Vētras līdz Z-Scars, jā jā!), viena no kurām uztaisa kaveru leģendārajai Vella Kalpu dziesmai. Kaut kur otrā diska beigās var ganīties arī talantu fabriku absolventi ar saviem pienesumiem – mums nepieciešama arī šī auditorija, nekādu problēmu, šis ir tautas kino. Un Raimondu Paulu atpakaļ pie komponēšanas. Pareizi saplānojot, klipus var uzņemt turpat filmas dekorācijās filmēšanas laikā.

Un ar ekstrām pilns DVD/Bluray. “Making of” web seriāls par filmas tapšanu TV3Play.lv/Draugiem.TV platformās (kā “Hobitam” un “The Lord of the Rings”). TV versija uz 3 stundām divās sērijās. Par visādam merčandaizinga un zīmola iespējām nemaz neminēšu – vienkārši iztēlojamies “Dinamo” desu, burkānu un pārslu vietā “Vella Kalpu” to pašu, un pareizinam ar 10x. Protams, ka šo ir primāri jāizmanto kā līdzfinansējuma piesaistes rīku, bet gan jau pie mums paspēs arī nopelnīt.

Protams, tāda filma nemaksā lēti un droši vien apēdīs kādu divu-trīs gadu LV kino finansējuma (ja to turpinās piešķirt pēc līdzšinējās shēmas). Es pat nezinu, kur to filmēt – droši vien, ka daļu Rīgā, daļu Cinevillā, daļu būs jāuzbūvē, daļu būs arī jāuzzīmē. Bet es zinu, ka mums ir labi tehniskie speciālisti – operātori, gaismotāji, dekoratori, grima mākslinieki, 3D modelleri un visi pārējie, nav tikai vienotības pieejā, tapēc arī līdzšinējos projektos viens vai vairāki šie elementi parasti stipri pieklibo.

Bet es ticu, ka var saņemties un uztaisīt, rekur viss uzrakstīts, kā jādara. Ideju droši atdodu ieinteresētiem producentiem par Stīvena Kinga cienīgu honorāru 1 USD (jo tā ir banknote, kas ir cool, bet 1 LVL vai EUR ir monēta, kas nekam neder) un līdzproducenta titulu, pa kājām nemaisīšos – man vienkārši vajag IMDb ierakstu :)

Kastings!
Ja esat tikuši tik tālu, tātad interesē tēma un esat jau uzkarsuši – tapēc pāriesim pie interesantākās daļas, jeb dream-team kastinga. Ko Jūs vēlētos redzēt Andra, Pētera, Ērmaņa, Rūtas, Annas, Lēnes un pārējo lomās? Pagaidām vienkārši metiet idejas komentāros, tad sarēķināsim, bet beigās Harijs uztaisīs kaut ko pavisam foršu – pārzīmēs plakātu tā, lai tajā būtu redzami tautas izvēlēti aktieri!

ps. Tikmēr aicinu iepazīties ar ļoti labu un patiesu Normunda Naumaņa rakstu “Ko spēj nacionālais kino?” un saistīto diskusiju iekš Diena.lv

 
 • Batman28

  Visus trīs vella kalpus būtu jātēlo Ķesterim. 3meičas – Doveika, Lūriņa un Neverauska.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Par Ķesteri a la Edijs Mērfijs iekš “Nutty Professor” – desmit!

 • Tontoons

  Nu šitādā megaprodžektā bez neiztrūkstošā Skrastiņa neiztikt. Pa lielam viņam var uzticēt dajebkuru lomu, tāpat sadirsīs.

  Noteikti vieta jāatrod arī Rēzijai, viņa aur Skrastiņu būtu ideāls tandēms.
  Vēlviens spilgts aktieris būtu Dombrovskis.
  Vot Ērmaņa lomai sanāk baigi dumji, nezinu nevienu pamatīgi resnu aktieri kas iederētos. Bet kā jau labākajās kino tradīcijās, pieļauju domu ka Ērmaņa tēlu varētu aizstāt ar kautko varenāku un baisāku. Šis tak nebūs komēdijkīno? Ne?

