Kickstart this: “Singing Nation” – dokumentālā filma par Dziesmu svētkiem!

March 25, 2013  |  Dažādi, Jaunumi, Raksti

Atļāvos gan nedaudz nošmaukties virsrakstā – lai gan aicinājuma apzīmējums nāk no KickStarter.com (par kuru tik daudz pēdējā laikā), platforma šoreiz ir nedaudz cita (IndieGoGo), kas gan absolūti nemaina lietas būtību. Bet nu, pie lietas:

Par to, kā KickStarter un tam līdzīgie servisi sāk ietekmēt vairs ne entuziastu projektus, bet pat Holivudas ražojumus, jau ļoti labi un plaši aprakstīja Sergejs no Kinocast.lv (šeit). Personīgi mana attieksme KickStarter projektiem ir, kā saka labos RPG, “neutral positive” – vērtēju katru individuāli un vairāk skatos uz galarezultātu un to, vai vēlos to redzēt, kā uz veidotāju piederību, lai gan saprotu un zināmā mērā atbalstu domu, ka Holivudas darboņiem ar daudzmiljonu honorāriem (arī izslavētajā “Veronica Mars” gadījumā) nav īsti korekti prasīt kapeiciņu no potenciālajiem faniem, ja var atļauties nofinansēt visu/daļu no savas kabatas. Nerakstīts Holivudas likums gan aizliedz “radošajiem” finansēt pašiem savas filmas, tapēc savā ziņā lūdz visi – no Spīlberga līdz mikrobudžeta filmu autoriem, starpība ir tikai summās. Bet ar šī raksta saturu tam gan ir mazs sakars.

Ja jau esam tik kāri un gatavi atbalstīt ārvalstu kikstarterus, būtu tikai godīgi, ja vispirms atbalstītu paši savējos, un šis raksts ir kā reizi par tādu – kapitalizējot uz gaidāmo Dziesmu svētku aktuālās tēmas (starp citu, ļoti pareizi), vietējie autori vēlas izveidot jaunu, mūsdienīgu un patiesu dokumentālo filmu par Dziesmu svētkiem, “Singing Nation”. Cik mēģinu, tad neko tamlīdzīgu atcerēties nevaru, līdz ar ko uzskatu, ka ir jādod autoriem iespēja, citādi vienīgais, kas par Dziesmu svētkiem ir dzirdēts, ir kaut kādi mēsli publiskā iepirkuma sakarā. Vārds autoriem:

“Mēs, domubiedri un cilvēki ar Latviju sirdī, esam sākuši kādas sen lolotas idejas ceļu uz realizāciju, proti, ķērušies pie pilnmetrāžas dokumentālās filmas par vienu no lieliskākajiem, iedvesmojošākajiem un unikālākajiem notikumiem Latvijas un, nebaidoties šo vārdu, pasaules kultūrā. Pie dokumentāla stāsta par Dziesmu un Deju svētkiem. Pie stāsta par cilvēku spēju pretoties lielvaru spiedienam, brīvības nosargāšanai un atgūšanai ar dziesmas un vienotības spēku… Vēlamies izstāstīt skaistu, skanīgu, iedvesmojošu un mūsdienīgu stāstu par Latviju, par cilvēkiem un tautas spēku visai pasaulei. Burtiski dažas dienas atpakaļ esam uzsākuši kampaņu sociālā finansējuma piesaistes platformā IndieGoGo, lai savāktu līdzekļus filmas tapšanai. Kāpēc šāds solis? Šim, mūsuprāt, jābūt gan politiski, gan komerciāli tīram stāstam. Negribas skaistu ideju aprakt birokrātijas, politisko interešu vai komercializācijas, atvainojiet, atkritumos…”

Šobrīd savāktais līdzekļu apjoms ir neliels, bet lai tas Jūs neaptur – tādēļ jau arī rakstu šo. Turklāt IndieGogo platformas galvenā atšķirība no KickStarter.com ir tajā, ka autori tāpat saņems visus saziedotos līdzekļus, pat ja pēc norādītā laika mērķis netiks sasniegts. Protams, ka ieguldījuma motivācija paliek katra paša ziņā, bet vismaz mērķis ir cēls!

Resursi:
“Singing Nation: The Movie” iekš IndieGoGo
Raksts online žurnālā LILLĀ

 • http://twitter.com/kaarliitys Kārlis

  Riebjas izklausīties pēc latvieša, bet ar projektu nesaistītu cilvēku/organizāciju neprecīzu vai pat neesošu citātu nesaskaņota izmantošana reklāmpklipā, tam klāt pieliekot lielus īkšķus uz augšu, radot iespaidu, ka šāda filma tiek atbalstīta, vienlaikus garumgarā tekstā tā arī ne reizi neieskicējot, kāda būs filmas premisa vai jebkas cits (izņemot “experience”, “inspirational”, “together”, “join”, insert generic word here ___) ir, maigi izsakoties, dīvaini.

