Cilvēku medības kino: 7 filmas, kuras redzēt pirms “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1”!

November 17, 2013  |  Dižraksti, Raksti

Nē, par laimi, šis nav konkurss – lai gan tāds (saistībā ar šo filmu), iespējams, arī būs. Šoreiz, gaidot filmu “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1” (bet Part 2 – pēc gada!), es gribētu parunāt par ārkārtīgi intriģējošu kino žanru – “cilvēku medības” un visu, kas ar to saistīts, uzskaitot, manuprāt, septiņus (bet bonusā vēl vismaz tikpat) ja ne labākos, tad noteikti zināmākos, pamanāmākos un arī interesantākos šī žanra paraugus:

Battle Royale

“Battle Royale” (2000), rež. Kindži Fukasaku

Muļķīgi būtu sākt ar kādu citu filmu… nē, patiesībā būtu pareizi sākt ar citu filmu (nākamo, zemāk), bet muļķīgi būtu nesākt ar “Battle Royale”, kuru daudzi (un pelnīti) uzskata par “cilvēku medības kino” žanra pērli un galveno iedvesmotāju. Tik ļoti, ka tā ir iedvesmojusi arī citus – sākot ar Kventinu Tarantino (un kā Jums liekas, no kurienes ir nākusi GoGo Yubari no “Kill Bill” pirmās daļas?) un beidzot ar Sjūzenu Kollinsu, “The Hunger Games” autori, lai cik arī pēdējā to nenoliegtu. Bet nevar nepiekrist – šis stāsts par Japānas skolēnu klasi, kura tiek nostādīta pretīm visai interesantai morālai (un arī fiziskai) izvēlei, vienaldzīgu neatstāja nevienu, kurš to ir redzējis. Situācijas absurdu tikai spēcināja leģendārais Takeši “Bīts” Kitano ļoti spilgtā raksturlomā.

Holivuda ilgi un dikti plānoja rīmeiku – par laimi, tas vairs nav nepieciešams.

The Most Dangerous Game

“The Most Dangerous Game” (1932), rež. Irvings Pičels

Balstīta uz Ričarda Konela tāda paša nosaukuma 1924. gada romānu, šī filma ir visu sākumu sākums šajā žanrā – filmēta laikā, kad medības vēl bija aristokrātu cienīga nodarbošanās, tā pirmā uzdeva jautājumu “kā būtu, ja medījums būtu pats mednieks?”. Visas šķietamās idejas gan ir ietērptas aizraujošā piedzīvojumu stāstā, kurš tā vien prasās pēc rīmeika, jo tā galvenais ļaundaris ir kazaku ģenerālis vārdā “Zaroff”, bet viņa rokaspuisis, protams, ir Ivans – domāju, ka tas ir kā radīts WWE Films komandai!

Filmai ir arī 1945. gada rīmeiks zem nosaukuma “A Game of Death”, bet oriģinālu pilnā garumā var noskatīties šeit!

The Running Man

“The Running Man” (1987), rež. Pols Maikls Gleizers

Kurš gan varēja iedomāties, ka patiesais idejas autors šim cheesy 80-to gadu Ārnija grāvējam ir… neviens cits, kā šausmu maestro Stīvens Kings (kurš gan šeit slēpjas aiz pseidonīma Ričards Bahmens)! Tieši Stīvena Kinga tāda paša nosaukuma romāns kļuva par pamatu filmai – un tas nekas, ka no grāmatas filmā čiks vien palicis, jo tas ļauj pilntiesīgi izbaudīt abas, gan oriģinālu, gan adaptāciju. Un ja filmu nav redzējis tikai retais (te treileris), tad grāmatu rekomendēju ikvienam popkornkino/-grāmatu fanam – atgājis no šausmu takas, Kings/Bahmens būvē saistošu un mūsdienu visaptverošo un visu kontrolējošo mediju vidē vēl aktuālāku antiutopiju, savdabīgu “1984” un “Minority Report” krustojumu.

Tik žēl, ka adekvātu grāmatas ekranizāciju mēs nekad neredzēsim… (bez visa cita, grāmatas klimatiskajā ainā galvenais varonis iestūrē pasažieru lidmašīnu ļaunās megakorporācijas debesskrāpī). Kā saka filmā – “Hard time… or prime time!”

Hostel

“Hostel” / “Hostel 2” (2005/2007), rež. Īlajs Rots

Un nav pat svarīgi, kāda ir personīgi Jūsu attieksme pret “Hosteļiem” – svarīgi ir tas, ka režisors Īlajs Rots, tāds šausmu žanra Roberts Rodrigezs (kurš sāka kā Deivida Linča asistents un ceļā uz uzvaru paspēja iziet visus elles apļus, ieskaitot nevēlamus darbus un vecāku mājas ieķīlāšanu) gandrīz vienpersoniski ieviesa žanru, kuru pieklājīgā sabiedrībā cenšas neizrunāt, bet tautā sauc par gore-porn! Tieši tā – un tikai pēc “Hosteļiem” sekoja “Zāģu” septiņloģija un pārējās drazas. Bet tie paši “Hosteļi” nemaz nav ar pliku roku ņemami – ja pārējās šīsienas tēmas filmas vēl cenšas piešķirt cilvēku medībām kādu-nekādu, bet aristokrātismu, tad Īlajs dur tieši pušumā – aristokrātisms ir miris, ir tikai plika komercija un savu vēlmju tūlītēja bezkompromisu apmierināšana. Par ko arī, būtībā, ir abas filmas – kurām cauri, par spīti visām asinīm un iekšām, spiežas cauri šī necilā, bet tomēr doma.

