“Gravity” (2013)

October 2, 2013  |  Filmas, Raksti

Pēc vairāk kā 7 (!) gadu prombūtnes (sasodīts!) uz lielajiem ekrāniem atgriežas meksikāņu režisors Alfonso Kuarons – gan smalku drāmu, gan arī lielbudžeta kases grāvēju meistars, kura plānotā “mazā” kosmosa filma “Gravity” izvērtās par ilgstošu, tehniski nogurdinošu un spēkus izsmeļošu procesu. Bet vai prombūtni attaisnojošu?

Jā, jā un vēlreiz jā! Protams, ka galvenais, ko dzirdēsiet (un arī citiem stāstīsiet) filmas sakarā, ir tas pilnīgais un absolūtais… immersiveness, piedodiet, ka latviski nevaru atrast precīzu analogu (varbūt komentāros?), bet filma vizuāli burtiski iesūc sevī, gan pateicoties tehniskajai izcilībai (Džeimss Kamerons tāpat ar epitetiem nemētājas, un gan jau tagad haotiski domā, ko lai tādu piedāvā savos nākamajos “Avataros”), gan kā vienmēr izcilajam operatora Emanuēla Lubecki darbam (būs daudz long take kadru, jā), gan arī 3D efektiem. 3D šeit ir konvertētais, starp citu – kas, teorētiski, mudina mūs uz diskusiju par to, vai vispār vēl ir kāda starpība, native vai konversija?

Bet saturiski Kuarons joprojām bliež pa emocijām – vai tas būtu “Y Tu Mamá También”, “Harijs Poters” vai šis, jo, par spīti tehniskajai izcilībai, viņu daudz vairāk interesē tieši filmas un tās varoņu emocionālais kodols, pat ja viss filmas sižets ir IMAX dokumentālās filmas “Hubble 3D” (ļoti iesaku, ja rodas tāda iespēja) brīvs dramatizējums. Un lai Jūs nebiedē varoņu trūkums filmā (kura, būtībā, ir Sandras Bulokas monoizrāde), garlaikoties vai domāt par kaut ko citu vienkārši neatliks laika – arī pateicoties filmas 90 minūšu hronometrāžai. Galu galā, filmas finansējuma avots vismaz man ir precīzi skaidrs – Kuarons ir uzfilmējis perfektu Mātes Zemes pilnmetrāžas reklāmas rullīti, iespaidīgi, pārliecinoši un pat biedējoši parādot, kur ir mūsu vieta un ka kosmosā mums tā pa īstam nav, ko darīt.

Saslavējis esmu gana, un esmu drošs, ka tas daudzos izraisīs aizdomas – gan pirms, gan arī pēc filmas, kurai noteikti pārmetīs to, ka tā ir orientēta uz efektiem un vispār tukša. Un kļūdīsies! Jo, pirmkārt, tas ir kosmoss (pun intended), un, otrkārt, te cilvēki beidzot radīja filmu (nevis karuseli), kuras dēļ ir vērts aiziet līdz kino – ne tikai Jums, mani dārgie lasītāji, bet arī visiem pārējiem!

“Gravity” kinoteātros no Piektdienas

 
 • Ekings

  Filma ļoti patika, tas bija kā īpašs piedzīvojums doties kosmosā, izjust varoņu sajūtas un pārdzīvot kopā ar viņiem. Tiešām var piekrist, ka visi skaistie efekti kā zemes fons, fantastiskie saullēkti un kosmosa skati iederas filmā un liekas pašsaprotami. Patika Bulokas tēlojums (varbūt būs oskara nominācija) un Klūnīja, kas būtība tēloja sevi pašu kā izsmalcinātu un labu humora izjūtu pat tādās kritiskās situācijās. Pēc fantastiskā Fantastikas filmu gada šī ir Nr1 filma.

 • Aigars Broks

  Manuprāt beidzot filma, kura tieši iegūst no tā, ka tā ir 3D. Man ir nelielas aizdomas, ka uz 2D tas neizskatīsies tik spriedzi uzturošs kā 3D.

  Man aizdomas, ka vārdam immersive nav analoga latviešu valodā. Nu vismaz nav tāda viena vārda, kas atbilstu tam, ko definē immersive.

 • Kaspars Murelis

  Filmu gan vēl diemžēl neesmu redzējis, bet par 3d konvertāciju – vienīgais kas ir palicis slikts, ir ļoti sliktā slava dažu konvertācijas māju sakarā kas saistīta ar negodīgu attieksmi pret darbiniekiem :)

 • http://twitter.com/xjki Jurgis Kirsakmens

  Manuprāt – gada filma. Bez konkurences.