Kino Kults Classics: “Torque” (2004)

January 25, 2013  |  Filmas, Raksti

Sen gribēju iestartēt jaunu sadaļu – Kino Kults Classics, jeb, cilvēcīgā valodā, vecu un sen aizmirstu rakstu pārpublicējumi (atceramies, ka šis blogs savu dzīvi sāka iekš klab.lv), ar nelielām korekcijām un papildinājumiem, jo bez asarām to visu lasīt, protams, vairs nav iespējams (arī saiti uz oriģinālu es nedošu). Taču ne viss sastāvēs no padsmitgadīgā manis grafomānijas, jo esmu sarakstījis arī jaunus, ar svaigu skatu uz tām pašām filmām, tapēc komentāros droši izsakat savas vēlmes par to, ko no action (būsim godīgi, citu īsti nebūs) filmu klasikas Jūs gribētu redzēt šajā sadaļā.

Attiecībā uz filmām – kā liecina nosaukums, tad tās būs filmas, kuras es uzskatu par klasiku, vai “mūsdienu klasiku”, vai arī tādas, kur man būtu gribējies, lai tās kļūst par klasiku, bet dažādu iemeslu dēļ tas nav noticis (jā, būs arī negatīvas atsauksmes). Un es nevaru iedomāties labāku filmu, ar ko sākt, kā vienu no pēdējās desmitgades izcilākajām (savā žanrā) filmām, Džozefa Kāna odu motocikliem, modeļaktieriem un stulbumam, “Torque”!

No visiem maniem paziņām šis gabals laikam patika tik man vienam. Kapēc tā? Taču tik laba action/komēdija (par to gan der zināt iepriekš), ka tik turies, jo viss brauc/šauj/sprāgst/šķīst un notiek tik absurdi, ka smejies vai raudi – tāpat no smiekliem. Skatījos kino, kur šis 81 minūti garais videoklips/moču-commercial, kurš kļūdas pēc nosaukts par filmu (pat metrāža tā pati), ļoti patika. Naudas ne tas, ka žēl nebija, gribējās pat vēlreiz aiziet!

Variācija par "Dillon! You son of a bitch!"

Variācija par “Dillon! You son of a bitch!”

Īss sižeta izklāsts:
Losandželosas ielās valda motociklistu bandas, kas savā starpā ne pārāk labi satiek – superbaiku piekritēji dauza melnos, tie dod pretīm un visi kopā atraujas no rokeriem. Mūsu varonis, Kerijs Fords, protams, ir lāga zellis, lai gan ir nofenderējis rokeriem piederošo koksu (bet tikai cēlu mērķu vadīts)! Gluži kā mans paziņa Žanis no Daugavpils, noslāpstījies 2 gadus Malaizijā (Žanis, attiecīgi, Rīgā), Fords atgriežas – bet neviens neko nav aizmirsis (Žani beigās arī sašņorēja)! Ļaunie “apsūdz Fordu slepkavībā, kuru viņš nav veicis”, un tagad viņš kopā ar Gerlu un pāris politkorektiem čomiem klīst pa apšaubāmām vietām, kā ne-Okšķeris-par-atlīdzību, bet kā renegāts gan. Tomēr ienaidnieki nesnauž – Fordam uz pēdām ir ne vien nelaiķa brālis Trejs (Ledus Kubs), melno motovīru bandas barvedis, bet arī koksa īpašnieks Henrijs (Mets Šulcs) un pat FIB! Stāsta kulminācija norisināsies nežēlīgā braucienā ar močiem caur L.A. dauntaunu…

Režisors Džozefs Kāns noteikti ir sava amata meistars. Kā nu nebūt, ja esi safilmējis 90% Britnijas klipu? Kas mums šeit ir? “Fast & Furious” kl0ns ar močiem? Ok, domā Džozefs, moču filmai jābūt krutai, un ja es (tas ir Džozefs) saku kruta, tad es domāju _kruta_ , tb krutāka par pašu krutumu (to, kurš no nemirst.lv). Visi vīri (tiešām, pilnīgi visi) šai filmā ir uzkačāti, mataini, bārdaini vai plikpauraini, taču ikviens no tiem iemieso sevī jēdzienu mačo. Visas beibes (pat nejaušas garāmgājējas) – tādas, ka siekala tek skatoties, un biksēs paliek neērti, bet apģērbtas tā, ka knapi nosargā filmu no NC-17 reitinga.

