“Riddick” (2013)

September 8, 2013  |  Filmas, Raksti

Par filmas tapšanas vēsturi jau pateikts tik daudz, ka to nebūs dzirdējis vien no kino galīgi attālināts cilvēks (ceru, ka starp bloga lasītājiem tādu nav vispār) – ieguvuši atzinību ar “Pitch Black” un pamatīgi apdedzinājušies ar “The Chronicles of Riddick”, Vins Dīzels un Deivids Tuī (David Twohy) veic trešo, liktenīgo mēģinājumu ar “Riddick”, kuram gan jāatgriež varonis pie tā tumšajām, skarbajām, R-Rated saknēm, gan arī – slavas zenītā!

Pieņemu, ka lasat šo, jo nepieciešama papildus motivācija apmeklēt filmu (mazā, bet vokāli aktīvā Ridika fanu grupa, kurai šī filma arī domāta, jau ir k/t), tapēc ķeršos vērsim pie ragiem un nedaudz nospoilošu lietas, bet tikai čuk-čuķ – filma tiešām it kā sastāv no trim daļām, pirmā no kurām ir “Riddiksons Krūzo” ((c) @RobertsK) ar vienu pašu Ridiku pusstundas garumā, otra ir klasiska variācija par haunted house tēmu (ar Ridiku monstra lomā), bet trešā – sakāpināts “Pitch Black” trešā akta rīmeiks. Izklausās jocīgāk, kā ir, bet vismaz tas ir neierasti, drosmīgi, kaut kādā ziņā pat revolucionāri – īpaši priekš tik nepretenciozas B-līmeņa izklaides, kāda ir šī filma, un noteikti  ir galvenais iemesls, kādēļ filma ir skatīšanās vērta.

Savu “R” reitingu, ar kuru filma tik ļoti lepojas, tā atstrādā godam, lai neteiktu – ar piepūli, jo visi “pieaugušo” elementi ir tikai un vienīgi vizuāli, ne saturiski. Gluži otrādi – saturiski filma vairāk atgādina situāciju, kad vienpadsmitgadnieks ir noskatījies strikti “bērniem līdz septiņpadsmit…” filmu un pēc labākās sirdsapziņas mēģina atdarināt “pieaugušos”, apmēram nojaušot “kā”, bet galīgi nesaprotot “kapēc”. Par laimi, šī padsmitgadnieka centība ir vērojama arī citos filmas aspektos – vizuāli tā ir izcila, ja ņem vērā, ka tā 100% uzņemta angārā (un neizskatās pēc “Sin City” vai līdzīgiem darbiem), un arī Vins Dīzels cenšas un Ridiks tomēr nav Doms Torreto vai kāds cits viņa varonis.

Kopumā, ar vēsu prātu runājot, es nevaru īpaši slavēt šo filmu, jo tā tiešām ir nepretencioza B-līmeņa izklaide (un “Pitch Black” tāpat ir labāka), bet emocionāli man drīzāk “ļoti patika”, jo šī ir tieši tāda fantastikas filma, kuru deļ es bērnībā (“Split Second” un “Leviathan”, vēlāk “Ghosts of Mars”) čurāju karstu – pseidorealistiskā nākotne bez džedajiem un maģijas, kura neko neskaidro, bet vienkārši pārceļ vesternu un policijas grāvēju arhetipus vairākus tūkstošus gaismas gadu uz priekšu, ir glupas, skaļas un badass, bet ļoti izklaidējošas. Bērnības filmas mūsdienās aiztikt nevajag, bet tieši tapēc mums ir “Riddick”, kas apmierinās šo izsalkumu.

“Riddick” jau kinoteātros.

 
 • Kristaps B.

  Pilnīgi piekrītu par to, ka šī ir tāda filma, kura stiprina patiku pret sci-fi. Ir dažas filmas, kurām nevajag būt A-klasei. T.i., šī.

  Lai plašāk izteiktos, zemāk ielīmēju to, ko rakstīju grumpy Leldei iekš nofilmets.lv komentāriem:

  (..)
  Kā galveno jebkuras filmas uzdevumu es uzskatu spēju mani pazudināt uzburtajā pasaulē. Stāsta kvalitāte un rezultējošā katarse pat ir sekundāra. Likt sapņot pašam par redzēto, veidot un manipulēt ar filmas vidi un varoņiem un vizuālajām ainām vēl ilgi pēc iziešanas no kinoteātra man ir vissvarīgākais. Un “Ridikam” tas lieliski izdevās!

  Piezemētā, privātā atmosfēra ar dažiem varoņiem ieslēgtiem mazā tuksneša mājiņā atgādina kādu 40-to gadu film-noir. Piezemētais stāsts (bez pretenzijām uz lielu blokbasteru ar Zemi uz iznīcības slieksņa) ļauj izjust cilvēcīgas, teju privātas attiecības ar visu redzēto. Ne “Elizeja”, ne “Iron Man 3″, ne cita šī sci-fi gada filmas to tik labi neveica.

  Neskatoties uz to, ka filma bija tukša (kā pati saki, un tam var piekrist), tā mani kā skatītāju pilnībā aizgrāba! Var pat uzcept metaforu par tēmu “tukša filma” – tā ir kā rāmis ar tukšu audeklu pa vidu, kas mudina pašam domāt par sci-fi stāstiem.

  (..)

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Lūk – pilnībā piekrītu! Un nevar noliegt ne to, ka cilvēki centās, ne arī to, ka viņiem iecerētais sanāca – protams, ka visa filma ir viens liels fanservice, un domāta tikai faniem.

 • Aigars Broks

  Man jau filma ļoti patika. Es labāk skatos 3 šādas sci fi filmas nekā vienu StarWars. Man šī filma kā reiz deva to kā dēļ es 80tajos gados iemīlēju Scifi un joprojām mīlu to.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Word!

 • Linda Tauriņa

  Filmu skatīšos kā žanra fanei pieklājas. Vai kinoteātrī – nezinu. Mani samulsināja sižets “stranded on an unfriendly planet with a bunch of unfriendly guys” – tāds taču jau reiz bija! nodomāju. Jocīgi. Lai gan ieki nerakos pa internetu, lai saprastu, kas tad īsti ar to filmu notiek.