“After Earth” (2013)

June 8, 2013  |  Filmas, Raksti

Būsim godīgi – vismaz puse no M. Naita Šjamalana pēdējām filmām veltītās kritikas tiek šauta pa pašu autoru, un arī pārsvarā tapēc, ka viņš konstanti neattaisno uz sevi liktās cerības. Pēdējos gados šī tendence ir īpaši saasinājusies (viens teiktu, ka proporcionāli Šjamalana filmu kvalitātei), un nu jau viņš ir peramais zēns pat tādiem “kritiķiem”, kuriem drīzāk vajadzētu turēt muti ciet. Tas arī traucē objektīvi uztvert viņa jaunāko filmu “After Earth”, kura nebūt nav tik briesmīga, kā melš – pat ja faktiski Šjamalans ir “noracis” pēdējo lielo kinozvaigzni, Vilu Smitu (šī būs viņa retā finansiāli neveiksmīgā filma).

Lai gan filmas treileris īsti nemelo – tas tiešām ir “ģimenes kino” (t.i. Vila Smita ģimenes), kurš izskatās kā salasīts no pa jaunu renderētiem “Avatara” asset’iem, bet es nevarēšu apgalvot, ka tas ir arī viss, kas tur atrodams. Gluži pretēji – tas, ko treileris neatklāj (iespējams – apzināti, lai nesabiedētu potenciālos skatītājus), ir visai neparastā un savdabīgā Šjamalana/Smita (kurš ir arī filmas idejas autors) filozofiju simbioze, kura caurstrāvo visu filmu, sevi parādot dažkārt smalki, bet daudz biežāk brutāli sitot pa seju ar morāles vāli. Un tas nebūt nav slikti – veiksmīgi vai nē, bet cik bieži vasaras grāvējs mums vispār cenšas pateikt dajebko, kas nebūtu, piemēram, Vina Dīzeļa bicepsa apkārtmērs?  Domāju, ka lielākā daļa filmu tikai iegūtu no šādas centības – un tad jau lemtu, darbojas vai nē (kas jebkurā gadījumā ir subjektīvi).

Un vairāk arī nav, ko kritizēt – Vils Smits-juniors ir tikpat labs/slikts, kā jebkurš cits random mērkaķēns nēģerēns, nākotnes vides, elementu un mošķu dizains ir stabili JJ Abramsa pirmā “Star Trek” līmenī (īpaši “monstrs”), varbūt var pakasīties par to, ka filmas attēlam ir izteikta HD daba vai CGI šur-tur pieklibo, bet tas jau arī viss – lai cik man arī nepatiktu rakstos ņirgāties par nabaga Manodžu, šeit es tomēr nostāšos viņa pusē.

Norimstot visām Šjamalana un budžeta kaislībām, mums paliks vēl viena ambicioza, bet līdz galam neizdevusies sci-fi filma – kaut kur amplitūdā starp “Aeon Flux” un “John Carter”. Šogad, kad sci-fi grāvēji uzglūn gandrīz katru mēnesi, mēs varam atļauties to ignorēt, bet ir sajūta, ka mājas video formātā filmai filmai lemts pavisam cits liktenis.

“After Earth” jau kinoteātros!

 
 • Aigars Broks

  Zinot, ka man Aeon Flux un Jānis Carters ļoti patika un man absolūti ir neizprotams tas naids pret Šjamalanu un viņa filmām (jā, arī Happening manuprāt ir lieliska filma), tad es varu laikam droši iet skatīties šo filmu. Īsāk sakot būšu apmierināts. Man vienīgā lieta, kas uztrauc ir tieši Smita dēls, kura aktierprasme ir ļoti apšaubāma.

  • Pecisk

   “Happening” vienīgais trūkums bija nespēja nodefinēt līdz galam, kas tad tā īsti ir – apokaliptisks trilleris vai šausmene vai komentārs par mūsdienu sabiedrību (līdz ar to skatītāji nezināja, uz ko atnākuši), kā arī pāris švakas vietas vidējā daļā. Katrā ziņā daudzkārtīgi labāka filma par pēdējo gaisa maisītāju.

 • Kaspars Murelis

  Man arī patika John Carter, tas kas bija neizdevies tās filmas sakarā, bija tikai mārketinga kampaņa.

  • Pecisk

   Man patika gan John Carter, gan Prince Of Persia. Diezgan skumji, ka šādas piedzīvojumu filmeles vairs nav modē.

   • http://kinokults.lv/ Kino Kults

    Es Jums abiem reizē piekrītu un nepiekrītu – varbūt vairāk nepiekrītu par PoP, kas bija nu izteikts “by-the-book” projekts (Brukhaimers + slavens zīmols + kontrolējams režisors + centieni padarīt Džillenholu par lielu zvaigzni), Kārters bija gan reklāmas kampaņas (bet ko tā dod tagad, kad filmu varam vērtēt pašu par sevi?), gan Endrjū Stentona ne-pieredzes upuris.

    Bet pilnībā piekrītu par to, ka ir katastrofāls _piedzīvojumu_ (kas AE daļēji ir) filmu trūkums, nav svarīgi, vai fantasy, pirātu vai fantastikas. Uzmanīgi gaidam “The Lone Ranger”?

 • Pecisk

  Nu man kaut kā šķita, ka 13% Smita filmai šķiet runā par kritiķu biasu
  vairāk nekā par reālu kritiķa darba veikumu. Skaidrs – noskatīties tomēr
  ir vērts.

 • Almants

  Man arī visvairāk uztrauc Vila dēls. Nu nevajadzēja viņiem vienā filmā rādīties.