2014. gads: Kad televīzija nogalināja kino

January 16, 2014  |  Dižraksti, Izceltais, Raksti

Veiksmīga bloga ieraksta pamatā ir spilgts, kliedzošs nosaukums – kuru noteikti pamanīsiet savos RSS vai Facebook fīdos (vai kā vēl saturs līdz Jums nonāk), pat ja tas nav līdz galam patiess. Līdzīgi kā šis raksts un tā nosaukums!

Jo, pa lielam, neviens nevienu nenogalina, un arī process ir sācies jau stipri agrāk par 2014. gadu, tādēļ šoreiz ne vārda par TV pasaules smagsvariem (“The Walking Dead”, “Mad Men”, “American Horror Story”, “Breaking Bad” un pārējiem, nemaz neskaitot sitkomus un co.), kuri jau sen pie TV un citiem ekrāniem pulcē daudz lielāku auditoriju, kā populārākās Holivudas filmas. Bet tieši 2014. gadā vairāki no šī bloga mīluļiem (diemžēl/par laimi, ne Stethems – pagaidām) ir metušies aizraujošajā TV pasaulē – par tiem tad arī šis stāsts!

House of Cards

“House of Cards” apgrieza TV pasauli kājām gaisā – A-klases talanti (Speisijs, Finčers), nozīmīgas balvas un tam visam aiz muguras nestāv TV kanāls, bet gan satura distribūcijas platforma! Traki!

Ļoti īsi atbildot uz jautājumu, kā tas vispār notika, ka jēdziens “seriāls” cilvēku apziņā no “Vienkārši Marijas” pārtapa par kaut ko, ko tie izvēlas filmu vietā, jo izvēlētais bieži vien vienkārši ir labāks / interesantāks / kvalitatīvāks – patiesībā Holivudā nav scenāristu vai scenāriju trūkums, bet ir īstermiņa domāšanas pārbagātība. Patiesi gudru, kvalitatīvu un inteliģentu stāstu autori sēž bez darba (neuzskatīsim taču par tādu darbošanās apkalpojošajā sfērā), jo nespēj pielāgot savus manuskriptus “vidējā skatītāja” vajadzībām, bet tie, kam tas ir izdevies, cieši turas pie siles.

Bet vienā brīdī izrādījās, ka televīzijas, un īpaši kabeļtelevīzijas kanāliem ir nepieciešamas veselas prasmīgu scenāristu komandas, kuras tad arī rakstīs tās 12-24 sēriju sezonas, kuras Jūs skataties – un visi izbadējušies scenāriju autori momentā pārleca TV lokomotīvē. Bet nedaudz vēlāk tiem sekoja arī viņu paēdušie kolēģi – kad vēders pilns, tad var sākt domāt par kreatīvo integritāti & shit. Šī ir tikai monētas viena puse, bet ļoti iesaku gudru grāmatu “Revolution Was Televised: The Cops, Crooks, Slingers, and Slayers Who Changed TV Drama Forever” – tur ir gan par šo, gan arī par daudz ko citu!

Bet, atgriežoties pie šīsdienas tēmas, pieci bloga mīluļi, kuri jau šogad prezentēs mums savus TV projektus – Roberts Rodrigezs, Giljermo del Toro, M. Naits Šjamalans, Maikls Bejs un pats The Rock:

1

“From Dusk Till Dawn: The Series”

From Dusk Till Dawn

Gandrīz 20 gadus vēlāk… Geko brāļi kļuvuši par hipsterīgiem švītiņiem, Rodrigezs – par veiksmīgu uzņēmēju!

