“World War Z” (2013)

June 21, 2013  |  Filmas, Raksti

Novēlēt tādu tapšanas likteni, kāds bija “World War Z”, patiesi negribētos nevienai filmai – ja nu vienīgi pēc tam mēs iegūstam divas filmas (pašu filmu un pilnmetrāžas “Kas nogāja greizi?” dokumentālo filmu kā bonusu). Bet, pēc vairākiem pārceltiem pirmizrādes datumiem un pārfilmētas trešdaļas, filma beidzot ir klāt un… tā nebūt nav katastrofa, kuru visi gaidīja!

Un pat ja ne absolūta veiksme, tad šis būs viens no tiem retajiem gadījumiem, kad piesaistītie papildspēki (ļoti kontroversiālā Deimona Lindelofa un mazāk kontroversiālā Drū Godāra personās) ne tikai nesabojāja visu līdz galam, bet gan puslīdz veiksmīgi salaboja to, kas bija labojams – pat ja studijai tas beigu beigās izmaksāja trešdaļu no filmas budžeta, no galarezultātā nav kaunā jāslēpjas vai jālec ārā pa sestā stāva logu.

Bet kā tad pati filma? Nosaukums nemelo – vēriens tiešām ir visaptverošs, un šāda mēroga zombijfilmas līdz šim vēl nav redzētas! Kaut gan tā vairs nav “tīra” zombijfilma – drīzāk kara/katastrofu filma labākajās “28 Days/Weeks Later” (kurus var izmantot kā atsauci tiem draugiem, kuri neskatās “zombijfilmas”) tradīcijās, tikai VĒL vērienīgāk, zombiji ir VĒL ātrāki, un viss kopā tas atgādina vēl melnāku “Black Hawk Down” versiju, piedodiet par šo nedaudz rasistisko komentāru. Acīs nedaudz griež PG-13 reitings – zemapziņā pilnīgi jūti, kurā brīdī kam jābūt uz ekrāna, bet neredzi to reitinga dēļ, un tas ir īpaši jūtams seriāla “The Walking Dead” dēļ, jo tur jau visu parāda (brīžiem pat par daudz).  Un Breds Pits ļoti, ļoti cenšas – kā nekā viņš ir arī filmas producents, reputācija tomēr!

Kopumā, ar šo Marks Fosters ne gluži reabilitējas par “Quantum of Solace” un tās action ainām (no kurām šeit sastāv gandrīz visa filma!), bet, kā minimums, ir vai nu atradis sev labāku 2nd Unit režisoru, vai arī vienkārši pārstāja tam traucēt normāli strādāt. Skaidrs, ka visas filmēšanas epopejas laikā dažas lietas ir mainījušās arī uz slikto pusi (es izaicinu Jūs atrast filmā Metjū Foksu!), ko reprezentē vairākas īpaši tracinošas klišejas, kā arī sliktākais product placement izmantojums šajā desmitgadē, bet tas viss ir pupu mizas, ja salīdzinam ar to, kas varēja būt, bet nav.

Pat ja galarezultātā filma ir viens gara, hiperaktīva, haotiska, vērienīga, skaļa un pat nogurdinoša action moneyshot aina, tā tāpat ir Jūsu uzmanības vērta – pie nosacījuma, ka Jums patīk grāvējfilmas, zombiji vai Breds Pits. Vai vismaz kāda no šo elementu kombinācijām!

Filma kinoteātros no Piektdienas!

ps. šejienes konvertētais 3D ir absolūta miskaste – sliktākais, kas ir redzēts kopš leģendārās “Clash of the Titans” konversijas!