“Star Trek Into Darkness” (2013)

June 3, 2013  |  Filmas, Raksti

Savā laikā (akurāt pēc #kinoblogeri seansa) neuzrakstīju par “Star Trek Into Darkness”, ko rūgti nožēloju, bet, kas jādara – jādara, un šobrīd pat varbūt ir labāks brīdis atskatīties uz filmu un padiskutēt arī par to, ko tā mums sola nākotnē!

Ar to es, protams, domāju “JJ Abrams un Star Wars” diskusiju, ko gan citu :) Bet pateicīgs brīdis šobrīd ir tādēļ, ka uz ekrāniem (ASV, Latvijā – šonedēļ) iznāk režisora M. Naita Šjamalana filma “After Earth”, kuru kritiķi (un šoreiz arī skatītāji) jau paspēja apēst bez sāls, kopā ar Viliem Smitiem Sr. un Jr. Kādēļ Šjamalans? Vienkārši – savulaik tieši Šjamalans bija pretendents uz “Stīvena Spīlberga mantinieka” titulu, kurš paredz t.s. “komerciāla autorkino” superzvaigznes, kritiķu un skatītāju vienlīdz mīlēta autora statusu. Šobrīd Šjamalana vārdu cenšas turēt noslēpumā no filmas skatītājiem (citādi sanāk šādi) vēl ciešāk, kā kādreiz pats Šjamalans savu filmu twist’us , bet Spīlbergmantinieka statusu gandrīz oficiāli (un ne pārāk labprāt) tur tieši JJ Abrams, kura vārdā Bārda personīgi (un, visticamāk, pa pilsētas telefonu) zvanīja atbildīgajai par Star Wars Ketlinai Kenedijai un aizlika labu vārdu. Tas ir neskaitot “Super 8” un citus potenciālos kopprojektus.

Bet mūs taču interesē “Star Trek”, vai ne? Atzīšos, ka iepriekšējais JJ-a “Zvaigžņu Ceļš” man patika, “bet”… “bet” bija vairāki. Neskatoties uz neapšaubāmo kopējo filmas kvalitāti (vēriens, režija, aktieru ķīmija, lens flare efekti), tieši ap to laiku skatījos seriālu “Battlestar Galactica” un nevarēju nepiefiksēt, ka līdzīga līmeņa un arī kvalitātes (!) izklaidi seriāls piedāvā 24 sērijas sezonā (kas gan vairāk liecina par seriāla kvalitāti, bet tomēr). Un otrs lielais “bet” saistījās ar to, ka filma bija origin story, un stāstus par “where no man has gone before” būs jāgaida vismaz līdz nākamajai sērijai – kuru gribējās vēlākais pēc nedēļas.

Četrus gadus vēlāk tas ir klāt, un ir atrisinājis vismaz vienu manu “bet”, par otro liekot aizmirst (vismaz filmas laikā), jo pat dižākajiem mūsdienu sci-fi seriāliem ir ļoti, ļoti tālu līdz tam, kas notiek filmā! Centienos pārsteigt skatītāju (četru gadu dīkstāve taču kaut kā jāattaisno) autori secīgi uzbrūk mūsu acīm, ausīm un veselajam saprātam – ne vienmēr 100% veiksmīgi, bet ļoti uzstājīgi. Un ja ar vizuālo pusi it kā viss skaidrs (kā vienmēr, kad liekas, ka viss jau redzēts, izrādās, ka tomēr nē, un arī lens flare efekti filmā ir grandiozi!), tad centienos padarīt šo par jaunās “Star Trek” triloģijas (Kapēc tikai triloģijas? “Fast & Furious” steidz pierādīt pretējo!) “The Empire Strikes Back” autori nedaudz pāršāva pār strīpu ar pseido-dramatizmu, bet piedosim – tomēr etalons ir izvēlēts pareizais.

Un tikai pametot kinoteātri kļūst skaidrs, ka šī atkal bija krāšņa, spilgta, dramatiska, bet tomēr neplānota pietura – un uz īstiem Enterprise komandas piedzīvojumiem nezināmās galaktikās atkal būs jāgaida pusi dekādes. Vai arī nē – kad tur iznāk JJ-a “Star Wars”?

Tumsā: Zvaigžņu Ceļš” joprojām skatāms Latvijas kinoteātros!