“Oldboy” (2013)

November 29, 2013  |  Filmas, Raksti

Reti kura filma izsauc tik pretrunīgas reakcijas, kā “Oldboy” rīmeiks – jo visiem liekas, ka oriģināls ir pārāk tiešs, pārāk brutāls, pārāk stindzinošs Hoolivudai (tā arī ir), lai to varētu adekvāti ekranizēt industrija, kurā vīrieša dzimumorgāns uz lielā ekrāna joprojām ir šausminošākais tabu no visiem (lai gan griezt un šķērēt var uz nebēdu). Tomēr dekādi vēlāk tas ir klāt no negaidītākā autora, melno brāļu rupora Spaika Lī – laikam ar domu, kurš gan labāk tiks galā ar baltā vīrieša spīdzināšanu, ja ne viņš?

Sāksim ar vienu mazu, bet svarīgu lietu – kā teiktu pats Spaiks, little white lies. Filmas autori solīja nevis rīmeiku, bet jaunu oriģinālās mangas (kura vairākos aspektos būtiski atšķiras no filmas) traktējumu, bet realitātē… mūsu priekšā ir praktiski kadrs-pa-kadram rīmeiks ar mikroskopiskām izmaiņām, kā radīts skatītājiem, kuri organiski nepanes šķībuļu sejas un subtitrus, bet ar ļoti mazu, lai neteiktu – mikroskopisku – pievienoto vērtību. Ar to tad varētu arī beigt, bet tomēr turpināsim:

Un sāksim ar labāko. Brolins ir ļoti labs (lūk, kam vajadzēja tēlot Maksu Peinu!) un viņa fiziskās transformācijas – iespaidīgas, Semjuēls kā jau Semjuēls (Semjuēla matu infografikā gan būs jauns ieraksts), Elizabete Olsena ļoti smuka, bet Šarlto Koplejs tik komiski-karikatūrisks ļaundaris, ka Zelta Avene jau ir ceļā (diemžēl). Ir citāti un atsauces uz oriģinālu – gan tiešie (koridora aina), gan netiešie, gan vispār nav (kalmāra nav). Ir pielikts šis-tas arī no sevis (peles), bet tās tādas drupačas uz kopējā fona vien ir. Bet safilmēts smuki un viss kopā salikts – kompetenti. Respektīvi, pirms šīs filmas nekādā gadījumā neskatieties oriģinālu – vienkārši izbojāsiet sev skatīšanās prieku.

Spaiks Lī šeit darbojas “Inside Man” režīmā – labs, kvalitatīvs “darbonis”, kurš profesionāli atstrādā tam piešķirto materiālu, bet par jebkāda veida autora skatījumu (un Spaiks ir pirmām kārtām autors) ir jāaizmirst. Un es pat varu iedomāties, kā šis varētu likties baigi asais ķinis tiem, kas nav redzējuši oriģinālu – bet, diemžēl, tikai tiem, jo pārējiem (kuri gan ir mazākumā, nemelosim paši sev) šis būs kvalitatīvs un kompetents, bet savā būtībā bezjēdzīgs rīmeiks.

Portālā Arrow in the Head pie visām recenzijām ir tāda laba sadaļa – T&A (yep, tieši tas, ko padomājāt). Tad nu jāsaka, ka ar T&A filmā viss ir vislabākajā kārtībā – galveno vīriešu dibeni meitenēm, galvenās sievietes krūtis džekiem. Biļetes cenu atsit – pārējais jau ir atkarībā no tā, vai ir redzēts oriģināls.

“Oldboy” kinoteātros no Piektdienas.