“Star Trek Into Darkness” (2013)

June 3, 2013  |  Filmas, Raksti

Savā laikā (akurāt pēc #kinoblogeri seansa) neuzrakstīju par “Star Trek Into Darkness”, ko rūgti nožēloju, bet, kas jādara – jādara, un šobrīd pat varbūt ir labāks brīdis atskatīties uz filmu un padiskutēt arī par to, ko tā mums sola nākotnē!

Ar to es, protams, domāju “JJ Abrams un Star Wars” diskusiju, ko gan citu :) Bet pateicīgs brīdis šobrīd ir tādēļ, ka uz ekrāniem (ASV, Latvijā – šonedēļ) iznāk režisora M. Naita Šjamalana filma “After Earth”, kuru kritiķi (un šoreiz arī skatītāji) jau paspēja apēst bez sāls, kopā ar Viliem Smitiem Sr. un Jr. Kādēļ Šjamalans? Vienkārši – savulaik tieši Šjamalans bija pretendents uz “Stīvena Spīlberga mantinieka” titulu, kurš paredz t.s. “komerciāla autorkino” superzvaigznes, kritiķu un skatītāju vienlīdz mīlēta autora statusu. Šobrīd Šjamalana vārdu cenšas turēt noslēpumā no filmas skatītājiem (citādi sanāk šādi) vēl ciešāk, kā kādreiz pats Šjamalans savu filmu twist’us , bet Spīlbergmantinieka statusu gandrīz oficiāli (un ne pārāk labprāt) tur tieši JJ Abrams, kura vārdā Bārda personīgi (un, visticamāk, pa pilsētas telefonu) zvanīja atbildīgajai par Star Wars Ketlinai Kenedijai un aizlika labu vārdu. Tas ir neskaitot “Super 8″ un citus potenciālos kopprojektus.

Bet mūs taču interesē “Star Trek”, vai ne? Atzīšos, ka iepriekšējais JJ-a “Zvaigžņu Ceļš” man patika, “bet”… “bet” bija vairāki. Neskatoties uz neapšaubāmo kopējo filmas kvalitāti (vēriens, režija, aktieru ķīmija, lens flare efekti), tieši ap to laiku skatījos seriālu “Battlestar Galactica” un nevarēju nepiefiksēt, ka līdzīga līmeņa un arī kvalitātes (!) izklaidi seriāls piedāvā 24 sērijas sezonā (kas gan vairāk liecina par seriāla kvalitāti, bet tomēr). Un otrs lielais “bet” saistījās ar to, ka filma bija origin story, un stāstus par “where no man has gone before” būs jāgaida vismaz līdz nākamajai sērijai – kuru gribējās vēlākais pēc nedēļas.

Četrus gadus vēlāk tas ir klāt, un ir atrisinājis vismaz vienu manu “bet”, par otro liekot aizmirst (vismaz filmas laikā), jo pat dižākajiem mūsdienu sci-fi seriāliem ir ļoti, ļoti tālu līdz tam, kas notiek filmā! Centienos pārsteigt skatītāju (četru gadu dīkstāve taču kaut kā jāattaisno) autori secīgi uzbrūk mūsu acīm, ausīm un veselajam saprātam – ne vienmēr 100% veiksmīgi, bet ļoti uzstājīgi. Un ja ar vizuālo pusi it kā viss skaidrs (kā vienmēr, kad liekas, ka viss jau redzēts, izrādās, ka tomēr nē, un arī lens flare efekti filmā ir grandiozi!), tad centienos padarīt šo par jaunās “Star Trek” triloģijas (Kapēc tikai triloģijas? “Fast & Furious” steidz pierādīt pretējo!) “The Empire Strikes Back” autori nedaudz pāršāva pār strīpu ar pseido-dramatizmu, bet piedosim – tomēr etalons ir izvēlēts pareizais.

Un tikai pametot kinoteātri kļūst skaidrs, ka šī atkal bija krāšņa, spilgta, dramatiska, bet tomēr neplānota pietura – un uz īstiem Enterprise komandas piedzīvojumiem nezināmās galaktikās atkal būs jāgaida pusi dekādes. Vai arī nē – kad tur iznāk JJ-a “Star Wars”?