Galvenajās lomās: Roberts Rodrigezs un citi zvēri, El Rey network;
Pirmizrādes datums: 11. Marts
Sāksim ar bloga mīluli (vienkārši search) Robertu Rodrigezu, kura kvalitatīvā un nu jau arī kvantitatīvā aktivitāte pēdējā laikā ir nedaudz apsīkusi. Iemesls tam ir vienkāršs – meksikāņu izcelsmes teksasietis vienkārši gatavo pats savu kabeļtelevīzijas kanālu, El Rey, kurā caurām dienām rītos drillēs “Spiegu Bērnus”, bet vakaros – “Mačeti” (protams, ka kanāla oficiālā seja ir Denijs Treho). Skaidrs, ka ar vienu pašu Mačeti tālu neaizbrauksi, tapēc ekskluzīvi savam kanālam Rodrigezs adaptē paša filmu “From Dusk Till Dawn” TV seriāla formātā! Jā, jā – mūs gaida atkalredzēšanās ar brāļiem Setu un Ričiju Geko (attēlā kopā ar RR), un visu pārējo jautro kompāniju, ieskaitot šerifu Ērlu, Santanico Pandemonium un iestāžu “Benny’s World of Liquers” / “Titty Twisters” apkalpojošo personāžu. Treileris pagaidām nedod apstiprinošu atbildi, vai mums tas tiešām ir vajadzīgs, bet drīz jau pārbaudīsim – seriāls startē 11. Martā!

2

“The Strain”

The Strain

Kā mūs mācīja gan “World War Z”, gan citas filmas – ja pie darba ir CDC, tad ir s*di!

Galvenajās lomās: Giljermo del Toro, kabeļtelevīzijas kanāls FX, vampīri;
Pirmizrādes datums: 2014. gada Jūlijs

Jo tas, kas mums šobrīd patiesi trūkst, ir seriāls par vampīriem! Domājat, ka sarkasms? Nebūt ne – “True Blood” sirdī jau ir iedzīts miets, jo seriāls (patiesībā – kailu torsu/ķermeņu parāde) tāpat agonizē jau labu laiku, bet bez tā… “Vampire Diaries” ir tomēr citai (un noteikti ne šī bloga) auditorijai. To saprot kanāls FX, kurš kāri skatās “The Walking Dead” virzienā – mums lūdzu to pašu, tikai par asinssūcējiem! “Būs!”, sauc mūsu draugs Giljermo del Toro, kuram, kopā ar līdzautoru Čaku Hoganu, šim nolūkam ir vesela grāmat-triloģija, “The Strain” (ironiskā kārtā veidota kā TV-seriāla pilots, noraidīta un pārtapusi grāmatā)! Tiem, kuriem plikus burtus pavisam grūti lasīt (Jūs zinat, kas jūs esat), Dark Horse pamazām to visu pārzīmē creator-approved komiksā. Es gribēju teikt – grafiskajā novelē!

Bet Giljermo jau nejokos – kā galvenās references ir ne tikai “The Walking Dead”, bet arī “I Am Legend” (jebkurā variacijā) un paša del Toro “Blade 2”, jeb, kā tautā saka, dark & realistic. Sekojot labākajām jaunāko laiku seriālveidošanas tradīcijām, tam ir planotas maksimums trīs līdz piecas sezonas, un arī beigas jau ir izdomātas (atrodamas grāmatā). Ikdienas rūpes par seriālu ir uzņēmies producents Carlton Cuse – tas pats, kurš kopā ar Deimonu L. dāvāja mums lielāko daļu “Lost” sezonu un sižeta pavērsienu :)  Ļoti gaidam – personīgi man šis ir intriģējošākais šī gada TV projekts! (EW / Deadline)

3

“Wayward Pines”

Wayward Pines

Mets Dilons skumji skatās monitorā, jo saprot, ka ir noticis vēl viens hepenings… (“The Happening”).

Galvenajās lomās: M.Naits Šjamalans, Mets Dilons, “Twin Peaks” gars;
Pirmizrādes datums: 2014. gada vasara-rudens

Seriālu pasaulē metās arī Varenais Šjamalungs jeb režisors M.Naits Šjamalans – un pareizi vien ir, kur tad citur viņš liksies, pēc “After Earth”. Šoreiz talantīgā, bet augstprātīgā indieša redzeslokā nonāca svētākais, jeb “Twin Peaks” – te viņš grib uzbūvēt ne mazāk, kā savu “Tvinpīku” (tā arī nebūs pirmā reize, kad režisors mēģina nokost kumosu, kurš tam nav pa spēkiem), balstoties uz Bleika Crauča mistēriju romānu ciklu “Pines”.

