“Captain Phillips” (2013)

November 7, 2013  |  Filmas, Raksti

Pols Grīngrāss noteikti jau būtu divkārtējs “Oskaru” ieguvējs kategorijā “Garlaicīgākais filmas nosaukums ar interesantāko filmu aiz tā”, ja vien “Oskariem” būtu tāda kategorija – attiecīgi par filmām “United 93” un “Green Zone”, jo lai nu ko, bet spraigus, nervus kutinošus trillerus pēc tiem ir grūti atpazīt. Tieši tas pats ir arī ar viņa jaunāko filmu ar maz ko izsakošo nosaukumu “Captain Phillips” (un kur tad ir Terenss?).

Un atkal visu filmu grauz nagus aiz satraukuma – “kā nu būs, kā nu būs?”, lai gan atrisinājums ir zināms vēl pirms filmas sakuma visiem, kuri daudz-maz seko līdzi ārzemju ziņām. Protams, ka tā ir vairāk tehniska, nevis emocionāla spriedze, kuru uzbur Holivudas sapņu mašīnas zobrati, bet tomēr – ja gados/sirdī jaunākajiem skatītājiem ir savas pasakas, par kurām pārdzīvot, tad kādēļ gan liegt šo prieku arī šķietami intelektuālākiem skatītājiem? Ja pat tādēļ nepieciešams piebērt mākslīgu spriedzi notikumiem ar iepriekš zināmu atrisinājumu (skat. arī “Argo”, “Valkyrie”).

Ilgi gan Grīngrāsam valdīties neizdodas – filmas pusē izsmēlis sevi ar “viltus spriedzes” būvēšanu kapteiņa tiltiņa četrās sienās, viņš beidzot atceras, kādi resursi tam ir piešķirti, un viss sākas – no apkārtnes sapeld karakuģi, atlido lidmašīnas un helikopteri, Jūras Roņi lec ar izpletņiem un pārējais pseido-realistiskais militārais porno, ko tik labi pazīstam pēc viņa iepriekšējām filmām. Iepriekš šāds interesants pavērsiens notika filmā “Zero Dark Thirty”, kur arī uz beigām pēkšņi sākās cita filma, bet visu cieņu “Kapteinim Filipsam” – šeit tas tomēr ir izpildīts daudz organiskāk.

Tas arī viss, kas jāzina – Toms Henkss pamatoti saņems vismaz nomināciju, filma smuki balansē uz patiesuma robežas, parādot arī Somālijas pirātu motivāciju, bet tieši tik, lai tos būtu mazliet žēl filmas vidū, bet galīgi ne beigās. Grīngrāsa kamera raustās mazāk – svētki mūsu ielā. Man pašam filma ļoti patika, noteikti iesaku arī citiem!

“Captain Phillips” kinoteātros jau no Piektdienas!