“Pain & Gain” (2013)

May 2, 2013  |  Filmas, Raksti

Tas ir tikai likumsakarīgi – pēdējos desmit (un vēl cik nākamos!) gadus pavadījis giant fucking robots gūstā, Maikls Bejs uzkrāja tādu dusmu, radošas frustrācijas un tīra neprāta devu, ka tā vienkārši nevarēja neizlauzties ārā. Rezultējošā radošā eksplozija izrādījās kā caureja pēc labas meksikāņu maltītes, asa, nevaldāma un negaidīta – citiem vārdiem sakot, “Pain & Gain”!

Homecoming – Maikls Bejs atgriežas pie tā, ar ko sāka, un tas ir R-Rated kino kurš norisinās Maijami (“Bad Boys”, anyone?).  Uzkrājis bagātu radošo pieredzi un naktīs slepenībā skatījies brāļus Koenus un Gaja Ričija agrīnos darbus, Bejs beidzot ir gatavs pierādīt, ka nav tikai popkornkino režisors… jo tādēļ vēl zīmīgāk, ka viņa “smalkais, personīgais” sapņu projekts izrādījās par pārkačātiem kultūristiem-imbecīļiem, satur kokaīna kalnus un silikona daiļavas ekvivalentās devās, bet stilistiski ir “Bad Boys” un Victoria’s Secret reklāmas rullīšu ārlaulības bērns – lai gan, ja tā padomā, tieši tādiem arī ir jābūt sapņu projektiem, un mans nebūtu diži savādāks.

Visā nopietnībā (ja šis termins te vispār iederas), šis noteikti nav Beja mēģinājums izveidot filmu “ar domu”, bet gan drīzāk (pseido)mistērija – vai tiešām šī ir domāta filma “ar domu”, vai arī tas viss ir grandiozs Beja piedūriens par mums un mūsu (un vispār kino skatītāju) ekspektācijām? Par labu otrajam kalpo filmas stilistika, kā arī daļa aktieru (piem. Mekijs un īpaši Džonsons), kuri noteikti ir in on a joke. Par labu pirmajam kalpo tikai mūsu ilūzijas, kā arī otra daļa aktieru (piem. Hariss), kura izspēlē visu šo vājprātu ar absolūti cietām sejām. Bet varbūt arī tā ir daļa no plāna?

Un pat neskatoties uz to, ka filmas stils pārāk bieži aizklāj tās saturu, tā ir nedaudz par garu (mūsdienu kino nelaime), brīžiem vizuāli nogurdinoša un varbūt ne sevišķi gudra, tā vienalga ir fantastiski izklaidējoša, smieklīga, slima un tajā ir uz šo brīdi labākā Dveina Džonsona loma. Iepriekš šādi sagāja uz īso tikai Kevins Smits (ar “Red State”) un, jej bogu, es gribētu no Beja vairāk šādu filmu, kā Transformerus, any day.

Filma kinoteātros no Piektdienas, bet īpašajā #kinoblogeri seansā – jau šodien!

 
 • http://twitter.com/KristapsB Kristaps B.

  Ar nepacietību gaidu šī vakara priekšnesumu! No kinoblogeru pulciņa grūti iedomāties atbilstošāku MC. (Cik zinu, Lelde svarus necilā).

  Jāatzīst gan, ka salīdzināt jebkuru filmu ar vēdera izeju nav baigi forši :( Biš’ riebīgi lasīt kko tādu.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Bet vismaz es neizmantoju recenzentu kļūdu Nr.1 – kaut ko salīdzināt ar ēdienu (“filma bija garda kā Maximas cīsiņi”), lai gan piekrītu, ka izvēlētā alternatīva arī nav tā veiksmīgākā. Piedosim, jo šai reizei der, bet citreiz ņemšu vērā.

 • http://twitter.com/baidies baidies!

  Nevar klusēt. Ar katru reizi filmu apskati paliek aizvien spēcīgāki. Tie ir izklaidējoši, informatīvi un ar izteiktu autora attieksmi. Lieliski!

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Paldies, pats gan lasu vecos un liekas, ka esmu kļuvis pārāk nopietns un analītisks. Bet ja no malas tā neliekas – good :)

   • http://twitter.com/baidies baidies!

    Koncentrēti un spilgti nodot lasītājam savas izjūtas, kā arī radīt aptuvenu priekšstatu par filmu ir tieši tāds veids, kādiem jābūt apskatiem. Par analītisko pieeju, tā nav pasniegta sausi, tāpēc ļoti labi iederās un liecina vienīgi par autora profesionalitāti šajā sfērā. Viss labi, kas kādreiz ar labiem nodomiem paveikts, bet izaugsme ir ļoti veselīga un nepieciešama lieta, un tā šeit jūtama.

 • http://twitter.com/zelma_strupka Zelma Strupka

  Nevarēju neielikt šo recenziju: http://www.rollingstone.com/movies/reviews/pain-and-gain-20130502

  Peter Travis vispār ir ļoti “personiskas” attiecības ar M. Bay. :)

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Paldies :)

   Sausais atlikums gan ir tāds, ka pasaule gaida nākamo Maikla Beja filmu, bet pasaule negaida nākamo Trevisa recenziju par nākamo Maikla Beja filmu :)

   • http://twitter.com/zelma_strupka Zelma Strupka

    Agreed. :)

 • Andrejs Vārpsalietis

  Nevaru nepiekrist – Džonsona labākā loma, varēja labi nosmieties!!!
  Neizprotu, kādēļ Latvijā nerādīja viņa filmu “Snitch”… jeb esmu to vienkārši palaidis garām?

 • Pingback: “Transformers: Age of Extinction” (2014) | Kino Kults()

 • Pingback: 50 fakti, kurus jūs gribējāt zināt par filmu “Transformers: Age of Extinction”! | Kino Kults()