Līdzības ir vairāk kā acīmredzamas – uz nosaukumā attēloto pilsētiņu ierodas Secret Service aģents Meta Dilona izpildījumā, lai atrisinātu vienu lietu (pirms viņa bija arī citi aģenti…), bet uzkavējas daudz ilgāk, risinot citas. Tajās viņam palīdz/traucē lieliski aktieri Terenss Hovards, Melissa Leo un Džuljeta Luisa – Šjamalana spēja apburt talantus nekur nav zudusi, un arī pats koncepts “mistērijas idilliskā ASV mazpilsētā” jau sen ir atsevišķs žanrs pats par sevi . 10-12 sēriju seriāla, kuram M. Naits ir izpildproducents un pilotsērijas režisors, pirmizrāde ir paredzēta 2014. gada, un vismaz televizorā Šjamalans beidzot var justies kā mājās, jo te ir pierasts, ka katras sērijas beigās ir “What a twist!”.

4

“Black Sails” un “The Last Ship”

Black Sails

“Black Sails” komanda visā savā 16 gs. krāšņumā!

Galvenajās lomās: Maikls Faking Bejs! Faking kuģi! Pirāti! Lielgabali! BOOM!
Pirmizrādes datums: 25. Janvārī / Vasarā

Par iesācēju Maiklu Beju nosaukt nekādi nevar, taču 2014. gadā trotila pavēlnieks debitēs TV arēnā uzreiz ar diviem projektiem – par spīti to atšķirībām, tiem ir daudz vairāk kopīga, kā sākumā liekas (vai gribētos), pat neskaitot Maikla personību. Pirmais no tiem dienasgaismu ieraudzīs jau pavisam drīz, 25. Janvārī – “Black Sails” kapitalizēs uz jaunu “Karību Jūras Pirātu” trūkuma kinoteātros (un centīsies nokost gabaliņu no “Assassin’s Creed 4: Black Flag” popularitātes), un stāstīs, protams, par pirātu ikdienu – Roberta L. Stīvensona “Bagātību Salas” prīkvela formātā! Pirmajā sezonā sola astoņas sērijas, pilotu režisēja Nīls Māršals (GoT “Blackwater” režisors), bet, balstoties uz pirmajām atsauksmēm, Starz! jau aktīvi filmē otro sezonu – tajā 10 sērijas. Treileris.

Arī projekts “The Last Ship” ir balstīts uz grāmatu (kurš gan domātu, ka Bejs ir tāds grāmatu nūģis?), tikai vairs ne pagātnē, bet alternatīvā tagadnē/nākotnē – ASV karakuģa, iespējams, ir pēdējie izdzīvojušie vīrusa plosītajā pasaulē, un arī vienīgie, kuri var mainīt situāciju. Un, protams, sazvērestība, nāvējošs vīruss un Kino Kulta mīlule Rona Mitra – ko gan vēl var vēlēties? Varbūt tikai to, lai skatītāji pēc iespējas ātrāk aizmirstu “Last Resort” – jaunajam seriālam šī līdzība par labu nenāks. “The Last Ship” startē 2014. gada vasarā kanālā TNT, bet te Treileris.

5

“Baller$”

Baller$

“Do you smell what The Rock is cooking?”

Galvenajās lomās: The Rock, HBO, steroīdi, Maikls Faking Bejs (aizkadrā);
Pirmizrādes datums: nav zināms
Ja pie TV projekta ķeras 2013. gada ienesīgākais aktieris – tas jau ir nopietni! Atcerējies bērnības sapņus, Dveins “The Rock” Džonsons filmējas kabeļtelevīzijas kanāla HBO (yay!) TV seriālā “Baller$” – par sarežģīto amerikāņu futbola industriju, kurā pats Dveins arī savulaik ir piedalījies. Kompāniju Dveinam sastādīs, protams, Marks Vālbergs (kurš gan cits), jo kur gan HBO seriāls bez Vālberga kameras priekšā vai aizkadrā – cerams, ka ar Valburgeriem uz to brīdi jau būs ticis galā. Yum! Lai vēl pastiprinātu sajūtu, ka tas viss ir “Pain & Gain” reunion, serālā darbosies arī aktieris Robb Cordry. Pilotsēriju režisē Pīters Bergs – gaidam “Any Given Sunday” TV seriāla formātā!