Trešo (direct-to-video) daļu neminēšu – tāpat skaidrs, ka tai nav tiesību šeit atrasties.

Deliverence

“Deliverence” (1972), rež. Džons Būrmens

Iespējams, visu laiku jaudīgāka (kopā ar “The Texas Chainsaw Massacre”) antireklāma ceļojumam pa ASV Dienvidiem un filma, kas piešķir jaunu nozīmi jēdzienam “Southern hospitality”, tā ir reizē baisākā un arī jaudīgākā cilvēkmedību/izdzīvošanas filma – un tas nekas, ka 1972. gada! Septiņdesmito gadu hipsteri (Džons Voits, Neds Bitijs u.c.) Bērta Reinoldsa mačo vadībā dodas izpriecu braucienā pa upi, lai ātri vien saskartos ar deģeneratīvo vietējo populāciju. Pretēji citām filmām par tēmu (piem. “The Texas Chainsaw Massacre”), šeit “filma bija reāla” un drīz jau saniknotais ofisu planktons no medījuma kļūst par medniekiem – bez kontroles un žēlastības, kā tas, visticamāk, arī varētu būt. Izcila spriedze un aktierspēle!

Mūsdienās šo stāstu kā tikai nav mēģināts pārfilmēt (piem. “Turistas”), bet tāpat sanāk vismaz galvas tiesu sliktak, kā Bērtam & co. Old school, motherfuckers!

Hard Target

“Hard Target” (1993), rež. Džons Vū

Filma, kuru jūs noteikti vairs neatcerieties, bet noteikti vajadzētu – jo jebkura filma, kurā Žana-Kloda varoni sauc Čenss (Iespēja!) Budro, bet galvu rotā Bona Džovi cienīgas krēpes, ir zelts manā grāmatā! Labais varonis aizstāv dāmu, kuras bomžojošo senci kā savu upuri ir izvēlējušies mūsdienu cilvēku mednieki – ko gan vēl var vēlēties? Bet tas taču nav viss – te ir gan Lenss Henriksens savā labākajā nelieša režīmā (un ar vienkārši episku stroķi), gan ļaundaru lomās vēl neizsmeltais Arnolds “Mūmijs” Voslū, gan arī labākais Holivudas opis Vilforda Brimlija izpildījumā. Nu un kas, ka šī skaitās Džona Vū Holivudas neveiksme – šī aina liecina par pretējo. Ko Jūs vēl gaidat – skrieniet skatīties! Treileris.

The hunger Games

“The Hunger Games” (2012), rež. Gerijs Ross

Būsim godīgi – par spīti naidam pret YA (Young Adult, ar ko ārzemēs apzīmē pieaugušos bērna prātā) žanru no noteiktas kino-sabiedrības daļas, ar to viss nebūt nav tik vienkārši. Jau aizejošajā “Krēslas” lokomotīvē ielekt centās daudzi, tikai vieni aizleca pavisam garām, bet citi – ietriecās ar seju jau slēgtajās vagona durvīs (militāri šo terminu sauc par “hard landing”), un tikai “The Hunger Games” ne tikai attaisnoja, bet arī stipri pārspēja uz sevi liktās cerības.

Un ne jau tāpat vien – jau cikla pirmo filmu nošķīra ļoti spēcīgi aktierdarbi (Dženifera Lourensa ir filmas autoru lielākais ieguvums) un stingra režija, kas piešķīra filmai savu, neatkārtojamu stilu un neļāva aizripot tur, kur daudzi tās priekšteči un arī sekotāji (“The Host”, “Beautiful Creatures”, “Mortal Instruments”… daudz jūsu). Tāpat kā dīvānu sāgā, arī šeit līdz ar turpinājumu ir mainījušies režisori, bet šoreiz uz palikšanu – spēcīgs profesionālis Frensiss Lourenss (“Constantine”, “I Am Legend”, “Water for Elephants”) tāpat ir tikai rīks filmas producentu rokās, un ir piekritis režisēt visas atlikušas sāgas daļas. Jā, Jūs visu sapratāt pareizi – arī šeit trešā grāmata tiks šķelta divās filmās. Jo kapēc gan ne?

Kino Kulta visnotaļ pozitīvā recenzija par pirmo daļu – šeit!

Tas arī viss, ko Jums ir nepieciešams zināt – skatieties filmas, bet “The Hunger Games: Mockingjay – Part 1” pirmizrāde Latvijā paredzēta jau šī gada 20. Novembrī! Arī #kinoblogeri būs klāt ar kaut ko interesantu – nelaidiet garām!

ps. Vēl, ja nav gana:

“Apocalypto” (2006), par kuru Gibsonam tiek piedots viss!
“The Condemned” (2007), jeb restlings uz neapdzīvotas salas. Kino Kults iesaka!
“Open Season” (1974), ja nepietika ar “Deliverence”. Nejaukt ar CGI multeni!
“The Hunted” (2003), labi aktieri un Frīdkins, bet medības drīzāk neizdevās. Žēl :(
“Wolf Creek” (2005), ļoti laba Austrālijas šausmene, braukt vairs negribēsiet!
“Planet of the Apes” (1968 vai 2001), jo ar ko gan citu tie pērtiķi filmā nodarbojās?
“Wrong Turn”, īpaši iesaku otro daļu, kur Henrijs Rollinss apzināti tēlo Rembo;
un
– “Manhunt” (Rockstar Games), nosaukums jau visu pasaka priekšā.