Kickstart this: “Singing Nation” – dokumentālā filma par Dziesmu svētkiem!

March 25, 2013  |  Dažādi, Jaunumi, Raksti

Atļāvos gan nedaudz nošmaukties virsrakstā – lai gan aicinājuma apzīmējums nāk no KickStarter.com (par kuru tik daudz pēdējā laikā), platforma šoreiz ir nedaudz cita (IndieGoGo), kas gan absolūti nemaina lietas būtību. Bet nu, pie lietas:

Par to, kā KickStarter un tam līdzīgie servisi sāk ietekmēt vairs ne entuziastu projektus, bet pat Holivudas ražojumus, jau ļoti labi un plaši aprakstīja Sergejs no Kinocast.lv (šeit). Personīgi mana attieksme KickStarter projektiem ir, kā saka labos RPG, “neutral positive” – vērtēju katru individuāli un vairāk skatos uz galarezultātu un to, vai vēlos to redzēt, kā uz veidotāju piederību, lai gan saprotu un zināmā mērā atbalstu domu, ka Holivudas darboņiem ar daudzmiljonu honorāriem (arī izslavētajā “Veronica Mars” gadījumā) nav īsti korekti prasīt kapeiciņu no potenciālajiem faniem, ja var atļauties nofinansēt visu/daļu no savas kabatas. Nerakstīts Holivudas likums gan aizliedz “radošajiem” finansēt pašiem savas filmas, tapēc savā ziņā lūdz visi – no Spīlberga līdz mikrobudžeta filmu autoriem, starpība ir tikai summās. Bet ar šī raksta saturu tam gan ir mazs sakars.

Ja jau esam tik kāri un gatavi atbalstīt ārvalstu kikstarterus, būtu tikai godīgi, ja vispirms atbalstītu paši savējos, un šis raksts ir kā reizi par tādu – kapitalizējot uz gaidāmo Dziesmu svētku aktuālās tēmas (starp citu, ļoti pareizi), vietējie autori vēlas izveidot jaunu, mūsdienīgu un patiesu dokumentālo filmu par Dziesmu svētkiem, “Singing Nation”. Cik mēģinu, tad neko tamlīdzīgu atcerēties nevaru, līdz ar ko uzskatu, ka ir jādod autoriem iespēja, citādi vienīgais, kas par Dziesmu svētkiem ir dzirdēts, ir kaut kādi mēsli publiskā iepirkuma sakarā. Vārds autoriem:

“Mēs, domubiedri un cilvēki ar Latviju sirdī, esam sākuši kādas sen lolotas idejas ceļu uz realizāciju, proti, ķērušies pie pilnmetrāžas dokumentālās filmas par vienu no lieliskākajiem, iedvesmojošākajiem un unikālākajiem notikumiem Latvijas un, nebaidoties šo vārdu, pasaules kultūrā. Pie dokumentāla stāsta par Dziesmu un Deju svētkiem. Pie stāsta par cilvēku spēju pretoties lielvaru spiedienam, brīvības nosargāšanai un atgūšanai ar dziesmas un vienotības spēku… Vēlamies izstāstīt skaistu, skanīgu, iedvesmojošu un mūsdienīgu stāstu par Latviju, par cilvēkiem un tautas spēku visai pasaulei. Burtiski dažas dienas atpakaļ esam uzsākuši kampaņu sociālā finansējuma piesaistes platformā IndieGoGo, lai savāktu līdzekļus filmas tapšanai. Kāpēc šāds solis? Šim, mūsuprāt, jābūt gan politiski, gan komerciāli tīram stāstam. Negribas skaistu ideju aprakt birokrātijas, politisko interešu vai komercializācijas, atvainojiet, atkritumos…”

Šobrīd savāktais līdzekļu apjoms ir neliels, bet lai tas Jūs neaptur – tādēļ jau arī rakstu šo. Turklāt IndieGogo platformas galvenā atšķirība no KickStarter.com ir tajā, ka autori tāpat saņems visus saziedotos līdzekļus, pat ja pēc norādītā laika mērķis netiks sasniegts. Protams, ka ieguldījuma motivācija paliek katra paša ziņā, bet vismaz mērķis ir cēls!

Resursi:
“Singing Nation: The Movie” iekš IndieGoGo
Raksts online žurnālā LILLĀ