“Iron Man 3” (2013)

April 29, 2013  |  Filmas, Raksti

Ar “Iron Man 3” saistās vismaz vairākas būtiskas lietas, kuras jāņem vērā – tā ir pirmā Marvel Cinematic Universe Phase II filma, tai ir no iepriekšējām daļām atšķirīgs režisors (Šeins Bleks), kā arī tā ir šobrīd pēdējā anonsētā Roberta Daunija juniora parādīšanās Dzelzs Vīra lomā (lai gan kuru mēs mānam, visu izšķir nauda, Robis intervijās jau pamazām atmaigst, bet filmas beigu titros atrodams ieraksts “Iron Man Will Return” – tik tālu esam tikuši savā postmodernismā). Svarīgākais ir tas, vai tas viss kopā strādā? Kā saka – jā, bet:

Lielākā filmas veiksme neapšaubāmi ir Marvel lēmums uzticēt to režisēt Šeinam Blekam – vēl iesācējam rēžijā (šī ir viņa otrā filma, pēc mazbudžeta “Kiss Kiss Bang Bang”), taču rūdītam Holivudas veterānam scenārija, action, joku un one-liner‘u lietās. Viņa ķīmija ar Dauniju ir nevainojama, un tieši tādēļ arī centrālais filmas dārgums, Tonijs Stārks, staro un uzskatāmi izbauda režisora aizkadra uzmanību. Kas attiecās uz Šeina pieredzi masīvu action ainu koordinācijā, tad 3/4 no filmas garum-garajiem beigu titriem sastāda VFX mākslinieku vārdi, un Bleka uzdevums, visdrīzāk, bija izdomāt ko vien sirds vēlas, un tad uzmanīgi to visu salikt kopā no specefektu guru jau piegādātajām detaļām – uzdevums, kuram nav nepieciešama pārbagāta action ainu filmēšanas pieredze, bet gan iztēle un ritma izjūta. Un tā arī ir visa slavēšana, kuru vēlos filmai veltīt.

Kā visu laiku to uzsveru, rakstos par filmām mani vispirms interesē emocijas, kuras rodas filmas laikā vai pēc tās, un to analīze, nevis sižeta pārstāsts vai faktu uzskaitījums (arī objektivitāti lūdzu meklējiet citur), līdz ar ko ar sajūtām tad arī turpināsim. Un sajūtas man ir par divām lietam, un abas var nosacīti nodēvēt par Marvel filmu “lāstiem”, šoreiz gan pozitīvākā nozīmē, jo tie visi izriet no veiksmes stāstiem. Pirmais ir “Tonija Stārka lāsts”, jo nav noslēpums, ka publika ir kaifā no Tonija-Roberta personāža, un vēlas MOAR, līdz ar ko Marvel paklausīgi seko publikas vēlmēm un tās piepilda, arī ziedojot tam citus filmas (kura tā aŗī nesaprot, kas vēlas būt – serious tehno-trilleris, dark & realistic “sāgas fināls” vai uzjautrinoša komēdija) aspektus. Pēdējo reizi ko tādu varējām vērot “Karību Jūras Pirātu” pēdējā daļā, kur visa filma tika veidota ap Depu – es nesaku, ka ir jāsalīdzina abas šīs filmas, bet nav dūmu bez uguns.

Bet otrs ir “Atriebēju miljards dolāru peļņas lāsts” un tas, ka šai (un arī turpmākajām, bez šaubām) filmai ir ja ne jāpārspēj, tad vismaz jāatkārto to panākumi, patīkot visiem un ikkatram – personīgi es biju gaidījis vairāk individualitātes, vairāk Šeina Bleka stila, bet saņēmu apstiprinājumu, ka turpmāk būs jauns komiksfilmu veids, “Marvel filmas”, kuras visas – veiksmīgākas vai ne pārāk – būs atbrīvotas no jebkādām to autoru individualitātes pazīmēm. Manuprāt tas galīgi nav labi, bet – business is business.

Izvairoties no manā virzienā jau lidojošajiem tomātiem, vēlreiz atkārtošos – šīs ir emocijas par filmu, ja kādam interesē cipariņi, tad lūgtum uz Letterboxd, ar filmu viss ir labākajā kārtībā – tā ir skaļa, jautra, pārsteidzoša (domājāt, ka treileros Jums visu izstāstīja? Ha!), izklaidējoša, ar jancīgāko main title sequence Marvel filmu vēsturē, lielisks vasaras popkornkino un vispār. Vienkārši tā nav labākā no “Iron Man” filmām – uz ko es, personīgi, ļoti cerēju.

Kinoteātros no Trešdienas!

ps. Protams, ka ir jāgaida līdz titru beigām – filmā ir bezjēdzīgākais, taču, iespējams, smieklīgākais stinger Marvel filmu vēsturē!