“Gravity” (2013)

October 2, 2013  |  Filmas, Raksti

Pēc vairāk kā 7 (!) gadu prombūtnes (sasodīts!) uz lielajiem ekrāniem atgriežas meksikāņu režisors Alfonso Kuarons – gan smalku drāmu, gan arī lielbudžeta kases grāvēju meistars, kura plānotā “mazā” kosmosa filma “Gravity” izvērtās par ilgstošu, tehniski nogurdinošu un spēkus izsmeļošu procesu. Bet vai prombūtni attaisnojošu?

Jā, jā un vēlreiz jā! Protams, ka galvenais, ko dzirdēsiet (un arī citiem stāstīsiet) filmas sakarā, ir tas pilnīgais un absolūtais… immersiveness, piedodiet, ka latviski nevaru atrast precīzu analogu (varbūt komentāros?), bet filma vizuāli burtiski iesūc sevī, gan pateicoties tehniskajai izcilībai (Džeimss Kamerons tāpat ar epitetiem nemētājas, un gan jau tagad haotiski domā, ko lai tādu piedāvā savos nākamajos “Avataros”), gan kā vienmēr izcilajam operatora Emanuēla Lubecki darbam (būs daudz long take kadru, jā), gan arī 3D efektiem. 3D šeit ir konvertētais, starp citu – kas, teorētiski, mudina mūs uz diskusiju par to, vai vispār vēl ir kāda starpība, native vai konversija?

Bet saturiski Kuarons joprojām bliež pa emocijām – vai tas būtu “Y Tu Mamá También”, “Harijs Poters” vai šis, jo, par spīti tehniskajai izcilībai, viņu daudz vairāk interesē tieši filmas un tās varoņu emocionālais kodols, pat ja viss filmas sižets ir IMAX dokumentālās filmas “Hubble 3D” (ļoti iesaku, ja rodas tāda iespēja) brīvs dramatizējums. Un lai Jūs nebiedē varoņu trūkums filmā (kura, būtībā, ir Sandras Bulokas monoizrāde), garlaikoties vai domāt par kaut ko citu vienkārši neatliks laika – arī pateicoties filmas 90 minūšu hronometrāžai. Galu galā, filmas finansējuma avots vismaz man ir precīzi skaidrs – Kuarons ir uzfilmējis perfektu Mātes Zemes pilnmetrāžas reklāmas rullīti, iespaidīgi, pārliecinoši un pat biedējoši parādot, kur ir mūsu vieta un ka kosmosā mums tā pa īstam nav, ko darīt.

Saslavējis esmu gana, un esmu drošs, ka tas daudzos izraisīs aizdomas – gan pirms, gan arī pēc filmas, kurai noteikti pārmetīs to, ka tā ir orientēta uz efektiem un vispār tukša. Un kļūdīsies! Jo, pirmkārt, tas ir kosmoss (pun intended), un, otrkārt, te cilvēki beidzot radīja filmu (nevis karuseli), kuras dēļ ir vērts aiziet līdz kino – ne tikai Jums, mani dārgie lasītāji, bet arī visiem pārējiem!

“Gravity” kinoteātros no Piektdienas