Tumsā: Zvaigžņu Ceļš” joprojām skatāms Latvijas kinoteātros!

 
 • Mārtiņš Ceplis

  +1 par BSG. Tā sākums ir, iespējams, mans iecienītākais sci-fi seriāls.

  StarTrek2 man nelikā slikts, bet ne arī briesmīgā sajūsmā biju.

 • Pecisk

  Problēma ir tāda, ka cilvēku izpratne par to, kas īsti ir laba sci-fi pamatā, it īpaši kosmosā, atšķiras diezgan pamatīgi. Mans pēdējā laika sci-fi stāsta etalons ir Stargate Universe. Es zinu, ka daudzi to seriālu ienīda pārlieku lielās dramatizācijas un serializācijas dēļ (vecie SG1 un SGA bija piedzīvojumu kino labas zinātniskās fantastikas un militārisma mērcē), taču tieši sci-fi elementi tur man lika bieži vien teikt “BEIDZOT”. Beidzot skatītāju neuzskatīja par muļķi. Gribat ceļojumu laikā stāstu? Divi tādi divās sezonās bija un daudzu prāt labākās sērijas (diezgan pamatoti). Gribat patiešām mistisksus citplanētiešus? Mēs pat viņus tā arī neieraudzijām! Un mistērija…reālie kosmosa noslēpumi…specefekti, kas spēlējas ar reālā kosmosa efektiem kā gāzu milzeņi, pulsāri, utt. utjpr.
  Taču rakstot to visu, ir diezgan liela cerība šodien aizvilkties (vakar nodevu baķi) uz “Zvaigžņu Ceļu”, jo par spīti visam, sci-fi gribās lolot. Tomēr reti kad industrijai uznāk kaut kāda gribēšana filmēt šito žanru kā šogad. Un pirmais pavilka, lai gan setup kā tāds liekās diezgan paviršs (bet tā ir Star Trek fundamentāla problēma).

  p.s. žēl gan ka izskatās ka neviens nebija kļūdījies par aizdomām par “After Earth”. Noskatīties noskatīšos, bet sadirsta iespēja.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Kaut kur lasīju Vila Smita komentāru par to, ka “…izdomājām, kā par saprātīgu budžetu uztaisīt krāšņu sci-fi…” un sapratu, ka vienkārši dabūja Avatara asset’us ar 50% atlaidi – jo tieši tā filma arī izskatās.

   Bet nez, pēdējās X Šjamalana filmas skatījos ar jau sejai pieliktu roku, vīlos tikai “The Happening” (to gan nekas neglābtu, tikai “Goblina tulkojums” varbūt).

  • Pecisk

   Papildinot sevis augstāk teikto – aizgāju pirms divām nedēļām, nenožēloju, šodien sapratu, ka gribu redzēt vēlreiz. Kas dīvainākais – tieši aktierspēles un ķīmijas dēļ (ja tās Enterprise komandas starpā nebūtu, šī filma manuprāt vienkārši nebūtu). Filmā ir ļoti daudz specefektu, bet es atceros tikai emociju vētras (brīžiem gan pietuvojas pārāk smagas drāmas robežai, bet labi izlīdzināja). Frančīzei ir labas potences un ja JJ Abrams ar tikpat labu popkino garšas sajūtu pieies Star Wars, es domāju mūs nākošos gadus gaida kolosālas kosmosa operas dzīres, kādas mēs sen bijām pelnījuši un šī gada iespaidīgais sci-fi filmu “strīks” tiks pārspēts ar uzviju.

 • Andrejs Vārpsalietis

  Filma bija laba, bet nez kādēļ visu skatīšanās laiku likās, ka kaut kā pietrūkst, iespējams, man pārāk patika pirmā daļa.
  Skatos, te ir komentārs par sci-fi seriāliem – vienīgais, kuru esmu skatījies un vēl arvien uzskatu par vienu no labākajie ir “Firefly”.

  • http://kinokults.lv/ Kino Kults

   Pamēģini BSG (Battlestar Galactica) “jauno” – sākumā nedaudz lēni iesāk, bet tad aiziet reāli labi. Tikai 4 sezonas, pabeigts stāsts.

   • Andrejs Vārpsalietis

    Paldies par ieteikumu. Vēlāk došu ziņu kā patika. ;)