“V/H/S” (2012)

September 10, 2012  |  Filmas, Raksti

Viena no šī gada “skaļākajām” šausmu filmām, bez šaubām, ir “V/H/S” – jaunās/jaunākās paaudzes ASV horror-režisoru mikrobudžeta found footage šausmene savu pirmizrādi piedzīvoja Sandensas kinofestivālā, lai beidzot nonāktu arī pie mums. Kāda tad ir, vai tiešām tik baisa, kā runā?

Filma stāsta par bariņu tīrasiņu amerikāņu urļiku (vidusslāņa baltie no mazpilsētām, kuriem episki nav, ko dzīvē darīt), kuri ielaužas svešā savrupmājā kādas VHS kasetes (jo filmai par “nolādēto” DVD/Blu/torrentu vēl nav pienācis laiks) meklējumos. Kamēr vieni meklē, tikmēr turpat uz maģīša tiek skatītas citas ēkā atrodamās kasetes, viena par otru baisāka… kopā sanāk horror-antoloģija (5 noveles)!

Pirmkārt, vienosimies par to, ka nekādu revolūciju filma nav veiksi – tas nav ne “Evil Dead”, ne pat “Blair Witch Project”, lai gan kādas gan revolūcijas mūsdienās var būt žanrā, kurš n-padsmit reizes piesmiets un apmests otrādi, lai turpinātu ar nopietnām sejām, bet YouTube atrodami daudz briesmīgāki skati, kā jebkurā šausmu filmā? Bet kā svaigs un precīzi laikā komentārs par pēdējo tēmu filma nāk tieši laikā, jo filmas autori manāmi zināja, ko dara, un darīja to ar prieku – no filmas varētu droši izgriezt vismaz 30 minūtes, jo teju trešdaļu ekrānlaika ir jāskatās variācijas par YouTube sūdu hītu “Manas Kreisās Kājas Īkšķis”. Pēdējo es gan gribētu novelt uz apzinātu vēlmi apspēlēt šo mūsdienu “trendu” – ceru, ka tā arī bija domāts, tāpat kā filmas fiksāciju uz Eli Rota stila gore un būbijiem (kur tad šausmene bez būbijiem).

Filma liek novērtēt “Cloverfield”, “Paranormal Activity” un citus modīgos Holivudas centienus found footage žanrā, jo patiesībā tās ir profesionālu operatoru pūles – šeit attēls visvairāk atgādina mana drauga Toma pirmo fotovideo kameru ar 1mpx attēla kvalitāti. Lai nav tik bēdīgi, filmas autori to pamato ar izdomu – viena no novelēm ir pilnībā uzfilmēta ar spiegu brilēm (1mpx!), bet cita vispār ar portatīvā datora web-kameru! Noveles atšķiras ne tikai ar attēla kvalitāti, bet arī tonāli un, pārsteigums, arī kvalitatīvi – vidējās ir diskutablas (viena ir izcili draņķīga), bet atverošā un noslēdzošā, manuprāt, ir visas filmas vērtas!

V/H/SV/H/S

Kopumā, ja Jums nepatīk found footage estētika, no filmas ir jāturas pa gabalu. Ja patīk found footage un mūsdienu horror, tad filma vai nu pilnībā nonesīs jumtu (man, piemēram, gandrīz – tik-tik pietrūka), vai nu liksies mežonīgs draņķis, vidusceļa nav. Visbeidzot, daudzi no tiem, ka to noskatīsies kā “o! šausmene!”, to raksturos vienā kodolīgā vārdā – “Sūds!”, un interesantākais ir tas, ka man nav neviena argumenta pret.

“V/H/S” ir atrodama dažādās on demand platformās (piemēram, ASV iTunes) un tās izrādīšana Latvijas kinoteātros nav paredzēta. Tomēr pareizākais veids, kā skatīties šo filmu, ir (legāli) lejuplādēt to, pārdzīt īstā VHS kasetē un doties skatīties kaut kur uz vasarnīcu/lauku māju, vēlams naktī – sagaidīt pirmos sirmos matus!

V/H/S Oficiālā Mājaslapa
V/H/S RottenTomatoes.com (79%/96% fresh!)
V/H/S Facebook lapa

 
 • http://twitter.com/Uldis_Burkevics Uldis Burkevics

  Vajadzēja organizēt īpašo blogeru seansu ar kopīgu braucienu uz vasarnīcu meža vidū! :))

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   Tad jau katrai filmai vajag :D
   Bet domāju, ka šī ir tāpat labs variants “izbraukuma” pasākumam, ja tāds kādreiz notiksies – filma ar laiku sliktāka nepaliks.

  • http://kinokults.lv Kino Kults

   p.s. Man nav vasarnīcas meža vidū :(

 • http://twitter.com/Brockxz Aigars Broks

  Noskatījos un jāsaka, ka par brīnumu, bija labs. Man gan nelikās neviens moments šausmas iedzenošs, bet nu jāsaka, ka tas netraucēja saglabāt ieinteresētību manī turpināt skatīties. Beigas gan nedaudz lika vilties filmā Es jau cerēju redzēt vismaz kaut kādu atrisinājumu tam, kāpēc viņi tur kaut ko meklēja tai mājā un kas vispār bija tā par māju. Noteikti materiāls sīkvelam :D
  Revolūcija tiešām nav, bet interesanti ir un kā reiz iespējams tie 20-30 min klipi bija labāk, nekā kad izstiepj vienu found footage filmas garumā, kad jau beigās jāsāk facepalmot par to, ka varoņi nav nometuši kameru zemē un glābuši savu dzīvību, bet turpina tik vēl filmēt :D

  • kinomMareks

   Kā mēdz teikt-skatīšanās caur objektīvu rada mānīgu, bet nepieciešamu drošības sajūtu :)

 • http://twitter.com/Uldis_Burkevics Uldis Burkevics

  Ja godīgi, man īsti nav nekā laba, ko teikt par filmu. Nesaprotu, kāpēc viņa ir kļuvusi tik “skaļa” sabiedrībā, jo neviens stāsts nespēj ievilkt sevī ne vairāk par dažiem drebuļu momentiem, un filmas smieklīgi zemā līmeņa scenārijs un trulie/klišejiskie personāži ar katru pusstundu sāk kaitināt arvien vairāk.

  Bet nebija arī viss pavisam traki, jo stāstu garums nenogurdina, līdz ar ko, domāju, ka ikviens var tikt cauri visai “filmai” neaizmiegot. Nenožēloju, ka noskatījos, bet tas nav materiāls, kas domāts priekš vairākkārtējas skatīšanās.

  :)