Kino Kults Classics: “Waterworld” (1995) Extended Edition

March 30, 2013  |  Filmas, Raksti

Attiecībā uz filmu visspilgtāk atceros divas lietas, kurām ar to ir tikai nosacīta saistība – tās ietekmē uz pamatskolas karnevālu pārģērbos kā Kostners no “Waterworld” (neviens to nesaprata, un varbūt arī labi, ka tā), bet k/t “Oskars” tobrīd taupīja uz apkuri, tapēc filmas laikā saaukstējos, bet tajā vainoju filmas tematiku (slapš, mitrs, auksts).

Bet, ja nopietnāk, tad “Waterworld” sakarā es vienmēr esmu bijis nedaudz biased – vienkārši man ļoti patīk ūdens, peldēt, ūdensparki un viss ar to saistītais, līdz ar ko ideja par “grāvēju uz ūdens” ar mani rezonēja (un rezonē joprojām) tā, kā nekas cits. Nodoms jau bija ģeniāls – “Mad Max” ja ne kosmosā, tad vismaz uz ūdens, tālaika lielākā kinozvaigzne, kas gan var noiet greizi? Izrādās, ka gandrīz viss.

Ūdenspasaule, Kevini un to uzpūstie ego

Vispirms veltīsim mazliet laika nabaga Kostneram, kurš to noteikti ir pelnījis – neapšaubāmi viena no 80-to un arī 90-to gadu lielākajām kinozvaigznēm (ar tikpat uzpūstu ego), viņš man vienmēr ir licies kā Toma Krūza nedaudz vecākais analogs. No Krūza gan viņu šķir ne tikai vecums, bet arī daudz, daudz mazāka apķērība projektu izvēlē – iemesls, kura dēļ Kostners tagad lido ar Turkish Airlines, bet blokbasteros filmējas citi, lai gan drīzumā Kostners draud jaudīgi atgriezties ar vairākām lielbudžeta filmām (“Jack Ryan”, “Three Days to Kill”).

Bet pašas filmas uzņemšana ir gan Kostnera, gan tolaik valdošās visatļautības kalngals un reizē pamācoša fabula – mikss no augstprātības (neviens nepārbaudīja, ka filmēšanas reģionā ir ļoti slikts laiks, un dekorācijas slīka katru nedēļu) un vienkārši pārpūsta ego, kur scenārijs tika vairākkārt labots jau uzņemšanas laukumā (to darīja neviens cits, kā Džoss Vedons!), izpatīkot pēc kārtas vai nu Kostneram, vai arī otram filmas Kevinam, režisoram Reinoldsam. Viss beidzās ar to, ka filma gandrīz divreiz pārtērēja sev atvēlēto budžetu (175 milj. USD pret plānotajiem 100 milj.), kļuva par tālaika dārgāko filmu, un visas turpmākās sarunas par to jau tika balstītas uz šo faktu, nevis tās saturu vai kvalitāti.

Waterworld

Vai tā bija to pelnījusi? Protams, ka nē – visa šī kontroversija pirmkārt iegrieza pašai filmai, kuras autori panikā sāka to griezt un pārkārtot, no visai dziļas un pat ļaunas antiutopijas izveidojot visai sterilu popkorngrāvēju. Par laimi, šobrīd mums ir pieejama (gandrīz) tāda filmas versija, kāda tā bija iecerēta, un tieši to es arī apskatīšu:

Pieejamās “Waterworld” versijas:

  • Theatrical version: 135min
  • Extended Edition: 176min
  • Ulysses Cut (fan-edit): 177min

Bet vispirms tehniskas detaļas – uz mājas video nesējiem ir pieejamas veselas trīs (!) filmas versijas, kas ir Theatrical Edition (135 min), Extended Edition (176 min) un neoficiālais Ulysses Cut (177 min). Pēdējā nepieciešamību pamato fakts, ka Extended versija atgriež filmu tās iecerētajā veidolā, bet ir balstīta uz filmas TV versiju, kura ir pamatīgi pagraizīta attiecībā uz lamuvārdiem, vardarbību un T&A. Bet kaislīgi filmas fani salika to visu kopā, iegūstot Ulysses Cut – te un te un te var palasīt vairāk, taču par rūgtu nožēlu, neviena no “pilnajām” versijām nav pieejama HD kvalitātē :(

Atšķirības no kinoteātru versijas

Kādas tad ir galvenās izmaiņas, salīdzinot ar Theatrical Cut? Būtībā, tā ir viena, bet ļoti būtiska – filma turās uz diviem vaļiem, tās ideju (pasaule bez sauszemes) un un tās galveno varoni, un tieši pēdējais ir piedzīvojis vislielākās metamorfozes “pilnajās” versijās, no ar savādām un ne vienmēr skaidrām motivācijām apveltītā “labā varoņa” kļūstot par personāžu, kurš filmas notikumu iespaidā uzskatāmi mainās no viennozīmīga nelieša par nedaudz, bet labāku cilvēku (vai gandrīz cilvēku ;). Būs jāapbēdina action ainu cienītājus – pilnīgi visas “jaunās” ainas vai nu kalpo, lai vizualizētu Kostnera varoņa transformāciju, vai vienkārši izskaidro filmas sižeta pavērsienus (kur lidoja gaisa balons, kā Kostners atrada Smēķētāju kuģi utml.), bet tieši tas arī paceļ filmu kvalitatīvi jaunā līmenī.

Protams, ja Jums galīgi nepatika oriģināls, nekas jaunajā versijā to nemainīs, taču, ja atceraties to puslīdz, bet pozitīvi, un interesē salīdzināt viena darba vairākas versijas (kā, piemēram, “Blade Runner”, kuram katrā dekādē iznāk pa jaunai versijai), tad iepazīties ar “Waterworld” alternatīvajām versijām ļoti iesaku!

Bonuss:
Filmā ir labākais Universal Pictures opening logo ever!