divkauja ar dzelzs zirgiem ir maigākais, ko filma piedāvā

divkauja ar dzelzs zirgiem ir maigākais, ko filma piedāvā

Krutiem varoņiem – kruti teksti: “Tu kaut ko nesaprati? Dabūsi pa purnu!” būs raksturīgākais dialogu piemērs. Tieši tā, un nekā savādāk, protams, cilvēki dzīvē runā. Kruti varoņi – kruti rīkojas: kurš gan pie pilna prāta brauks ārā no garāžas pa durvīm, ja var (kruta!) izlekt ar moci pa logu, pie reizes sašķaidot stiklu ar galvu (protams, bez ķiveres)? Kurš gan piebremzēs pie žoga, ja to var vienkārši nonest nost (atkal, protams, ar galvu)? Kādēļ gan jākaujas ar neliešiem, kad tos var vienkārši uzspridzināt (kopā ar garāžu, kurai galvenā varone krājusi visu mūžu)? Kurš gan metīs ārā alus pudeles, ja tās var sašķaidīt pret zemi (6 reizes pa filmu saskaitīju), vai vēl labāk – kādam pret galvu? Reālisma cienītājiem noteikti patiks epizode ar pakaļdzīšanos uz braucoša ātrvilciena jumta, un beigu brauciens, Mocīts ar Helikoptera Dzinēju vs. Čoppers ar Nitro (!) – tas ir vienkārši kaut kas, mans fizikas skolotājs Lapers apēstu savas grāmatas, to redzot. Filmas varoņi neēd (ja tikai čipšus/suņus), nedzer (ja nu vienīgi alu), neguļ (tikai viens ar otru) – vārdu sakot, uzvedas kā visvienkāršākie cilvēki no blakusmājas.

Aktieri adaptējas situācijai, un tēlo tikai kruta. Hendersons uz 100% pielieto Staņislavska (vai Zatlera) metodi, un tēlo pēc principa “Kas es esmu?” Viņa draudzenei laikam tā arī nepieleca, ka šī nav kārtējā filmēšanās kalendāram, Mets Šulcs nikni šķoba ģīmi – laikam scenāriju tikai uzņemšanas laukumā paspēja izlasīt, pārējie izbrauc uz autopilota. Pat Džeimija Presslija (kuras varones vārdu es uzzināju no IMDB, filmā viņa tiek saukta īsi un lakoniski – Bitch) neiepriecina, t.i. krekliņu nenovelk. Tomēr īstu Oskara kalibra tēlojumu sniedz Ledus Kubs, no kura diletantiem De Niro un Pačino būtu jāmācās, kā jātēlo atriebes pārņemts brālis. “Es ienīstu ienaidniekus, es ienīstu savējos, es ienīstu savu suni, es ienīstu šo nolādēto alus bundžu savā rokā” – viņa seja demonstrē tiešām plašu emociju spektru (Sīgals sūta sveicienus). Mazā lomiņā var pamanīt arī popzvaigznīti Kristīnu Miliānu, tikai kam to vajag?

Tomēr īstās filmas zvaigznes, bez šaubām, ir mocīši – Aprilia Mille RSV, Triumph TT 600, Hondas RC 51 un CBR 954, Daytona 955i, Yamaha Roadstar Warrior un eksotiskais Y2K (Tas pats ar helīša dzinēju), vārdi, kuri man, kā moto-diletantam, gan diemžēl neko neizsaka. Bet izskatījās labi, rūca kā nākas un vispār gribu sev vienu. Lai gan vispār filma, protams, štrunts, bet augstākā kalibra štrunts! Strikti “Čārlija Eņģeļu” un “xXx” cienītājiem – vilšanās nav iespējama!

Bonuss: filmas režisors Džozefs Kāns sveicina Kino Kulta lasītājus – “Torque” fanus:

@JosephKahn profilam ir vērts sekot, reti interesants personāžs!

@JosephKahn profilam ir vērts sekot, reti interesants personāžs!

Raksts pirmoreiz publicēts 19.07.2004.