“Vella Kalpi 3D”: projekts, kastings, Jūsu viedoklis?

November 26, 2012  |  Dižraksti, Raksti

Turpinot iesākto tēmu par Latvijas patriotisko kino, gribu izstāstīt citu savu ideju (bet nebūs foršais sižets, tos vēl pietaupu) patriotiskam kinoprojektam, šoreiz vairs ne kā joks, bet pa pusei nopietni – cik nu tas ir iespējams, drukājot burtus internetā. Gribu piedāvāt mūsu kino darboņiem uzņemt filmas “Vella Kalpi” rīmeiku, iekš 3D!

Rīmeiks gan mūsdienās ir gandrīz lamuvārds, tapēc lai šī būtu Rutku Tēva romāna atkārtota ekranizācija – tā foršāk un mūsdienīgāk (tehniski filma, protams, būtu 1:1 rīmeiks). Bet kapēc tieši “Vella Kalpi”? Pirmkārt, protams, tapēc, ka tas ir ļoti atpazīstams zīmols – tā vienkārši ir, jo kurš gan nezina “Vella Kalpus”? Nav jādomā labs scenārijs (mūsdienu latviešu kino Ahilleja papēdis), viss jau ir izgudrots, tas ir vienkārši jāpārceļ uz mūsdienu sliedēm un mūsdienu auditorijai saprotamā kinovalodā (vecā filma joprojām ir ļoti laba, bet tas nekad nav traucējis lieliskiem rīmeikiem)!

Vella Kalpi 3D
(Iedvesmai – Harijs.lv uzzīmētais plānotās filmas plakāts, pagaidām balstīts uz vecās ekranizācijas aktieriem, bet to ir iespējams ietekmēt, skat. pēdējo paragrāfu)

Bet var arī nedaudz pamatotāk. Pat neskatoties no peļņas, bet no auditorijas (patriotiskais kino ir jāredz burtiski visiem) skatpunkta, “Vella Kalpi” ir ideāls t.s. “četru kvadrantu” (vīrieši un sievietes, zem un virs 25 gadiem) projekts ar maksimālu komercpotenciālu:
– Īsts patriotisks piedzīvojumu kino vīriešiem
– Visi TV un kino smukuļi (to mums tiešām netrūkst) sievietēm, tikai lūdzu, lai te nav Grigalis etc.
– Vecās klasikas atkārtota mūsdienu ekranizācija – tiem, kam virs 25 (jāredz! un obligāti kopā ar ģimeni!)
– Savs, latvisks, bet moderns un ne-facepalm kino (pie šī vēl atgriezīsimies) – tiem, kam zem 25
Un tas ir tikai pamatā – protams, ka intereses pa kvadrantiem sakrīt un krustojas, pastiprinot to iedarbību. Un, ja godīgi, es vienkārši nevaru iedomāties kaut ko citu, kam tik ļoti piestāvētu mūsdienu (ne modernizēts!) rīmeiks – tāds, ko es pats gribētu redzēt tūlīt pat, par pilnu 3D biļetes cenu.

Jā, kapēc 3D? Vienkārši – tas ir papildus intereses un arī ienākumu dzinējs. Tas ir iemesls, kapēc cilvēki gāja uz “Avataru” un kapēc ies uz šo. Tas ir iemesls modernizēt atlikušās ne-3D kinozāles. Neiedziļinoties izpildījumā, tas ir iemesls vadāt filmu pa Latviju vismaz gadu, padarot katru seansu par notikumu, īpaši skatītājiem ārpus Rīgas (atkārtošos, tehniskos jautājumos šobrīd neiedziļināsimies). Tā ir nedaudz dārgāka biļetes cena, galu galā. Un 3D taisa arī Latvijā – piemēram, šeit.

Vadoties pēc rietumu modeļa, ir jāslēdz klāt saistītie mediji – piemēram mūzika, kur filmai nepieciešams reāli kruts OST (vismaz divos diskos), kurā ir vieta 2-3 superhītiem no labākajām latviešu grupām (no Prāta Vētras līdz Z-Scars, jā jā!), viena no kurām uztaisa kaveru leģendārajai Vella Kalpu dziesmai. Kaut kur otrā diska beigās var ganīties arī talantu fabriku absolventi ar saviem pienesumiem – mums nepieciešama arī šī auditorija, nekādu problēmu, šis ir tautas kino. Un Raimondu Paulu atpakaļ pie komponēšanas. Pareizi saplānojot, klipus var uzņemt turpat filmas dekorācijās filmēšanas laikā.

Un ar ekstrām pilns DVD/Bluray. “Making of” web seriāls par filmas tapšanu TV3Play.lv/Draugiem.TV platformās (kā “Hobitam” un “The Lord of the Rings”). TV versija uz 3 stundām divās sērijās. Par visādam merčandaizinga un zīmola iespējām nemaz neminēšu – vienkārši iztēlojamies “Dinamo” desu, burkānu un pārslu vietā “Vella Kalpu” to pašu, un pareizinam ar 10x. Protams, ka šo ir primāri jāizmanto kā līdzfinansējuma piesaistes rīku, bet gan jau pie mums paspēs arī nopelnīt.

Protams, tāda filma nemaksā lēti un droši vien apēdīs kādu divu-trīs gadu LV kino finansējuma (ja to turpinās piešķirt pēc līdzšinējās shēmas). Es pat nezinu, kur to filmēt – droši vien, ka daļu Rīgā, daļu Cinevillā, daļu būs jāuzbūvē, daļu būs arī jāuzzīmē. Bet es zinu, ka mums ir labi tehniskie speciālisti – operātori, gaismotāji, dekoratori, grima mākslinieki, 3D modelleri un visi pārējie, nav tikai vienotības pieejā, tapēc arī līdzšinējos projektos viens vai vairāki šie elementi parasti stipri pieklibo.

Bet es ticu, ka var saņemties un uztaisīt, rekur viss uzrakstīts, kā jādara. Ideju droši atdodu ieinteresētiem producentiem par Stīvena Kinga cienīgu honorāru 1 USD (jo tā ir banknote, kas ir cool, bet 1 LVL vai EUR ir monēta, kas nekam neder) un līdzproducenta titulu, pa kājām nemaisīšos – man vienkārši vajag IMDb ierakstu :)

Kastings!
Ja esat tikuši tik tālu, tātad interesē tēma un esat jau uzkarsuši – tapēc pāriesim pie interesantākās daļas, jeb dream-team kastinga. Ko Jūs vēlētos redzēt Andra, Pētera, Ērmaņa, Rūtas, Annas, Lēnes un pārējo lomās? Pagaidām vienkārši metiet idejas komentāros, tad sarēķināsim, bet beigās Harijs uztaisīs kaut ko pavisam foršu – pārzīmēs plakātu tā, lai tajā būtu redzami tautas izvēlēti aktieri!

ps. Tikmēr aicinu iepazīties ar ļoti labu un patiesu Normunda Naumaņa rakstu “Ko spēj nacionālais kino?” un saistīto diskusiju iekš Diena.lv