“Oz the Great and Powerful” (2013)

March 6, 2013  |  Filmas, Raksti

Sekojot “Alises Brīnumzemē” fantastiskajiem panākumiem (miljards ASV dolāru peļņā), pār mums pamazām veļas rezultējošā pasaku filmu lavīna un klāt ir viens no tās masīvākajiem spēlētājiem, studijas Disney visās nozīmēs supergrāvējs “Oz the Great and Powerful”, kura mērķis ir kā minimums atkārtot, bet potenciālā pārspēt “Alises” komercpanākumus (citi te maz kuru interesē). Domāju, ka šī arī būs filma, kura parādīs publikas patieso interesi pret šo žanru, kura neviens pārstāvis pagaidām kārotajam mērķim nav pat pietuvojies.

Atkarībā no Jūsu iepriekšējām attiecībām ar Oza zemi (vai pat vispār Aleksandra Volkova interpretācijām), šis Jums būs vai nu 1939. gada filmas prīkvels, vai arī vienkārši filma par to, kas Oza zemē notika iepriekš – par spīti visām atsaucēm uz Viktora Fleminga klasiku, filma tā arī netiek skaidrībā pati ar sevi, kas tā patiesībā vēlas būt, tapēc silti iesaku to uztvert kā stand-alone oriģināldarbu.

Ir, kā minimums, viena lieta, ko Disney dara pareizi attiecībā uz savām megabudžeta pasakām – ja jau tiek tērēti TĀDI līdzekļi, tad labāk lai to dara kāds īpaši radošs vizionārs. “Vizionāriem” gan iepriekš netiek minēts, ka darbs notiks ar sasietām rokām un kājām, bet jebkuru to kustību kontrolēs īpaši dresēti studijas pērtiķi (daži no tiem ir redzami arī šajā filmā), un tā mēs iegūstam gandrīz vājāko Tima Bērtona filmu (pat iekš “Dark Shadows” maestro izpaudās plašāk) un gan jau paši noprotat, ko gribu pateikt par Semu Reimī… Nē, filma ir gan uzņemta augstākajā tehniskajā līmenī, gan arī brīžiem Reimī izraujas no lidojošo mērkaķu skavām un mēs redzam viņa agrīno filmu cienīgus manevrus (kuru dēļ, patiesībā, viņš arī tika algots), bet drīz jau viņš tiek noķerts un ieslodzīts atpakaļ trako kreklā, no kura īpaši nepakomandēsi. Pie visiem filmas vizuālajiem un tehniskajiem plusiem tā ir tik neizturami sterila, ka vienīgais apzīmējums, ko es tai spēju dot, ir “prasmīgi uztaisīta” – piekritīsiet, ka īsta māksla (kas kino neapšaubāmi ir) pie šādiem apstākļiem tapt nevar. Labā ziņa ir – ja šis ir tas, ko Disney izspiež no Bērtona un Reimī, tad bail domāt, kas viņu vietā notiktu ar mazāk prasmīgiem vizionāriem (patiesībā to mēs jau varējām redzēt filmās “John Carter” un “Prince of Persia”).

Viss augstākminētais, protams, ir absolūti nesvarīgs bērniem, jaunākiem pusaudžiem un ģimenēm, kurām šis viss arī ir domāts – filma ir krāšņa (viss ir tik CGI, ka pie tā pat pierodi… bet neticu, ka izmiruši visi miniatūru meistari un matte painters?) un vizuāli skaista, tajā ir Džeimss Franko savā labākajā Holivudas režīmā, burvestības, draudīgi lidojoši pērtiķi, “tieši-sejā” 3D efekti (man ļoti patīk!) un pat Reimī filmu neiztrūkstošais talismans, Brūss Kempbels (izaicinu Jūs viņu atpazīt), līdz ar ko tai ir visas iespējas nopelnīt miljards dolāru. Bet nevar teikt, ka tā būtu to pelnījusi.

“Varenais no Oza Zemes” kinotrātros no Piektdienas!