“300: Rise of an Empire”

March 4, 2014  |  Filmas, Raksti

Tā nu tas ir sanācis, ka “300: Rise of an Empire” ir filma, par kuru tās autoriem vienmēr būs jātaisnojas – sākot ar “Kā tas vispār ir iespējams?” un beidzot ar “Kapēc Jūs to darat?”. Te jāatzīst, ka saturiski (bet ne komerciāli, diemžēl) daudz labāka ideja būtu bijusi atstāt filmai plānoto grafiskās noveles (kuru vecais narkomāns Frenks Millers uz filmas iznākšanu pabeigt nepaspēja, nav arī skaidrs, kad būs un vai vispār) nosaukumu “Xerxes”, ja pat arī tas nebūtu līdz galam korekts. Lielākais brīnums ir tas, ka filma, pa lielam, ir izdevusies – protams, ja uztveram to kā “300” papildinājumu (apmēram kā “Jackass 3” un “3,5”), nevis tiešu turpinājumu!

Filmas autoru vietā paskaidrošu es – tā ir reizē prīkvels un daļēji arī sīkvels (un visam pa virsu – flashback aina), jo mums tiek pastāstīts gan par to, kas notika stipri pirms “300” notikumiem, gan to laikā, bet citur, gan arī pēc tiem. “300” notikumi gan tiek nepārtraukti piesaukti atmiņā, lai neaizmirstas.

Te nepieciešama neliela atkāpe – kas bija “300”? Novatorisks komikss (4 no 5 tā numuriem viņi tikai soļoja, lai 5. episki ietu bojā), salīdzinoši novatoriska filma laikā, kad hiperstilizētas komiksfilmas ar 90% CGI foniem vēl bija kaut kas svaigs. Vienkāršs, fokusēts, kā spartieša zobens ass stāsts ar sākumu un loģiskām beigām.

Ar šo tā vairs nesanāks, gan dēļ jau sen zudušā pieejas svaiguma, gan arī tapēc, ka šoreiz uzdevums ir maksimāli precīzi atdarināt pirmās daļas panākumus – tapēc mūs gaida precīzi līdz sekundei nomērīts slo-mo, pazīstami varoņi (gan tie paši, gan to tieši analogi), līdzīgas ainas un situācijas (piemēram, aicinājumu ieturēt vakariņas ellē te aizvieto ne mazāk bravūrīgs uznāciens ņemt slavu aiz bumbām), pat vizuālie simboli (zilie atēniešu apmetņi pret spartiešu sarkanajiem utml.), tas viss centienos atdarināt un nesačakarēt pirmās daļas ideālo balansu (ko, starp citu, tiešā tekstā atzīst arī filmas režisors Noams Murro). Galarezultātā sanāk tāds labs add-on/DLC, bet ar lielām grūtībām pilntiesīga otrā daļa, kurai, diemžēl, vairs nepiemīt mežonīgā pirmās filmas enerģija.

Taču ne jau prātuļojumus gaidam, bet asinis, sviedrus un sešpakas (kaut kādā ziņā šī ir labākā “Dāmu seansa” filma, kādu var iedomāties), un tā visa filmā ir atliku likām – ne slikāk un noteikti vairāk, kā iepriekš. Sallivans Stepltons, diemžēl, galīgi nav Žerārs Batlers, bet arī tam vairs nav principiālas nozīmes, jo CGI cilvēku, zirgu, kuģu, ūdens un asiņu industrija ir tik ļoti masīvi progresējusi, ka šo vizuālo dzīru laikā neatliks vietas pārdomām.

Ja zinat, ko gaidīt – var droši skatīties! “300: Rise of an Empire” kinoteātros no Piektdienas!