 • Tontoons

  Vēl tāds drusku muļķīgs jautājums – a šitam režisoru vajag vai var iztikt bez?

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Ne ne, te ir reāli nopietna diskusija par variantiem.
   Bet es arī saprotu, kādēļ uzdod šo jautājumu, man arī būtu problēmas nosaukt kandidātu :)

 • http://twitter.com/armandserglis Armands Ērglis

  Ērmanis? Hmm, pirmais , kas nāk prātā ir Varis Piņķis, tas pats plikpaurainais jampamps kas KC bija redzams.Esmu redzējis arī viņa teātra lomas, pārliecina un nedramatizē. Labsidrīgā izsitēja lomā es viņu redzu 100%.

  Lūk daži http://limbazi.biblioteka.lv/Alise/annotationfile.axd?id=4796
  http://www.jrt.lv/varis-pinkis
  Tagad, gan nometis biš miesas, bet nav jau problēma pāric cuciņ ieēst. :)

 • http://www.facebook.com/arturs.slosbergs Artūrs Šlosbergs

  Tur pie – Un 3D taisa arī Latvijā – piemēram, šeit. – izrūkst links?! :)

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Paldies, gribēju ielikt saiti uz LV 3D darboņiem, bet nevaru vairs atrast – mājās pameklēšu, ja neatradīšu, tad koriģēšu tekstu.

 • http://twitter.com/armandserglis Armands Ērglis

  Kopumā repsekt, par veltīo laiku to visu rakstot un domājot. Es gan redzu problēmu saknē –
  nav mūsu 2 ļimoni auditoreja spējīga iznēsāt tādu megaprojektu. Tb gribu teikt, ka
  lielākā šaize ir, ka mērķauditoreja ir LV. un tikai. Bet nu tas ir pavisam cits stāsts ne par uzstādīto tēmu. sorri :)

  P.S Man šāda ideja bija par filmu Sprīdītis. Synopsis, Plots un stilistika ir uz papīra.
  Bet tas gan ir pasakas rīmeiks, ne filmas.

  • Smilgamareks

   Elementāri-visi, kas noskatīsies filmu vismaz 10 reizes saņems nodokļu atvieglojumus.

   Kinom

   • http://twitter.com/armandserglis Armands Ērglis

    :D respekt!

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Attiecībā uz auditoriju – nav jau jāatpelnās, šis tomēr ir nac. pasūtījums, un to atpelnīs tie, kas filmas iespaidā atbrauks atpakaļ no Īrijas (pēc NA taktikas :)

   Un nav jau tā, ka valstu nacionālo teiku un pasaku ekranizācijas neskatās ārpus to robežām – tuvākie piemēri ir Lietuva, Polija, un kaut kādu kapeiku var dabūt, iespējams, arī ārpus LV. Viss saistītais ar filmu, ko minēju (mūzika, produkti) ir primārais peļņas avots, kur filma ir totāls mīnuss, bet zīmols rada pievienoto vērtību un līdz ar to darba vietas.

   Bet par “Sprīdīti” ļoti pareizi – atkal noklāta max auditorija un jāveic tikai adaptācija, nevis no jauna jāraksta. Rakstam man bija izvēle starp “Vella Kalpiem 3D” un “Lāčplēsi” kā dark & realistic medieval fantasy filmu “Ironclad” vai “Black Death” līmenī (apzināti nesaku “LotR” etc., jo minētajām budžets ir vienciparu skaitlis, milj. GBP, tātad – paceļams), ko es arī labprāt gan iztēlotos, gan noskatītos, bet nu uzvarēja Ērmanis & Co :) “Lāčplēsim” gan jau ir storyboardi sazīmēti, kā komiksi – viens no tā LV Vjetnamas expata, otrs padomju laikos bija Zīlītes bibliotēkā (bet nevaru atrast online nevienu attēlu).

 • Andris

  es labprāt pats piedalītos kastingā, ja ir vajadzīgs kaut kas efektīvs un skatāms no tuvcīņas vai teikvando :)