  Apvienojam to ar broken English, pirmo kampaņas punktu sarakstā, kam nauda tiks tērēta (Equipment (Cameras/lighting/sound + insurance fees)) un faktu, ka uz aicinājumu tikties direktors neatbild, un es esmu visnotaļ skeptisks par šo projektu.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Man jau liekas, ka lielisks komentārs – mans uzdevums ir aktualizēt tēmu, tai skaitā arī šādā kontekstā, jo, kā jau jebkurā kickstarter’ā, cilvēki vēlas precīzi zināt, par ko un kam atdod savu naudu!

   Ceru, ka šis komentārs liks sarosīties arī projekta autoram/autoriem.

  • vetrasputns

   Man prieks, ka rodas diskusija un iezīmējas dažādi viedokļi par mūsu filmas ideju. Tas daudzkārt labāk kā slavināšana atsaucas uz idejas pilnveidošanu – meklēt pareizākus ceļus, risinājumus un uzlabot esošo ieceri. Ko radot vai darot nekad nevari rēķināties ar 100% atbalstu, tā vienkārši nenotiek uz pasaules un labi vien ir. Tas mazai atkāpei, komentāra ievadam.

   Kāpēc mēs vispār ko tādu daram un kāpēc šo stāstu mēģinam nest tālāk pasaulē? Mēs, filmas veidošānā tieši un netieši iesaistītie, esam visu savu apzinīgo mūžu dzīvojuši ar apziņu, ka nevaram otram likt cienīt vai iemīlēt Latviju un latviešus, ja paši to savos vārdos un darbos piemirstam. Diemžēl, ir daudz tādu cilvēku, kas no rīta sit sev no visa spēka pa krūtīm kā Latvijas lielākie patrioti, bet vakarā publiski gānās – “Latvija tāda un šitāda… Valdība tāda un šitāda…”. Ne mūsu spēkos viņus tiesāt vai nosodīt, mēs varam tik rādīt piemēru un cerēt, ka tas kā labdabīgs bacilis “aplipinās” arvien lielāku mūsu tautas daļu. Mums vienkārši jālepojas par to, kas mums jau ir, ne par to – ko aiz savas mazās skaudības, skatoties uz citām valstīm, šķietami uztveram par vēlamo un tik ļoti vajadzīgo.

   Kā mēs to daram? Neviens cilvēks nav perfekts, ko tur slēpt, arī mēs. Katru dienu nepagurstoši strādājam, lai “Singing Nation” projektu padarītu arvien saprotamāku, pēc iespējas skaidrāku. Strādājam pie savas valodas, pie savas komunikācijas un ieklausīšanās ieteikumos / objektīvā kritikā. Latvijas kino līdz šim ir dzīvojis uz nodokļu maksātāju “rēķina”, mēs esam pirmie, kas vēlas iet citu ceļu un ar savu piemēru iedrošināt citus mēģināt crowdfunding izmantošanā. Mēs paši mācamies, pilnveidojamies un meklējam ceļu uz filmas idejas realizāciju.

   Par pārmetumiem video un kampaņas saprotamības sakarā. Minētajos citātos nav neviena vārda par filmas ideju – tiek runāts par Latviju, Dziesmu svētkiem kopumā. Mēs noteikti nepretendējam uz UNESCO “Masterpieces of the Oral and Intangible Heritage of Humanity” titulu vai pielīdzinājumu Latvijas Nokia’i. Tas viss ir publiski izteikts, publicēts internetā un drukātajos medijos un esam to izmantojuši tikai, lai uzsvērtu kas esam mēs kā tauta – latvieši, Latvija un Dziesmu svētki. Runājot par kampaņas idejas nesakarību / mērķa trūkumu kampaņas tekstā, atļaušos citēt vienu no sadaļām: “We will take You to the unforgettable journey all the way through preparation, creation and ‘building’ this awesome event, Latvian Song and Dance Festival 2013. Our mission is to join more than hundred years of it’s history, modern technologies and show all the massive work invested to make it happen, to make it probably most awesome and powerful celebration of freedom and national traditions which You could experience in your life.”

   Ar cieņu un pateicībā par veltīto laiku lasot šo garo komentāru – Kaspars Eniņš

   • http://twitter.com/kaarliitys Kārlis

    Negribēju, lai izklausās pēc uzbrauciena, piedod. Ir labi, ka ļaudis kaut ko dara Latvijai. Bet par formu vienmēr der piedomāt.