“Side Effects” (2013)

March 28, 2013  |  Filmas, Raksti

Neskatoties uz to, ka šis blogs ir pārsvarā par pif-paf un bang-bang, viens no maniem mīļākajiem režisoriem vienmēr ir bijis Stīvens Soderbergs (un ne jau par “Haywire” vai “Ocean’s” filmām), kuru ļoti cienu un kura darbus vienmēr cenšos noskatīties, arī viņa jaunāko vai, kā jau to paspēja nosaukt, “pēdējo” (un tas nekas, ka būs vēl HBO TV filma) darbu – “Side Effects”.

Soderbergā man allaž ir patikušas divas lietas – viņa organiskā spēja ar apbrīnojamu vieglumu manipulēt, pat spēlēties ar žanriem, gan ar katru jaunu filmu pašam priekš sevis atklājot jaunu, gandrīz kā bērns, kurš saldumu veikalā izmēģina aizvien jaunas un jaunas garšas, gan arī, īpaši savās pēdējās filmās, veiksmīgi apvienojot vairākus žanrus vienā filmā. Un, pat kad ir pilnīgi skaidrs, ka jaunu žanru apgūšana primāri interesē pašu Soderbergu (kuram, savukārt, maz interesē, ko mēs par to domājam), tāpat vienmēr jūsmoju par to, ar kādu vieglumu viņam tas padodas – no drāmas līdz kriminālajai komēdijai, gudram sci-fi vai katastrofu filmai, pēdējos gados viņš pat vairs neatkārtojas, virtuāli atķeksējot trūkstošos checkbox‘us savā imaginārajā (vai arī reālajā, kas zin) sarakstā.

Un otra, un varbūt galvenā lieta – visas Soderberga filmas, neatkarībā no to žanra, satura vai tematikas, ir absolūti nepretenciozas un samērā viegli sagremojamas (vai arī man gribētos tā domāt), kas jau sen ir padarījis Soderbergu par manu virtuālo intelektuālo čomu, ar kuru mēs varbūt kopā neskatamies grāvējfilmas (lai gan viņš no tām absolūti nevairās, nē), bet no kura filmām man nevajadzētu vairīties, un pilnīgi vienalga, par ko tās būtu.

Un, tā kā jautājums par filmas žanru atkrīt (Drāma? Trilleris? Mistērija? Satīra? Te ir viss), atliek vien priecēt maņas orgānus ar nu jau Soderberga veterānu (Džūda Lovs, Ketrina Zeta-Džounsa, tas pats Tatums) sniegumu un meistarīgi pasniegto stāstu. Galvenais, ko no šīs filmas nevajag gaidīt, ir kaut kādu atklāsmi, revolūciju, radošās darbības kopsavilkumu vai grand finale – ar vismaz pēdējām piecām filmām Soderbergs visai skaidri iezīmēja savas intereses, un nav nekāda iemesla domāt, ka šeit viņš no tām atkāpsies.

(protams, es slepus ceru, ka viņš nekur no kino nepaliks)

Filma Latvijas kinoteātros no 29. Marta!

ps. Salīdzinājumam arī pretējs viedoklis.