Kapēc Kinofests “Spektrs” ir tik svarīgs?

November 4, 2013  |  Jaunumi, Kinoblogeri

Tā kā Kinofesta “Spektrs” line-up ir jau anonsēts un tajā pat notika patīkamas izmaiņas/papildinājumi, mēģināšu uzrakstīt savas domas par to, kādēļ tas ir tik svarīgs – mums, Jums, visiem. Šis būs arī neliels ieskats tā organizācijā jau tagad, bet, ja tā padomā, kad tad vēl?

Pirmām kārtām nāk fakts, ka šogad Latvijā (praktiski) vairs nav major kinofestivālu – Arsenāls ir atstiepis pēdas jau senāk, šogad par prombūtni ieziņoja arī Baltijas Pērle. Personīgi es uz šiem kino svētkiem (arī “pēdiņās”) esmu bijis precīzi vienu reizi uz katru, bet ne par to ir runa, un arī iemesli tam bija pavisam citi (cieti krēsli, akreditācijas problēmas, organizatoru cietpaurība ne-filmu aspektos). Svarīgi ir tas, ka tie bija kino (gardēžu) svētki, bet vairs to nav. Bet gribētos.

Un cik daudz runāts/tvītots/raudāts par to, ka to un to un vēl arī to filmu neved uz Latviju un nerāda kinoteātros, “stulbie kinoteātri” (kinoteātri filmas izrāda, filmas pērk un uz Latviju ved izplatītāji, bet tas tā…), “ja rādītu, es gan aizietu”, “kas jums naudu nevajag?” un tā tālāk un tā joprojām, bet tikmēr, piemēram, “Grown Ups 2” demonstrē ar samērā lieliem kases panākumiem. Kamēr filmu izplatīšanas niansēm mēs noteikti pieskārsimies kādā no festivāla prezentācijām (ne jau šeit, tiešām), te, man liekas, ir tikai trīs izvēles – ignorēt, kārties kokā vai darīt kaut ko lietas labā pašam. Un mēs arī daram.

Jo šis ir tas brīdis, kad uz Latviju IR atvestas filmas, kuras, iespējams, ārpus Kinofesta “Spektrs” vairs netiks demonstrētas uz lielā ekrāna. Jā, festivālā mēs nerādīsim “Man of Steel” vai “Pacific Rim” (un pat ne “Machete Kills”), bet gan nedaudz intelektuālāku kino – jo tas taču tomēr ir kinofestivāls. Bet, atkal, mums nebūs arī filmu par to, kā divas stundas deg pagale krāsnī vai arī nesaprotamu ainu savirknējums, no kurām “katrs skatītājs pats saliek savu stāstu” – šīs filmas atstāsim groziņam uz desktopa citiem festivāliem, bet mums būs t.s. arthouse-mainstream jeb filmas no pazīstamākajiem Holivudas režisoriem un ar populārākajām Holivudas zvaigznēm, kuras ir absolūti saprotamas ikvienam, bet, iespējams, vienkārši neiederas mūsu jau tā trauslo kinoteātru pastāvīgajā repertuārā. Skatītāju kino. Un nebaidīšos apgalvot, ka ar 7 (!) pirmizrādēm divu dienu laikā mēs droši esam salīdzināmi ja ne ar Kannām, tad noteikti ar tuvākajiem Austrumeiropas/Ziemeļvalstu analogiem, kaut vai repertuāra jaudas dēļ!

Svarīgs moments – mums nav mecenātu vai sponsoru, sarkanā paklāja gājēju (paklāju vispār nebūs… pārāk daudz asociāciju), kuri sponsorētu šīs mūsu ārpus-pamatdarba izklaides, šo visu mēs esam paši sarunājuši ar cilvēkiem/uzņēmumiem, kuriem pieder tiesības izplatīt šīs filmas, un kuri šī festivāla idejas dēļ ir tērējuši dārgāko, kas viņiem pieder – savu laiku! Būsim godīgi un tas vienkārši ir fakts – neviens nesteidzās šīs filmas ātrāk (vai vispār) vest uz Latviju un rādīt Jums, jo tas nav “komerciāli izdevīgs pasākums”, līdz ar ko tas, ka tās tomēr ir atvestas un atļautas demonstrēšanai, ir visai liels brīnums / sasniegums / notikums (pareizo pasvītrot).

Līdz ar ko mēs uzskatam, ka atbalstīt Kinofestu “Spektrs” ar savu klātbūtni un ar darbiem apgāzt apgalvojumu, ka šāda veida filmas “Latvijā nevienam nav vajadzīgas”, ir ne tikai katra “Kinoblogeri piedāvā” seansu apmeklētāja, bet ikviena Latvijas kinomīļa pienākums – kā taustāms arguments par labu labam kino kinoteātros!

Festivāla programma: http://www.forumcinemas.lv/Events/Spektrs/
Līdz Pirmdinas, 4. Novembra 22:00 abonementi uz vienu/abām festivāla dienām par īpašām cenām pieejami k/t Kino Citadele kasēs, sākot ar Otrdienu, 5. Novembri, būs pieejamas biļetes uz atsevišķiem seansiem par standarta k/t cenām!

Saistītie raksti:
Kinocast.lv | 10 Lietas, ko gaidīt no Kinofesta “Spektrs”
Kinoteikumi.lv | 9-10 Novembrī notiks Kinofests “Spektrs”

Spektrs-skrejlapa-apaksa-MA